(AKTUALIZOVANÉ) CODIAEUM - Krotónovec, alebo vytvorte si doma trópy! |
Pokiaľ si chcete váš život spestriť, tento druh rastliny je najvhodnejší. Krotónovec, krotón, či „Jozefov plášť“, ako znie slovenský názov ďalej opisovaného druhu, vás pestrosťou svojich listov a rôznorodosťou dopestovaných tvarov určite nudiť nebude. Aj keď pochádza z tropických oblastí Indie a Malajzie a kvitne väčšinou v botanických záhradách, kde sú na to vytvorené podmienky, pokiaľ máte už nejaké skúsenosti v pestovaní, nemusíte sa hneď vzdať tejto zaujímavej atraktívnej rastliny. Napokon, viaceré variety sú vyšľachtené tak, aby im vyhovovali bežné izbové podmienky. Krotónovec v Botanickej záhrade v Bratislave.
Krotónovec sa nájde aj v domácom, či pracovnom prostredí. Aj takto môžete vidieť krotónovce v obchodoch. Trh ponúka širokú škálu variet. Bežne predávané sú napríklad: C. v. ´Excellent´, C. v. ´Goldfinger´, C. v. ´Gold Star´, C. v. ´Gold Sun´, C. v. ´Mrs. Iceton´, C. v. ´Norma´, C. v. ´Petra´, C. v. ´Purple Bell´, C. v. ´Sunny Star´ a veľa iných, ktoré sa od seba líšia ako farbou, tak aj tvarom, či vykrojením na listoch. Rôzne tvary a farby listov:
Rôzne variety krotónovca:
Zakúpiť sa dajú rastliny rôznych veľkostí, v kvetináči s priemerom 6, 9, 12, 15, 17, 24 a viac cm. Taktiež si môžete vybrať, či chcete rastlinu olistenú odspodu, pestovanú na kmienku, či rozvetvenú. Olistené odspodu a v malej veľkosti sa bežne predávajú spolu s inými druhmi v akciách. Väčšinou v taškách, alebo tiež v ozdobných obaloch. Porovnanie veľkostí krotónovca:
ale krotónovce možno kúpiť aj v dekoratívnych nádobách, ako vidno aj na obrázku nižšie. Aké rastliny si vyberať?
Keď sa vyberiete kúpiť si krotónovec, rozhodne sa vyhýbajte chorým rastlinám, akokoľvek sú lacné. Na obrázkoch rastlina napadnutá červcom. Nech už kupujete krotónovec v akejkoľvek veľkosti a forme, mali by ste vyberať plne olistené rastliny, na ktorých nevidno, že by listy opadli, alebo boli odtrhnuté. Najmä spodné listy môžu na rastline opadnúť. Takže, keď si vyberiete takéto jedince, vedzte, že nie sú najčerstvejšie. Vyhýbajte sa rastlinám so žltými či bledými, nevýraznými listami. Tie by nemali byť tiež ovädnuté, s hnedými škvrnami, mechanicky poškodené. Na listoch by nemali byť známky žiadnej choroby alebo škodcu. Nekupujte si ani rastliny s pokrútenými listami. Výnimkou sú len kultivary s takými listami, napríklad: C. v. ´Purple Bell´. Pokiaľ je to možné, krotón si radšej kupujte počas vegetácie, čiže od jari do jesene. V zime by sa totiž mohlo stať, že vám spodné listy bez zjavnej príčiny či iného dôvodu opadnú. Bohužiaľ, v tomto období je takýto opad najčastejší. V takom prípade udržujte rastlinu v miestnosti so stálou teplotou bez výkyvov a k nej prispôsobenú zálievku. Okrem pestrých listov krotóny zaujmú aj kvetmi, dokonca aj v mladom, juvenilnom štádiu. Aj keď cenovo prístupnejšie sú malé jedince, zaujímavejšie sú aj odrastené kusy. Tie vznikali postupným zmladzovaním, zrezávaním konárikov, ktoré prerástli obrysy koruny. Zrezaním môžete taktiež vysoké a riedke jedince skrátiť a zhustiť. Ak ste už skúsenejší pestovateľ, zrezané konáriky použite pri rozmnožení si novej rastliny. Zároveň zrezaním umožňujete spiacim púčikom na miestach pod rezmi, aby sa zobudili a z nich vyrástli nové výhony s ešte pestrejšími listami. Takto si môžete dopestovať aj dvoj a viac metrový rozvetvený exemplár. Krotónovce sú vhodné aj pre hydroponické pestovanie.
Copyright © 2013, HOYA, s.r.o. All rights reserved
|