Starostlivosť o exteriérové rastliny |
Myslíte si, že pri exteriérových rastlinách je starostlivosť jednoduchšia?
Myslíte si, že stačí jednotlivé rastliny len vysadiť, prípadne nejako vhodne naaranžovať? (O opaku sa stačí presvedčiť, keď sa poprechádzate po uliciach...) Do istej miery je starostlivosť jednoduchšia. Ale aj tu platí zopár zásad, aby výsadba ešte dlhé roky krášlila vaše domovy. Existuje veľa spôsobov, ako rastliny vysadiť, z ktorých si môžete vyberať. Ako prvé je však potrebné zvážiť, koľko času ste ochotní investovať do starostlivosti. Budete sa výsadbe venovať raz týždenne, mesačne alebo raz do roka? Podľa toho si môžete vyberať nielen druh/y rastlín ale aj ostatný materiál. Samozrejme, aj tá najmenšia výsadba si vyžaduje istú pozornosť.
Aký štýl preferujete? Zakladáte si na jednoduchosti, alebo inklinujete skôr k takmer uniformnosti až strohosti, s jasnými geometrickými tvarmi (mimochodom, tento štýl je v súčasnej dobe veľmi populárny) a za použitia mobilnej zelene? Výber črepníkov a nádob vhodných na takýto typ výsadby je široký... okrem farby a tvaru musíte však zvážiť vhodnosť materiálu črepníka. Vyberať si štýl IBA podľa moderných trendov sa nemusí veľmi vyplatiť. Pôsobí totiž umelo, sterilne, a nie je ani variabilný. Takže keď tento štýl bude raz „out“, budete nútení kompletne zmeniť celé zariadenie a s nimi aj rastliny s obschnutými časťami, ako vidno na obrázkoch nižšie.
Z praxe vidno, že viacerí výsadbu aj tak riešia veľmi jednoducho, lepšie povedané, čo najjednoduchšie – vysadia živý plot zo zobu vtáčieho (Ligustrum) alebo bršlenu (Euonymus) a potom už len strihajú a strihajú (... ak strihajú. Česť výnimkám, niektorí si dávajú záležať, najmä na nevšednosti tvaru, a teda aj na výslednom efekte.) Alebo vysadia samostatne tuje či cyprušteky a tie nechajú spolu zrásť, až vytvoria „živé oplotenie“. Niektorým stačí vysadiť aj jeden kus tuje. V podstate majú kúsok zelene, „lesa“, pri minimálnych nákladoch a starostlivosti. Koľko však investujú, toľko sa im aj vráti... Na jar potom obyčajne bývajú sklamaní z uhynutia rastlín. A čo je najsmutnejšie, nechávajú nádoby prázdne aj naďalej... Častokrát máme možnosť vidieť nádoby rozbité a dokonca plné ohorkov. Aj keď vysádzate exteriérové rastliny, to neznamená, že im pre život stačí závlaha z dažďov.
My preferujeme zmiešané výsadby, resp. výsadby tvorené viacerými druhmi rastlín. Niekedy ako keby ľudia okrem tuje (Thuja), cyprušteka (Chamaecyparis) a krušpánov (Buxus) nič iné nepoznali. V rozmanitosti druhov, typov aj rozmerov rastlín je ich krása a tiež zmena, čo neskutočne oživuje priestor a dáva mu štvrtý rozmer.
Prečo?Výsadba žiari farbami, púta pohľady ľudí a celkovo priestor oživuje. Odrazí sa to nielen na nálade obyvateľov, ale aj na ich blahobyte. Nenadarmo sa venuje veľká pozornosť exteriérovej zeleni v blízkosti napr. veľkých nákupných centier...
Aj balkóny môžu vyzerať ako také zmenšeniny parku.
Nech už vytvoríte a zrealizujete akokoľvek efektnú výsadbu, nech bude aj posledným výkrikom najmodernejších riešení záhradnej architektúry, sama výsadba zovšednie, ak sa o vysadené rastliny patrične nepostaráte.
|