WASABIA JAPONICA - pochúťka z Japonska

PDF Tlačiť E-mail

Istotne viacerým hneď teraz príde na um skvelý francúzsko-japonský film s Jean Renom v hlavnej úlohe. Wasabi je ale aj extrémne pálivá pasta zelenej farby, ktorá tvorí jednu z najbežnejších ingrediencií japonského jedla sushi.

Rastlina, z ktorej sa prísada sushi vyrába, je vlastne japonský druh chrenu (botanicky Wasabia japonica, alebo Eutrema japonica, či Cochlearia wasabi ) Wasabia japonica je, ako naša známa kapusta, kel, z čeľade kapustovité (Brassicaceae) a, ako napovedá aj jej druhový názov, pochádza z Japonska, kde rastie pri chladných horských potokoch. Vedeli ste, že pestovanie wasabie v Japonsku sa datuje už do 10. storočia?

Wasabia japonica rastie v severnom Japonsku, časti Číny, Tchaj-wane, Kórei a Novom Zélande. Pestuje sa tiež v severnej Amerike, v niektorých častiach Blue Ridge Mountains v Severnej Karolíne a Tenessee, všade tam, kde oblasť poskytuje na rast správnu rovnováhu klímy, slnka a kvality vody. Okrem takéhoto, tradičného, spôsobu sa Wasabia pestuje aj v skleníkoch alebo dokonca aj ako hydrokultúra. Tieto spôsoby pestovania sa však ukazujú byť nákladné.

Pasta wasabi býva veľmi ostrá. Ostrosť má na svedomí obsah osobitej chemickej látky (izotiokyanáty), pripomínajúcej horčicu alebo chili papričky. Dráždi však viac dýchacie cesty, ako jazyk.

Ako sme spomenuli, používa sa ako prísada v japonskej kuchyni. S pravou wasabi sa stretnete len v elitných reštauráciách a sushi baroch v Japonsku. Pravá wasabi (inak veľmi drahá) sa považuje za delikatesu ana jej výrobu sa používajú výhradne rastliny. Na trh sa „wasabi“ dostáva nielen v podobe pasty, ale aj prášku, avšak väčšina takýchto komerčných výrobkov obsahuje iba náhrady (chren, horčičné semeno a čínske potravinárske farbivo.).

Wasabia je trváca, pomaly rastúca rastlina. Vyhovujú jej chladné, tienisté podmienky. Vo všeobecnosti vyžaduje prostredie s teplotou vzduchu medzi 8 ° C a 20 ° C a preferuje vysokú vlhkosť v lete. Vzhľadom k tomu je celkom netolerantná, čo sa priameho slnečného svetla týka, preto je Wasabia zvyčajne pestovaná pod prístreškom.

Rastlinu tvorí koreň, zahustená stonka (podzemok) s veľkými listami na dlhých stopkách. Podzemok slúži ako zásobáreň živín pre rastliny (podobne ako zemiaky). Vzhľad wasabi podzemku je podobný stonke ružičkového kelu, výhonky sú odstránené. Dlhé stopky rastliny sa vynárajú z podzemku, rastú do dĺžky 12 až 18 cm a samotné listy môžu dosiahnuť veľkosť menšieho taniera, zhruba priemer až 22 cm.

Rastline môže trvať až tri roky, kým dosiahne dospelosť. Spočiatku je horná časť robustná. Po tejto počiatočnej fáze vzniku podzemku začne rastlina ukladať živiny práve do neho. Výsledkom tejto koncentrácie látok sú tie najlepšie chute.

Wasabi listy a listové stopky majú tendenciu byť krehké. Nalomenie alebo poškodenie od zvierat, alebo nesprávnou manipuláciou môže spôsobiť pomalý rast a niekedy ho dokonca aj na krátku dobu zastaviť.

Wasabi obsahuje značné množstvo draslíka, vápnika a vitamínu C. Avšak, keďže sa wasabia používa ako korenie, čiže v malom množstve, nepovažuje sa za významný zdroj týchto živín. Niektoré zdroje uvádzajú aj liečivé účinky tejto rastliny. Látky obsiahnuté v tejto rastline vplývajú na kvalitu krvi, dokázateľný je vraj ich účinok na liečbu infarktov, astmy a tiež aj rakoviny.

 

 

Copyright © 2013, HOYA, s.r.o. All rights reserved

 
Rady a tipy všetky články