NAKUPUJEME POINSETTIE

PDF Tlačiť E-mail

Obchody sa pomaly začínajú plniť poisettiami a ostatnými interiérovými rastlinami, typickými pre vianočné obdobie. Máte možnosť vybrať si zo širokej palety variet, teda, ak si chcete kúpiť inú ako červenú poinsettiu. Aj keď prvé vianočné hviezdy bývajú zväčša najlepšie, väčšina ľudí si ich kupuje "na poslednú chvíľku". Viete si ale vybrať tú správnu, zdravú rastlinu?

Zdravá rastlina je celistvá - s nepolámanými stonkami a kompaktná. Listene má už vyfarbené, bez viditeľného poškodenia na listoch. Zdravá rastlina má medzi listeňmi nerozvinuté, zelené puky pravých kvetov.

Ak chcete, aby vám poinsettia robila radosť ešte dlhé mesiace, mali by ste venovať pozornosť už pri výbere rastliny v obchode.

V prvom rade sa vyhýbajte uvädnutým rastlinám, rastlinám, ktoré majú žlté listy, alebo im listy opadávajú, či sú už opadnuté. Ak zazriete, že z rastliny niečo vyletuje, v žiadnom prípade si tú rastlinu nezoberte domov! Teda, ak nechcete, aby sa vám doma rozmnožili po ostatných vašich interiérových rastlinách molice! Listene (veľké premenené listy na vrchu rastliny, bývajú okrem červenej farby napríklad aj biele, ružové) by mali byť vyfarbené. Všímajte si aj samotné kvety. Tie bývajú žltej farby. Najlepšie bude, ak uprednostníte rastliny so zelenými, uzavretými púčikmi, pretože už kvitnúce vám rýchlo odkvitnú, opadnú a zostanú vám už len listene. Zopár príkladov, akým rastlinám by ste sa mali vyhnúť, nájdete aj TU .

Vyhýbajte sa už zakvitnutým rastlinám. Tie vám už dlho nevydržia. Takisto si nevšímajte rastliny s poškodenými listami. Tento typ poškodenia vzniká nalomením časti listu alebo listeňov, z ktorého začne vytekať latex. Hoci ten časom uschne, listy aj listene sú už nevzhľadné. Väčšinou takéto poškodenia vznikajú zlou manipuláciou s rastlinou - neustálym prekladanímrastlín, alebo jednoducho ich stlačením. Zemina v črepníkoch je čerstvá, ani nie suchá, ani mokrá. V žiadnom prípade by nemala byť na jej povrchu vrstva hubového charakteru.

Ak uvidíte v obchodoch takto (viď fotografia vyššie) sfarbené vianočné hviezdy, nemusíte sa im hneď vyhnúť. Panašovanie (fľakaté sfarbenie na listeňoch) je prirodzené, teda, nie je chorobné. Takisto zahradníci dopestovali aj plnokvetú varietu , ktorá môže budiť dojem rastliny napadnutej vírusom. Nie je tomu však tak. Čo však nie je prirodzené, sú poinsettie v netradičných farbách: napríklad oranžovej, zelenej, modrej, či fialovej. Takéto rastliny sú síce atraktívne, ale pamätajte na to, že vám dlho nevydržia...

Ak sme spomenuli, že rastlina by nemala byť zvädnutá, teda so suchou zeminou v črepníku, tak zemina by nemala byť ani mokrá. Rastlina vyzerá rovnako ochabnuto a pokiaľ ju donesiete domov, cestou môže ešte nachladnúť. Kombinácia: preliatie a zima je pre rastliny všeobecne katastrofická. Doma už len budete zbierať opadnuté listene a aj zelené listy. Nakupujte preto poisettie iba v kamenných obchodoch a najmä tam, kde je možnosť si kúpené rastliny aj zabaliť!

Ak narazíte pri kúpe poinsettie na takýto a podobný kus, istotne tá rastlina už nejaký čas pobudla v obchode. Takúto rastlinu už neoživíte. Neopeknie vám, keď listy pozberáte. Ak bola preliata rastlina, bez patričných znalostí vám bude ďalej hniť, až nakoniec uhynie.

Ani ten najlepší výber v obchode vám nezaručí dlhé kvitnutie a vašu radosť z poinsettie, pokiaľ si ju nenecháte v obchode zabaliť. Tak ako sme už spomenuli vyššie. Samozrejme, do baliaceho papiera! IGELITOVÝ OBAL, v ktorom väčšinou rastliny aj dostanete kúpiť, pre transport NESTAČÍ

Čo robiť s poinsettiou doma?

Po príchode rastlinu hneď nevybaľte. Zažila by teplotný šok. Nechajte ju zabalenú a až neskôr ju celkom vybaľte a umiestnite najskôr na chladnejšie miesto, napr. chodbu, verandu. Až potom ju môžete premiestniť na konečné miesto.

Kde by mala byť umiestnená? Najskôr na svetlom mieste bez priameho slnečného svetla, kde bude robiť radosť všetkým prítomným svojimi farebnými listeňmi. Ale v žiadnom prípade neumiestňujte rastlinu pri radiátore, ani do prievanu! A nakoniec, ak chcete, aby vám dlhšie kvitla, na noc ju premiestnite na o niečo chladnejšie miesto.

 

 

 

Copyright © 2013, HOYA, s.r.o. All rights reserved

 
Rady a tipy všetky články