LECHUZA® - Elegancia nielen v kancelárii |
Stretli ste sa už s nádobami Lechuza® ? Je to elegantný spôsob pestovania rastlín v ozdobných nádobách a navyše s unikátnym, samozavlažovacím systémom. Rastliny vysadené v takýchto nádobách sa prakticky pestujú samé. Ako je to možné? Rôzne typy nádob Lechuza®:
Ako je možné, že sa rastliny dokážu postarať samy o seba? Veď každá z nich má svoje nároky, ktoré sú odlišné od iných druhov. Vyžadujú určité podmienky na stanovište a vlastne, aj potreba vody je závislá od miesta, kde sú rastliny umiestnené. Priznajme si, nie každý dokáže odhadnúť, ako často je potrebné tú ktorú rastlinu zalievať. Rastlina má iné potreby v lete a iné v zime. Mladé rastlinky potrebujú viac vlahy, ako staršie rastliny. Ako je teda možné, že si rastliny vystačia samé???
Obaly Lechuza® sú vhodné do interiéru, ako aj do exteriéru. Tu typ QUADRO.
Je to vďaka samozavlažovaciemu systému Lechuza®. Rastlinu pestujete vlastne v pestovacej nádobe, ktorá je vsadená v ozdobnom obale. (Iba u typov Classico, Quadro a Cararo rastliny sadíte priamo do ozdobného obalu.) Zvyčajne je vyrobená, ako aj obal, z plastu, takže je aj ľahšia, ako kameninové či betónové nádoby. Pred vlastným sadením je nutné vložiť do nej deliace dno spolu s hladinomerom s ukazovateľom stavu vody. Ten je podobný ako pri hydroponicky pestovaných rastlinách. Na dno nasypete vrstvu štrku – tzv. Lechuza-pon. Ide o typ „substrátu“, používaný ako drenáž. Pozostáva z pemzy, zeolitu, lávy a pomaly rozpustného hnojiva. Táto zmes zabraňuje splaveniu zeminy na dno, do zásobníka vody. Potom sa už postupuje, ako pri bežnom sadení. Nasypete vrstvu zeminy, do pestovacej nádoby vložíte rastlinu s odstráneným črepníkom a zasypete koreňovú sústavu zvyšnou zeminou. Rastlinu sme teda vysadili do pestovacej nádoby, vložili do ozdobného obalu a teraz sa tešíme z výsledku vynaloženej práce. Po vysadení rastliny je však potrebné vysadené rastliny aj zaliať. Zvrchu. Zvrchu takto pestované rastliny zalievajte po dobu nasledujúcich troch mesiacov. Je to potrebné najmä z dôvodu prekorenenia rastlín v substráte. Čo sa týka intenzity zálievky, riaďte sa nárokmi vysadených kvetov. Po troch mesiacoch môžete začať využívať samozavlažovací systém Lechuza®.
Aký je postup pri zalievaní rastlín v rámci samozavlažovacieho systému Lechuza® ?
Normal 0 21 false false false MicrosoftInternetExplorer4 Na ukazovateli hladiny vody si všimnite červené rysky – nižšiu (minimum), vyššiu (maximum), v niektorých prípadoch je aj stredná (optimum). Podstatou zálievky je udržiavať hladinu vody v medziach minima až maxima. Keď zalievate, do zásobníka cez plniaci otvor nalejete toľko vody, až kým ryska neukáže na hladinomeri maximum. Rastlina má teraz dostatok vody na to, aby si ju čerpala a podľa potrieb. Dokonca si vystačí sama, aj keď budete na dovolenke mimo domova... Spozornieť by ste však mali vtedy, keď klesne voda opäť na minimum. Po fáze zálievky je nutné dodržať fázu oddychu. Pri menších rastlinách nechajte rastliny bez priliatia vody týždeň, pri väčších dva týždne. Po skončení suchej fázy môžete opäť doliať vodu na maximum. Takto sa postupuje počas celého roka. Rastlina si sama berie toľko vlahy, koľko potrebuje. Nehrozí, že ju prelejete, prípadne bude stáť v chladnom počasí (alebo v zimnom období) vo vode, a tým rastlinu znehodnotíte. Podobne sa postupuje aj počas hnojenia. Nevyhnutnosťou je priliať hnojivú zálievku, keď hladinomer ukazuje nad minimom. Je to z dôvodu nebezpečenstva spálenia koreňov rastlín hnojivom, ktoré hrozí najmä, keď je zemina suchá. Z tohto dôvodu pred samotným naliatím hnojivej zálievky polejte trochu zem aj zvrchu. Lechuza®, typ CARARO Nádoby Lechuza® sa dajú použiť v interiéri, a rovnako nájdu svoje využitie aj v exteriéri. Pred tým, ako však vysadíte vonkajšie druhy rastlín, je nevyhnutné odšraubovať závit zo dna obalu. Je to z dôvodu odtoku prebytočnej vody von z nádoby. Ak by závit zostal na exteriérovom obale, rastliny v ňom vysadené by časom začali zahnívať a museli by ste ich nahradiť novými. Lechuza®, typ CUBICO 40 Doteraz sme bližšie spomenuli iba pestovaciu nádobu a spôsob, ako sa rastliny zalievajú. Samotných ozdobných obalov, v ktorých sú pestovacie nádoby vložené, je niekoľko druhov a bývajú v rôznych farbách. Vyberať si môžete z radov Classico (ide o oblé, klasické obaly s podstavcom v tvare kruhu), Quadro (zaoblené hrany s podstavcom štvorca), Cubico (hranaté obaly s podstavcom štvorca), Delta (zaoblené hrany s podstavcom trojuholníka) a Cararo (v tvare kvádra). U posledných dvoch spomínaných druhov, Delta a Cararo okrem obalov a zavlažovacej sústavy sa pre elegantný vzhľad zabezpečujú aj rámy, ktoré slúžia pre prekrytie nepekných, nerovných hrán. Ku komfortu okrem samozavlažovacieho systému patria aj kolieska, či podstavec s kolieskami. Manipulácia s vysadenými rastlinami je tak oveľa jednoduchšia. Dodávané sú pre všetky spomínané typy. Lechuza®, typ CUBICO 50 Sortiment ohľadne farieb nájdete v katalógu . Pozrite si tiež inštruktážne video!
Copyright © 2013, HOYA, s.r.o. All rights reserved
|