Nechajte rozkvitnúť vaše balkóny a terasy! |
Tak ako? Slniečko už začína čoraz viac hriať. Jarné kvety už pomaly odkvitajú.. Už ste začali uvažovať, čo si na balkón či terasu vysadíte? Je čas na letničky...
Či už máte záhrady, alebo „len“ balkóny, či terasy, alebo ste dokonca „odkázaní“ hľadieť na svet okolo zvnútra bytu cez okno, pohľad z ulice na domy nemusí byť taký šedivý. Aj okenné parapety môžu ožiť farbami. A dokonca nemusíte ani veľa investovať... Dobré je si hneď na úvod ujasniť predstavy. Prečo? Výber je široký, tak aby ste sa nestratili v sortimente ponúkaného tovaru. Na čo je potrebné myslieť a čo si zadovážiť? Keďže mestské byty nemajú zväčša záhradu (alebo terasu) a pretože rastliny potrebujú k rastu dostatok vhodného substrátu, na tento účel sa používajú prenosné hranty. Bývajú vyrobené z rôznych materiálov, najčastejšie však z plastu. Ten skrýva v sebe niekoľko výhod. Hranty z neho vyrobené sú ľahké, bývajú rôznych veľkostí a farieb. Zemina v nich rýchlo nevysychá. Pri kúpe nezabudnite aj na podmisku. Tá zadržiava prebytočnú vodu a taktiež chráni podložku pred prípadným zničením.
Lepšou alternatívou tradičných hrantov sú tzv. samozavlažovacie, ktoré myslia naozaj na všetko. Pozostávajú z kultivačnej nádoby, spodnej podmisky a sady textilných knôtov, ktoré pred samotnou výsadbou prepletieme do dna kultivačnej nádoby. Knôty je potrebné nastaviť tak, aby ich konce zasahovali do spodnej nádoby. Takto dosiahnete, že si rastliny samé budú brať toľko vlahy, koľko potrebujú. Takže už len rastliny zakúpiť a vysadiť ich...
Omyl! Ešte pred tým, ako niečo vôbec zasadíte, skontrolujte (u bežných hrantov) odtokové otvory. Ak by neboli, rastliny by čoskoro po vysadení začali hniť. Pokiaľ na dne nádoby nie sú žiadne otvory, najlepšie ich vyrobíte zohriatym klincom (teplo roztápa plast, takže nemusíte vyvíjať veľkú silu, nepoškodíte hrant a ani si neublížite.)
Ak už máte odtokové otvory, prekryte ich väčším kameňom, alebo použite črepiny zo starého rozbitého hlineného črepníka. Zabránite tým postupnému odplavovaniu zeminy z hranta. Potom môžete nasypať na dno malú vrstvu zeminy. Rozmiestnite rastliny podľa vášho vkusu. Nie je potrebné zasadiť veľa rastlín, tie sa časom aj tak rozrastú. Keď už máte rastliny rozmiestnené a bez črepníkov, uvoľnite trochu korene a postupne ich zahŕňajte a zeminu jemne pritlačte. Teraz už môžete vysadené rastliny zaliať vodou.
Veľa ľudí sa nás pýta, či majú hneď po zasadení začať prihnojovať. Radšej s tým počkajte aspoň také 2-3 týždne, kým korene dostatočne prekorenia substrát.
Pri výbere rastlín si všímajte ich vhodnosť, nároky na svetlo. Ak rastliny zosádzate, myslite aj na prípadné rozdielne nároky, aby ste sa vyvarovali sklamaniu.
A z čoho si môžete vyberať? Pokiaľ máte radi muškáty, k dispozícii sú stojaté - krúžkované, alebo ťahavé, prípadne kultivary vyšľachtené z nich. Existujú aj tzv. anglické, s veľkými kvetmi, alebo dokonca aj krížence (anglické sú skrížené s krúžkovanými muškátmi). Vysadiť ich môžete, ako sme opísali, do hrantov, alebo môžete použiť závesné nádoby. Ak sa vám zdajú muškáty príliš tradičné, skúste to s letničkami. Aj keď vydržia iba jeden rok, svojimi pestrými farbami spestria vaše domovy, ale aj ožiaria vaše životy. Vyberať si môžete z nasledovných: agerát (Ageratum), begónka (Begonia semperflorens, alebo B. thuberhybrida), sedmokráska (Bellis), dvozub (Bidens), fuksia (Fuchsia), gazánia (Gazania), netýkavka (Impatiens), nezábudka (Myosotis), petúnka (Petunia, Surfinia, alebo Milionbells), portulaka (Portulaca), aksamietnica (Tagetes), kapucínka (Tropaeolum), fialka (Viola), železník (Verbena), či iskerník (Ranunculus). Celkom pekne vyzerajú aj spolu vysiate rastliny: železník, surfínia a milionbells. Stačí zasadiť spolu obsah troch čepníkov, a pozeráte sa na záplavu rôznofarebných kvetov...
Ak radi experimentujete, môžete si do hrantov vysadiť aj interiérové druhy rastlín.
Široká ponuka letničiek:
.. aby takýchto a podobných "výjavov" bolo čo najmenej... Na takýto typ výsadby môžete okrem už tradičných balkónových druhov rastlín a letničiek použiť aj izbové rastliny. Napríklad: akalyfu (Acalypha), beloperonu (Beloperone), koleus (Coleus), skrutec (Heliotropium), čínsku ružu (Hibiscus), kalanchoe, či schyzant (Schyzanthus).
Copyright © 2013, HOYA, s.r.o. All rights reserved
|