JUKA - obor medzi rastlinami

PDF Tlačiť E-mail

Aj vy máte možnosť ovplyvňovať obsah našej-vašej web stránky. Ak máte nejaké otázky, námety, či problém, môžete dať o nich vedieť na e-maili: Táto adresa je chránená pred robotmi nevyžiadanej pošty. Ak ju chcete vidieť, musíte mať povolený JavaScript. Táto emailová adresa je zabezpeèená proti spamovým robotom, musíte ma aktivovný Javascript na jej zobrazenie . Dnes sa zameriame na izbovú rastlinu s názvom Yucca elephantipes – Juka obrovská.


Je to jedna z najbežnejšie pestovaných rastlín v domácnostiach a kanceláriách. Pri dobrej starostlivosti patrí dokonca medzi dlhoveké druhy izbových rastlín. Je to pre jej nenáročnosť v pestovaní a tiež aj pre nespočetné variácie, ktoré si môžete aj sami vytvoriť. Bežne je dostupná v niekoľkých formách: s kmienikom či bez neho (iba s ružicou listov), ďalej rastliny vysadené samostatne či v skupinách po 2, a viac kmeňoch rôznej výšky, ale aj veľké rozvetvené jedince s hrubým kmeňom. Čo sa veľkosti týka, aj tu si môžete slobodne vyberať: dostanete juku od malej rastliny posadenej v črepníku s priemerom 9 cm až po minimálne 2,5 až 3 metrové jedince posadené v črepníkoch adekvátnej veľkosti. Niekoľko typov rastlín je znázornených aj na fotografiách nižšie:

Ako si vyberať?

Keď si plánujete kúpiť juku, vyberajte si rastliny s nepoškodenými listami. Ružice listov by mali byť plne vyvinuté. Pokiaľ si vyberáte kmienikovú rastlinu, kmeň by mal byť dostatočne zakorenený, aby sa nekýval v črepníku. Všímajte si aj obsah črepníka, ktorý vypovedá o celkovom stave rastliny. Zemina by nemala byť mokrá, ani celkom presušená (až tak, že by sa začal aj kmeň zvrašťovať). Hubová vrstva na zemine svedčí o zlej starostlivosti alebo dlhej dobe rastliny v predajni. Pokiaľ má juka suché konce listov, radšej si ju nekupujte. Taktiež si nevyberajte rastliny, u ktorých spodné časti listových ružíc sú vyholené. Sú to rastliny, ktoré tak, ako v prípade uschnutých končekov listov, pobudli na tom mieste dlhšie obdobie. Listy, ktoré rástli na tom mieste, postupne uschli a boli odstránené. Aj keď uschýňanie listov a ich odstraňovanie je prirodzený proces, kde uschnuté špičky listov možno odstrihnúť, nikdy neviete, či si z kvetinárstva neodnášate juku aj s inou chorobou či škodcom.

Starostlivosť:

Ak ste si už vybrali, umiestnite rastlinu na dostatočne svetlé až slnečné miesto. Pokiaľ disponujete záhradou alebo aspoň balkónom, lodžiou, počas leta jej prospeje, keď ju budete vonku "letniť". Nič však nepokazíte, keď zostane juka vnútri.

V čase vegetácie je potrebné juku aj hojne zalievať, 2-3krát do týždňa, alebo podľa potreby. Občas rastline prospeje, keď ju celú osprchujete vodou. Robte tak však v ranných hodinách, aby listy stihli preschnúť, kým začne na ne dopadať slnečné žiarenie. V opačnom prípade vzniknú na nich nepekné spáleniny, ktoré znehodnotia celú rastlinu. Nerosením listov rastliny umiestnenej vo veľmi teplej miestnosti vznikne predpoklad, že sa na nich objavia škodcovia.

Okrem zálievky juka potrebuje aj výživu. Počas vegetačného obdobia, 1 krát za 2 týždne, pridávajte do zálievky odporúčanú dávku hnojiva. Juka rastie pomerne pomaly - aj to sa zväčšuje len ružica listov (pričom spodné postupne odumierajú - je to prirodzený proces, a nie prejav choroby), ale dopĺňaním živín zachováte listy zdravo zelené.

V zimnom období uprednostňuje juka suchší substrát, zalievajte približne 1 krát za 10-14 dní. Samozrejme, je lepšie riadiť sa stavom zeminy, ako sa spoliehať na interval zalievania. Oproti letu nie je potrebné v tomto období zvyšovať vzdušnú vlhkosť. Je to spôsobené nižšou intenzitou svetla. Podľa nej však musíte prispôsobiť aj ostatné podmienky – teplotu a zálievku. Ak máte možnosť, umiestnite v zimnom období juku v chladnejšej miestnosti. Rast v zime je obmedzený, počas vegetačného kľudu ani rastlinu nehnojíme. Týmito opatreniami zabránime výskytu chorôb a škodcov.

Počas rastu sa listy juky zaprášia. Čiastočne nežiaduci prach odstránime rosením listov vodou. Na dôkladnejšie čistenie listov však použite vlhkú handričku. Aj keď listy juky nie sú ostré, ich hrany vás pri neopatrnosti môžu porezať.

Časom juka mení tvar a rast. Spodné listy odumierajú a postupne odkrývajú vytvárajúci sa kmienik. Aj keď rastie juka pomaly, rokmi sa živiny (umelo dopĺňané hnojením) zo substrátu vyčerpajú. Obyčajne sa presádzajú malé rastliny 1x za rok. Pokiaľ ste však nechali rastlinu rásť bez akéhokoľvek presádzania, až vám „zrazu začne padať“, takúto rastlinu bude potrebné presadiť do väčšieho črepníka, aby nadobudla stabilitu. Nepresádzajte ju však do veľmi veľkého črepníka, aby zase neplytvala energiou na zakorenenie a následné prekorenenie substrátu. Obyčajne sa presádza do o 2-3 veľkosti väčšej nádoby. Ak ste pravidelne presádzali rastlinu každý rok, v neskoršom veku rastliny bude dostačujúce, keď iba vymeníte vrchnú vrstvu zeminy.

Ďalší "problém", s ktorým sa často stretávame (a nielen u júk, ale aj u dracén či iných druhov rastlín), je jej krivý vzrast. Kým sú rastliny ešte u pestovateľa v skleníkových podmienkach, rastlina má zabezpečený dostatok svetla, a to najmä zvrchu, ako je bežné aj v prirodzených podmienkach. Kedže ale v podmienkach bytov, domov a tiež pracovných priestorov majú rastliny k dispozícii iba svetlo z jednej, aj to bočnej strany, stáva sa, že sa takto rastlina vykriví. Je to spôsobené tým, že sa listy "naťahujú" za svetlom. Preto je dobré z času na čas rastliny otočiť. Všimnite si, že ak je vaša juka (alebo iná rastlina) dlhší čas umiestnená na mieste bez otočenia, najviac zelená je práve na tej strane otočenej k oknu... Tým, že ju otočíte, rastlina sa sama prirodzene vyrovná a ozelenie aj na tej druhej strane.

Tip pre vás: Vysaďte viac rastlín s kmienikami rôznej dĺžky do jedného črepníka. Nielen, že budú pôsobiť rastliny hustejšie, ale výsledná silueta bude pôsobiť moderne.

 

 

Copyright © 2013, HOYA, s.r.o. All rights reserved

 
Rady a tipy všetky články