Zosádzanie rastlín, 6. časť

PDF Tlačiť E-mail

V posledných častiach sme si opísali spôsoby zosádzania rastlín a aké druhy a kombinácie rastlín sa spolu vysádzajú. V dnešnej si popíšeme celý postup.

Hotová výsadba rastlín

Zosadby, ako sme si už povedali, si môžete urobiť pri rôznych príležitostiach. Či už ladiť výber rastlín sezónne (napr. navodiť u vás v domácnosti pocit jari), alebo urobiť radosť svojmu najbližšiemu či sebe. Takéto aranžmány (pozostávajúce z rôznych druhov rastlín) aj pri tej najlepšej starostlivosti nevydržia dlho spolu vysadené. Aby ste sa mohli dlho tešiť s výsledného efektu výsadby, zachovajte postup pri vysádzaní.

Okrem vhodných rastlín venujte pozornosť aj výberu výslednej nádoby, v ktorej budú rastliny vysadené. My sme použili keramický obal. S kľudom Angličana však môžete siahnuť po akejkoľvek nádobe, či predmete, ktorý vás charakterizuje, alebo sa hodí do vášho interiéru. Aj čo sa týka farebnosti, je to len na vašom vkuse. Nemusíte sa báť použiť aj obaly striebornej, zlatej, či dokonca v súčasnosti módnej čiernej farby. My sme použili krémový keramický obal s glazúrou.

Po dôkladnom výbere nádoby venujte pozornosť aj rastlinám. My sme použili palmu s názvom Chamaedorea, Codiaeum (krotón), Nolinu, Hederu (brečtan), Fittoniu a Kalanchou.

Keďže nie všetky nádoby majú na dne odtok pre prebytočnú vodu, pre správny rast vysypte na dno nádoby štrk, okruhliaky, alebo keramzit. Prebytočná voda stečie substrátom, bude sa zdržovať v tejto vrstve, takže sa zníži šanca, že by sa na koreňoch rastlín objavili a ohrozovali ich začínajúce hnilobné procesy.

Vrstva keramzitu na dne črepníka zabezpečí, že korene rastlín nebudú stáť vo vode a nezačnú hniť.

Na drenážnu vrstvu vysypte ďalšiu vrstvu zeminy. Množstvo použitého substrátu závisí od hĺbky koreňového balu, a zároveň myslite na to, že vrchnú vrstvu budete ešte dekorovať.

Pokiaľ je to potrebné, dosypte ešte do črepníka zeminu.

Rastliny ešte v črepníkoch rozložíme do postavenia, ako ich plánujete vysadiť. Táto fáza vlastne slúži na akési „odskúšanie“, ako budú vysadené rastliny vyzerať. Ak ste spokojní s výsledkom zoskupenia, vyberte všetky rastliny von a naspäť ich poukladajte do obalu, ale teraz už bez črepníkov. Postupne prihŕňajte korene rastlín vrstvou zeminy. Všeobecne by sa malo použiť také množstvo zeminy, aby pri konečnom zaliatí nevytiekla voda ponad okraj nádoby.

Rastliny rozložíme v nádobe ešte s črepníkmi, aby sme si mohli odskúšať, ako bude vyzerať konečný výsledok. Keď sme s rozostavením rastlín spokojní, začneme s vlastným vysádzaním - dosypávaním zeminy.

Pre dekorovanie povrchovej vrstvy zeminy siahnite po dekoračnom piesku, borovicovej kôre, drevných štiepkoch, ktoré bývajú v rôznych farbách. My sme použili mach a rašelinník. Pre dekorovanie môžete použiť aj rôzne dekoračné napichovačky alebo iné dekoračné predmety. Po vysadení a dodekorovaní výsadby nezabudnite rastliny aj zaliať. Pre zvýšenie lesku môžte použiť lesk na rastliny. Jedná sa o špeciálny prostriedok, ktorý bol vyvinutý pre rezané kvety (prevažne zelené listy použité v kyticiach), ale používa sa aj u črepníkových rastlín. Svojím leskom výrazne zlepšuje vzhľad kytíc, aranžmánov, ale aj takýchto výsadieb. Na povrchu listov vytvára antistatickú vrstvu, ktorá zabraňuje opätovnému usadzovaniu prachu a odstraňuje biele škvrny z tvrdej, vápenatej vody.

Rastliny sú vysadené. Povrch zeminy sme dodekorovali machom. Listy etše nasprejujeme s leskom na rastliny.

Hotovú výsadbu je lepšie umiestniť niekde, kde na ňu dopadá rozptýlené svetlo, bez priameho slnka. Až neskôr vyložte vysadenú nádobu na konečné miesto. Najlepšie je však riadiť sa nárokmi rastlín, ktoré ste použili pri vysádzaní.

Výsadba vám určite spríjemní celé dni u vás doma.

Veríme, že sme vás nielen dostatočne inšpirovali, ale si takéto a podobné zosadby aj sami vyrobíte.

 

 

 

Spolu vysadiť a vytvoriť tak tematické výsadby dajú aj cibuloviny a iné skoro na jar kvitnúce rastliny. V nasledujúcej časti sa dozviete viac!

 

 

 

Copyright © 2013, HOYA, s.r.o. All rights reserved

 
Rady a tipy všetky články