Nolina - "slonia noha" |
V jednom z článkov sme sa zmienili o rastline s názvom Dracaena (dracéna). Vďaka svojej druhovej rozmanitosti patrí k najzaujímavejším rodom interiérových rastlín. Jedným z ďalších rodov, ktorý si zaslúži pozornosť pre rozmanitosť v prevedení, je Beaucarnea recurvata, nazývaná aj nolina, alebo slangovo „slonia noha“ (kvôli kmienku pripomínajúcemu nohu slona). Bežne dostanete v obchodnej sieti kúpiť menšie rastliny. Rastliny v črepníkoch s priemerom 9 a 12 centimetrov. Pokiaľ však túžite vlastniť výnimočný kúsok, čítajte ďalej...
Nolina v prirodzenom prostredí, tu na Male Divoch.
Bežne si zakúpite rasliny menších veľkostí, prípadne s nízkym kmienkom. Dostupné sú však aj niekoľkometrové rastliny.
Domovom tejto rastliny je Mexiko. Tak ako iné rastliny z tejto oblasti (agáva, juka), aj nolina sa prispôsobila pomerne suchému podnebiu. Pre tento účel sa premenil kmeň na akúsi „zásobáreň“ vody, ktorá v časoch sucha (alebo v našich bytových podmienkach v zimnom období) čerpá pre rastlinu časť vlahy. Kmieniková Nolina
Nolina rastie pomerne pomaly, čo je celkom výhoda v menších bytoch. Ak sa však nechcete vzdať kmienikovej nolivy, v ponuke sú rastliny s jej rôznou dĺžkou či rozvetvením. Je potrebné poznamenať, že samotný kmienok, ak je už raz zrezaný, nerastie. Maximálne sa časom rozvetví. Rastú len ružice listov a listy, ktorých dĺžka však môže dosiahnuť aj dvojnásobok dĺžky kmienika. Ako skoro každá rastlina, aj nolina vytvára kvetenstvá. V bežných bytových podmienkach však nekvitne.
Ohľadom nárokov na pestovanie, je to pomerne nenáročná rastlina. Problémy môže spôsobiť prezimovanie, pestovanie noliny v zimnom období. Najlepšie urobíte, ak ju umiestnite v nie príliš teplej miestnosti, niekde na chodbe. Optimálne je miesto s teplotou okolo 10˚C a spolu s úspornou zálievkou (raz do mesiaca, alebo ešte menej) ju aj zalievame.
Nolina je zaujímavá nielen svojim olistením, ale aj kmienikom, ktorý môže byť rôzne vysoký a hrubý. U rastliny sa tiež hodnotí rozkonárenie a zakrivenie.
Porovnanie výšky kmienka u nolín.
Samozrejme, v tomto období ani nehnojíme. Je to tak kvôli nedostatku slnečného žiarenia. Taktiež umiestnením rastliny v zimnom období na chladnejšie miesto zabránime rozšíreniu prípadných škodcov, akými sú roztočce, či hubové choroby. Je dobré sa im vyvarovať, pretože ak sa už raz roztočce na rastline vyskytnú, je doslova problémom sa ich zbaviť. Ak nepomôže chémia (postreky), je nutné (ak sa aj naďalej chcete tešiť z kvetiny) radikálnejšie riešenie - a síce napadnuté časti celé vyrezať. Rezná plocha na rastline obschne a časom vyrastú z ostatku nové ružice listov. Je to však posledná možnosť, ako dokážete rastlinu zachrániť. Preto je lepšie sa takémuto stavu vyvarovať.
Posledná možnosť, ako zachrániť rastlinu pred škodcami. Ako vidíte, kmienik časom obrašil.
Copyright © 2013, HOYA, s.r.o. All rights reserved
|