Nádoby, ich výhody a nevýhody |
V čom všetkom sa dajú pestovať rastliny? Ak vynecháme netradičné črepníky rôznych tvarov a materiálov, zostáva nám celý rad nádob. Pohovorme si teraz o nich.
Pre fialku je asi aj najvhodnejšie pestovať ju v umelohmotnom črepníku s podmiskou. Nie je veľmi dekoratívny, ale máte plnú kontrolu pri zalievaní.
V súčasnej dobe väčšinou dostanete kúpiť rastliny posadené v umelohmotných črepníkoch. Ničím nezvyčajným nie sú ani hlinené črepníky, aj keď na vzhľad nie sú veľmi pôsobivé. Pre pestovanie rastlín posadených či už v umelohmotnom alebo hlinenom črepníku však potrebujete aj podmisku. Inak by vám prebytošná voda vytiekla z črepníka na podložku.
Hlinené nádoby sú pórovité a sú schopné nasať vlhkosť zo zálievky, rastliny vysadené v takomto type črepníkov je potrebné častejšie zalievať. Ďalšou ich vlastnosťou je, že sú ťažšie, a teda sú pre schopnosť zabezpečiť stabilitu vhodné pre väčšie rastliny. Nevýhoda väčšej váhy sa prejaví, keď budete musieť také rastliny presťahovať. Ďalšou nevýhodou je, že časom sa pri pestovaní rastliny na povrchu črepníkov objavia nepekné stopy belavého povlaku. Ten vzniká následkom solí, ktoré sa dostávajú na povrch črepníkov počas zálievky tvrdou vodou. Takýto druh povlaku, tzv. patiny, môže byť niekedy žiadaný a umelo sa aj vytvára pomocou mliečnych výrobkov (jogurt, smotana). Využíva sa pri navodení starobylého, starousadlíckeho dojmu v exteriérovej výsadbe. Ale v iných prípadoch je skôr nežiaduci a je znakom staršej nádoby, resp. dlhého pestovania rastliny v takej nádobe.
Hlinené črepníky
Umelohmotné črepníky nemajú pórovité steny, preto aj korene horšie v takomto črepníku dýchajú. Tým sú teda umelohmotné črepníky schopnejšie udržať dostatočnú vlhkosť zeminy a nie je potrebné tak často rastliny zalievať. Narozdiel od hlinených črepníkov sú však pevnejšie (nerozbitné) a tiež ľahšie. Preto nie sú vhodné pre rastliny väčšie. Aj na nich časom vznikajú nepekné škvrny, čo je opäť dôsledok zlej kvality vody pri zalievaní.
Väčšinou dostanete kúpiť izbové rastliny posadené v umelohmotných črepníkoch, ako je aj tu posadený krotónovec (Codiaeum variegatum).
Umelohmotné črepníky
Oba typy črepníkov však majú jednu spoločnú vlastnosť. Nech budú s akýmkoľvek vzorom, alebo akéhokoľvek tvaru, práve pre ich výzor budú nevzhľadné. Existujú preto aj ozdobné obaly. Sú to nádoby bez odtokového otvoru.
Umelohmotné obaly
Bežne bývajú umelohmotné, alebo keramické. Oproti bežným umelohmotným, či hlineným črepníkom riešia problém vzhľadu - sú krajšie, farebnejšie, pestrejšie. Výber keramických obalov je natoľko rozsiahly, že môže byť celkom problém si aj vybrať... Keď ich však budete používať, zistíte, že predsa len majú jednu nevýhodu. Strácate tak trochu kontrolu nad zálievkou. Obaly sú nepriehľadné, takže ste nútení za každý raz vybrať pôvodný črepník aj s rastlinou a presvedčiť sa, či a koľko je na dne obalu vody. V žiadnom prípade nesaďte rastliny priamo do takýchto nádob!
Keramické obaly Čo sa týka iných materiálov, môžu byť kameninové, zinkové, z prírodných vláken, alebo mramorové. Takéto, prevažne ťažké, nádoby sú už väčších rozmerov a patria aj do skupiny drahších ozdobných nádob. Majú svoj systém, ako v takých nádobách možno pestovať rastliny: dovnútra sa vsunie vložka, do ktorej sa rastlina zasadí.
Samozavlažovacie črepníky spojili dve veci do jednej. A síce rastliny v nich posadené sa dajú celkom dobre pestovať a taktiež na vzhľad vyzerajú v mnohých prípadoch luxusne.
V princípe niečím podobným sú aj ozdobné obaly Lechuza®. Rastliny samotné sú vysadené vo vnútorných nádobách a tie sú následne vložené do vonkajšieho ozdobného obalu. Sú dostatočne stabilné, napriek tomu, že sú vyrobené z plastu. Teda sú aj ľahšie. Dajú sa použiť v interiéri ako aj exteriéri. Vo farebnosti síce neponúkajú taký veľký výber, ale práve preto len tak „nevyjdú z módy“. Keď si kúpite keramický obal so zaujímavým motívom vzoru, bude sa vám páčiť 1, prípadne 2-3 roky. Ale časom sa zunuje. Jednotné farby sú nadčasové. Taktiež sa nezunujú, keďže povrchová úprava je vždy iná: bývajú lesklé, matné, s metalízou, alebo najnovšie s 3D vzhľadom.
Samozavlažovacie nádoby Lechuza®
Copyright © 2013, HOYA, s.r.o. All rights reserved
|