Gloxínia? Nie. Sinnignia. Siningia okrasná

PDF Tlačiť E-mail

Poznáte Gloxíniu? Ak ste sa niekedy stretli v týmto nádherným kvetom, asi ani neviete, že sa volá celkom inak, a síce Sinningia speciosa (Siningia okrasná). Táto kráska pochádza z Brazílie. Meno Siningia nesie po botanikovi Wilhelmovi Sinningovi, ktorý sa významným dielom podieľal na šľachtiteľských prácach a vzniku mnohých hybridov. Pomenovanie Gloxínia zase rastlina dostala po botanikovi Benjaminovi Petrovi Gloxinovi.


 

 

Najočarujúcejšími na rastline sú pomerne veľké kvety zvončekového tvaru so zvlnenými okrajmi. Bývajú rôznych farieb, od bielej, cez odtiene ružovej, červenej, bordovej, fialovej, až po dvojfarebné, či dokonca plnokveté fultivary. Na dotyk sú zamatové, takisto ako aj listy. Preto je potrebné si dať pozor pri manipulácii s rastlinou.

 

 

Kvety Siningie okrasnej

Ako postupovať pri výbere? Neorientujte sa iba podľa farby kvetov. Vyberajte si nepoškodené kusy. Listy by nemali byť na okrajoch obschnuté, pokrútené, s hnedými, či inofarebnými škvrnami. Ak sú rastliny zabalené v papierovom kornútiku, neostýchajte sa ich vybaliť. Prečo? Obal síce predáva, ale v prvom rade aj zakrýva... Aby ste si neodniesli domov napoly zhnité kvetiny, čo svedčí o dlhšom, či nevhodnom skladovaní v predajni, keď sa na stopkách listov, ktoré sú takmer hermeticky uzavreté, začnú objavovať hubové choroby. Istotne sa necháte zlákať nízkou cenou rastliny, ktorá nemá kvety, prípadne ak aj sú, sú škvrnité (výsledok zlej starostlivosti a dlhého skladovania, keď kvety prirodzene odkvitnú). Pokiaľ sa však chcete už teraz tešiť aj z krásy kvetov, vyhýbajte sa im. Správna Siningia by mala mať plne rozkvitnuté 2-3 kvety a množstvo nasadených pukov.

 

 

 

 

Teraz, keď ste si už Siningiu vybrali, vybaľte ju s obalu. Rastlina má rada svetlé miesto, nie však priame slnečné osvetlenie. V lete ju môžete vyložiť aj na balkón, ale na miesto, kde nedopadá priame slnečné žiarenie. Počas kvitnutia, tak ako asi každý druh, má rada hojnú zálievku. Zalievajte však výhradne zospodu, v letnom období s periodicitou aj 2 až 3 krát do týždňa, ale lepšie je orientovať sa podľa toho, ako stíha zemina vysychať. V lete môžete listy jemne rosiť. Nielen, že prispievate k zvýšeniu vzdušnej vlhkosti, ale listy uvedeným spôsobom aj čistíte. Pri rosení sa však vyhýbajte kvetom. Listy by samozrejme nemali byť celkom zmáčané. Dbajte tiež aj o to, aby na listoch nezostávali kvapky vody. Tie pôsobia ako „lupa“ a mohli by spôsobiť popáleniny na listoch. Ak listy nestihnú vyschnúť do večera, hrozí výskyt hubovitých chorôb.

 

 

Siningie, tu plnokvetý kultivar

Siningie sú rastliny kvitnúce v lete. (Samozrejme, vhodným termínovaným vysádzaním, či sejbou sa dosiahne postupné rozkvitanie takmer po celý rok.) Čo však s nimi, keď odkvitnú?

Určite ich nevyhadzujte. Siningia totiž v zemine ukrýva hľuzu. Takže keď odkvitne, listy sa postupne začnú do nej zaťahovať. Pomocou hľúz, ich delením, sa tiež aj Siningie rozmnožujú. Aby ste sa aj naďalej mohli tešiť z týchto krásavíc, po 2 rokoch je lepšie zabezpečiť si nové jedince.


 

 

Copyright © 2013, HOYA, s.r.o. All rights reserved

 
Rady a tipy všetky články