(AKTUALIZOVANÉ) Presádzanie orchideí |
Odkvitla vám už orchidea aj druhý krát? Nové listy sa vám zdajú menšie? Pri pohľade na priehľadný črepník vidíte už len hustú spleť koreňov? Pokiaľ nechcete, aby vám rastlina živorila, alebo uhynula, doprajte jej väčší priestor. Presaďte ju.
Orchidey Phalaenopsis zvyčajne presádzame po odkvitnutí a najmä, keď korene kompletne vyplnia črepník, resp. už začínajú vyliezať z črepníka. Podľa potreby (rýchlosti rastu) presádzame raz za 2-prípadne až 3 roky. Ak hodláte rastlinu presadiť, aspoň 1-2 týždne ju nezalievajte. Je to z dôvodu, aby boli korene pružné a pri manipulácii sa nezlomili. Samozrejme, ak je to naozaj nevyhnutné (napríklad, ak ste orchideu nechtiac preliali, substrát zostal mokrý a zdá sa vám, že korene v ňom začínajú hniť), nemusíte čakať. Rastlinu presaďte ihneď. Kvitnúcu rastlinu nepresádzajte. Počkajte, kým odkvitne. Ak sa vám „podarilo“ lišajovec preliať, ktorému z dôvodu, že kvitne ani nemôžete vymeniť substrát, radšej ten nechajte preschnúť a potom už zalievajte opatrne.
Ako na to? Ešte pred samotným úkonom si pripravte substrát pre orchidey (prípadne si ho môžete aj sami namiešať. VŽDY však pamätajte na to, že substrát by mal byť ľahký) a nový priehľadný črepník. Uchopte črepník a jemne ho po stranách stlačte. Tým sa uvoľní substrát - poláme sa na viac častí a vy bez problémov vyberiete rastlinu z črepníka. Odstráňte všetky žlté a suché listy, prípadne zvyšky po kvetných stonkách. Keď sa pozriete na koreňovú sústavu, určite si všimnete, že niektoré korene sú hnedé, akoby zhnité, polámané, alebo scvrknuté - vysušené. Takéto korene odstráňte až po zdravú časť. Eliminujete tým možnosť, že rastlinu cez poškodené časti napadnú hubové ochorenia alebo vírusy. Keď sú korene upravené, môžete pristúpiť k ďalšiemu úkonu.
Korene pred úpravou...
... a po nej. Zoberte si nový črepník. Ten by mal mať aspoň o 1-2 cm väčší priemer, ako mal pôvodný črepník. Na dno nasypte malú vrstvu keramzitu . Prisypte substrát. Orchideu vložte do črepníka tak, aby boli korene v ňom a boli pekne rozprestreté po stranách. Dobré je vložiť medzi korene, pod miesto, kde sa korene rozvetvujú, rašeliník alebo kúsok molitanu. Môže sa to, aj nemusí. Podstatné je, aby substrát nebol hutný, aby mali v ňom korene dostatok vzduchu. Pokiaľ už máte nejaké skúsenosti s pestovaním Lišajovca, okrem bežne dostupných, už hotových, substrátov si môžete sami skúsiť namiešať ten svoj. Ako prísady možno použiť bielomach (Leucobryum), rašelinník (Sphagnum), perlit, penovú drť, korok, suché lístie, či borovicovú alebo dubovú kôru. Vlastne, orchidey môžete pestovať aj v náhradnom „substráte“, akým je napríklad minerálny zeostrát, či keramzit (vulkanizovaná - priemyselne spracovaná - antuka a hydroton: na rozdiel od keramzitu má drobnejšie guličky). Pestuje sa však v nádobách na to určených, v samozavlažovacích obaloch s knôtom a hladinomerom. Takýmto spôsobom ani nedochádza k premokreniu koreňov a rastlina si prijme iba toľko vody, koľko bude potrebovať. Pestovať orchidey v zeostráte v bežnom - na orchidey určenom - črepníku je možné, len si to vyžaduje väčšiu kontrolu pri a po zaliatí. Ďalší postup je rovnaký ako u iných rastlín. Keď ste vložili korene do črepníka, môžete ich už teraz postupne zasypávať substrátom. Aby sa vyplnili prázdne škáry v črepníku, z oboch strán poklepte po oboch stranách črepníka a ak ste dosypali substrát takmer až po okraj črepníka, zvrchu substrát jemne utlačte. Po presadení sa zvykne vložiť rastlinu ešte do igelitového sáčku. Ak však umiestnite presadenú rastlinu na teplé, nie veľmi svetlé miesto, nie je potrebné jej takto zvyšovať vzdušnú vlhkosť. Namiesto toho môžete listy aj povrch substrátu orosiť vodou. Pre prvotnú fázu zakoreňovania to postačí a vyhnete sa aj preliatiu. Ako každú - práve presadenú – rastlinu nehnojíme. Pravidelne však zalievame a listy rosíme vodou. Až po uplynutí 3 mesiacov (resp. na jeseň) začneme prihnojovať. Za správne presadenie a následnú starostlivosť sa vám orchidey odvďačia pestrofarebnými kvetmi.
Copyright © 2013, HOYA, s.r.o. All rights reserved
|