Aranžmán z ripsalky a sansevierie |
Kúpili ste si, alebo dostali aranžmány s vysadenými cibulovinami? Odkvitnuté už nie sú atraktívne, ale to neznamená, že nádoba, v ktorej boli vysadené, musí zostať prázdna.
Väčšinou dostanete kúpiť takéto aranžmány s rastlinami, ako sú už spomínané cibuloviny: narcisy, hyacinty, krokusy či modrice, a to vysadené samostatne, alebo aj s inými druhmi: Kalanchoe, Saintpaulia, Spathiphyllum, či Hedera, Ficus pumila, Chlorophytum. V podstate sa však dajú použiť akékoľvek druhy s priemerom do 9cm, resp. podľa veľkosti otvoru nádoby. My sme si zvolili sukulentné druhy rastlín: Rhipsalis cassutha (ripsalka) a Sansevieria trifasciata ´Golden Hahnii (Sansevieria, „svokrin jazyk“).
Rôzne druhy a veľkosti papučiek, do ktorých sa vysádzajú rastliny. Oba druhy sa vyznačujú pomernou odolnosťou k suchému stanovišťu. Najlepšie urobíte, ak ripsalku vystavíte na mieste s dostatkom nepriameho slnečného svetla. Príliš veľa priameho svetla môže spôsobiť zožltnutie listov. Tento kaktus najlepšie rastie pri teplote od 12 do 25 stupňov Celzia. Zalieva sa jeden až dvakrát týždenne. Ak sa stane, že naň aj zabudnete a týždeň nezaleje, neutrpí tým. Je to veľmi odolná rastlina. Takisto, ako aj sansevieria. Tá zase obľubuje izbovú teplotu, ktorá by však nemala nikdy klesnúť pod 10°C. Nie je náročná na vlhkosť vzduchu. Vyžaduje mierne vlhkú pôdu, neznáša však premokrenie. Keďže sú rastliny vysadené samostatne, nemusíte sa obávať, že by pri zalievaní jednej rastliny mohla trpieť tá druhá. A ako rastliny vysadiť? Na dno nádoby (v našom prípade papučiek) nasypte keramzit, alebo štrk. Ten zabezpečí, že prebytočná voda sa nebude hromadiť pri koreňoch rastlín a škodiť im Naň vysypte vrstvu zeminy. Rastliny opatrne vyberte z pôvodných črepníkov a vsaďte ich do novej nádoby. Korene obsypte zeminou. Tú po okrajoch nádoby jemne utlačte. Po vysadení ešte rastliny jemne zalejte. Teraz si už môžete „papučkami“ skrášliť chodbu pri vstupných dverách, alebo priestor pri tých balkónových.
Na prvých dvoch fotografiách samotné rastliny a po ich vysadení. Na druhej fotografii ďalšia alternatíva - skalničky. Samozrejme, môžete použiť aj iné druhy rastlín, napríklad aj ťahavé druhy skalničiek, ktoré znesú menej zalievania a neprekáža im slnečné miesto.
Copyright © 2013, HOYA, s.r.o. All rights reserved
|