(AKTUALIZOVANÉ) Botanická záhrada a arboretum v Brne

PDF Tlačiť E-mail

Takto pred týždňom sme sa zúčastnili výletu v Brne. Okrem prehliadky hlavného mesta Moravy zvláštnu (a pre nás neopakovateľnú) časť programu tvorila návšteva botanickej záhrady a arboreta Mendelovej poľnohospodárskej a lesníckej univerzity v Brne, ktorá býva pre verejnosť otvorená iba dvakrát v roku.

Ani neviete, s akou radosťou sme tam išli, aj keď počasie bolo veterné... Už samotný fakt, že sa dostaneme na miesta, ktoré sú výsostne určené len pre poslucháčov spomínanej vysokej školy, pôsobil na nás priam magicky. Botanická záhrada je totiž vybudovaná účelne, len pre študentov, aby si mali kde overiť teoretické znalosti z učiva. Fakulty sa totiž nachádzajú na druhej strane, cez cestu. Pre verejnosť býva otvorená len 2x po 4 dni, na jar („Výstava kosatcov“ - posledný májový týždeň od piatka až do pondelka) a teraz na jeseň („Farby jesene“ - zvyčajne na prelome septembra a októbra, keď listy vysadených drevín získavajú krásne červené sfarbenie a pôsobia ako kontrast pre ihličnany).

V priestoroch skleníka zase nájdete okrem interiérových tropických rastlín, viac či menej tradičných, aj viac ako 2000 druhov orchideí a tilandsie. (Ani sa neodvažujeme sami vyčísliť, koľko orchideí tam kvitlo v čase našej prítomnosti. Bolo ich skutočne VEĽA - všade, kde sme len pozreli, rozkvitali nejaké kvety orchideí: katley (Cattleya), vandy (Vanda), lišajovce (Phalaenopsis), cymbídie (Cymbidium), brasie (Brassia), Črievičkovce (Paphiopedilum) a ich rôzne krížence.

hlavnej administratívnej budove, na ulici gen. Píky, v Brne Černých Polích, kde bol zraz, sme mali možnosť prezrieť si výsledky zručnosti aranžérov. Ďalej sme spolu s ďalšími účastníkmi vyšli po schodoch a vstúpili do skleníka, kde nám sprievodca popísal druhové zastúpenie flóry. Špeciálnu pozornosť venoval práve orchideám, štruktúre ich rastlín a kvetu, spôsobe ich pestovania, štruktúre substrátu vhodného pre ne. Pozornosť venoval aj bohato zastúpenému rodu rastlín s názvom Tillandsia. Bežne dostanete v lepšom kvetinárstve tilandsie nalepené na samoraste. Väčšinou sú to však takmer „suché“ ružice listov sivastej farby... V skleníku v Brne boli takmer zelené s pre ne typickým „oinovateným“ povrchom listov (ide o sivasté šupinky - akoby „prach“ na listoch, ktorý sa však nezotiera. Tieto sivasté šupinky slúžia rastline k zachytávaniu a prijímaniu vlhkosti zo vduchu. Podobné oinovatené listy má aj napr. echmea (Aechmea) alebo parohovec, parožnatka (Platycerium), olovník (Plumbago) a iné.) A navyše, väčšina z nich aj kvitla... Našu pozornosť lákala aj tropická rastlina s latinským názvom Barringtonia asiatica, ktorá má domov v Oceánii. Zaujímavá bola pre nás najmä svojimi rozmermi. Doteraz sme mali možnosť vidieť ju iba ako sotva polmetrovú rastlinu s orechom pri zemi (podobne ako je to u kokosovníka), a zrazu vidími 3 metrový strom... (Poznámka: Barringtoniu sme našli aj na našom výlete na Srí Lanke v lete minulého roku.) Okrem nej výsadbu tvorili aj slezinníky (Asplenium), paprade (Nephrolepis), rôzne druhy kalateí (Calatea) a iné podrastové druhy rastlín.

Naše kroky smerovali už von, do arboréta. Prezreli sme si spolu s ostatnými zapustené skleníky s druhmi rastlín pôvodom z USA a Severnej Ameriky, oblasti Stredomoria a Malej Ázie. Na ostatnej ploche sme už počúvali monológ sprievodcu, zanieteného dendrológa, ako opisuje jednotlivé druhy stromov, ich pôvod a typické znaky pre ten ktorý druh.

Ešte jedna zaujímavosť. Okrem veľkého zastúpenia flóry si tu nájdu „svoje“ aj akvaristi. V skleníku je totiž umiestnené akvárium so skalármi a ďalšími tropickými druhmi rybičiek. V areáli parku zase nájdete bazén, kde si spokojne medzi leknom a "vodným hyacintom" (Eichhornia) plávajú a zostávajú v bazéne aj cez zimu kaprovité ryby z rodu Koi.

Aj keď sa brány botanickej záhrady s arborétom zatvárali až po 18tej hodine, museli sme sa odlúčiť od davu ostatných návštevníkov a pokračovať v programe „našej“ skupiny. Ale určite sa tam pôjdeme ešte raz pozrieť...

 

Pozrite si aj video:

 

Fotografie si môžete pozrieť aj TU:

 

 

 

Copyright © 2013, HOYA, s.r.o. All rights reserved

 
Rady a tipy všetky články