(AKTUALIZOVANÉ) Tip: Tropická výsadba |
Nestihli ste si vysadiť hranty klasickými muškátmi, či rôznymi druhmi letničiek? Alebo vám medzičasom na nich zostali prázdne miesta? Zdajú sa vám terasy, balkóny vysadené drevinami nudné? Ak ste ešte neriešili kvetinovú výsadbu, prinášame vám skvelé riešenie, ktorému neprekážajú ani súčasné tropické horúčavy. Vsaďte na výsadby tvorené z tropických rastlín! Svojou pestrofarebnosťou sa takmer pýtajú na vonkajšie terasy reštaurácii, barov, či iných podnikov poskytujúcich podobné služby.
Poznáte to, keď sú v ponuke muškáty, petúnie, aksamietnice alebo iné druhy letničiek, nie je na výsadbu čas. A keď už sa aj počasie umúdri, už niet zase rastlín vhodných na vysadenie. Určite ste aj vy museli počkať a odďaľovať realizáciu kvôli nepriazni počasia, dažďu. Niektorí na poslednú chvíľu kúpili ešte zvyšky. Keď sa prejdete po uliciach mesta, zistíte, že najobľúbenejšie sú stojaté alebo ťahavé muškáty. Ďalej ľudia siahajú po surfíniách, petúniách a begónkach. Sú aj takí, ktorí si na výzdobe naozaj nechajú záležať a vyberajú si aj menej známe druhy rastlín. Kto chce maž trvalú výsadbu, investuje radšej do trvaliek - drevín, ktoré pri dobrej starostlivosti cez zimné obdobie prežijú celé roky. Počas roka im však chýba farebná rôznorodosť. Našli sme riešenie, ktoré ulahodí oku a znesie aj súčasné trópy. Položili ste si niekedy otázku, ako by vyzerali klasické izbové rastliny u vás na balkóne? Nebojte sa siahnuť aj po celkom netradičných druhoch! Pekne vo výsadbách pôsobia napríklad krotónovce. Svojimi pestrofarebnými listami môžu dokonca smelo konkurovať kvitnúcim druhom! Pri výbere však majte na pamäti svetelné podmienky. Iné druhy rastlín znesú slnečné priestory ponúkajúce plné priehrštie slnečných lúčov, a iné rastliny uprednostňujú polotieň až tieň. Keďže sme výsadbu realizovali na balkóne orientovanom severovýchodne, kde slnko svieti iba doobeda, volili sme podľa toho aj rastliny. Použili sme tieto druhy: marantu (Marantha leuconeura ´Erythrophylla´), kalanchou (Kalanchoe blossfeldiana), zelenec (Chlorophytum comosum ´Variegatum´), osteospermum (Osteospermum ecklonis), krotónovec (Codiaeum variegatum var. Pictum), krásku (Coreopsis grandiflora), guzmániu (Guzmania lingulata var. Minor), slezinník (Asplenium nidus) a chryzantému (Chrysanthemum x grandiflorum, kaskádovú sortu). Skombinovať sa však dá čokoľvek. Nebojte sa skombinovať aj zdanlivo neskombinovateľné. Zaujímavo môžu vyznieť sukulentné rastliny a kaktusy zosadené napríklad s portulakou (Portulaca grandiflora), alebo so skalnými ružami (Sempervivum tectorum). Cena výsadby závisí od vás, koľko chcete investovať nielen do rastlín, ale najmä od hrantov (môžete si vybrať klasické umelohmotné, samozavlažovacie, kameninové, malé, veľké, dizajnové Lechuzy...). Pri našej výsadbe sme použili okrem držiaku na hrant, samotného hrantu a zeminy 9 druhov rastlín, ktoré vyšli celkovo na 12,50 €.
A viete, akú výhodu má takýto štýl výsadieb? Nemusíte sa strachovať, či vám rastliny cez zimu prezimujú bez ujmy. Ba čo viac, naďalej vám skrášľujú vaše príbytky!
Copyright © 2013, HOYA, s.r.o. All rights reserved
|