Obal predáva, ale niekedy aj klame

PDF Tlačiť E-mail

Aj keď je ešte zimné obdobie, v obchodných centrách alebo kvetinárstvach už ponúkajú primulky, rôzne druhy cibuľovín - od narcisov (Narcissus), hyacintov (Hyacinthus), tulipánov (Tulipa), až po menej známe modrice (Muscari) či dokonca iskerníky (Ranunculus) a papučky (Calceolaria). Určite sú úhľadne uložené v podnosoch na poličkách tak, aby vás lákali a nabádali ku kúpe, aj keď to vôbec nemáte v pláne urobiť. Kým je ich pokope viac, je vskutku na ne pekný pohľad. Oveľa viac, ako farby kvetov rastlín, však lákajú svojimi najčastejšie papierovými obalmi, v ktorých sú rastliny zabalené. Raz darmo - obal naozaj predáva... Pokiaľ si však hodláte nejakú tú kvetinu aj kúpiť, buďte pri výbere viac ako obozretní.

Prečo?

Hlavnou funkciou obalu je chrániť rastlinu pred jej poškodením. Takýto obal však neochraňuje pred chladom, preto je dobré ju po zakúpení ešte zabaliť do baliaceho papiera.

Ako sme už povedali, obal predáva. V dnešnom čase je už ich kvalita na vysokej úrovni. Zvyčajne bývajú papierové alebo umelohmotné. Ako „balenie“ však poslúžia aj iné formy, napríklad vo forme tašky, kazety (zvyčajne pre orchidey), kvetináča a pod. Na jednej strane chránia listy a kvety, aby sa pri prenose/prevoze domov nepoškodili, na strane druhej, obal spĺňa aj estetickú funkciu. Niekedy však aj ten pekný, pestrofarebný obal dokáže oklamať.

Do tašiek sa okrem rastlín ozdobných kvetom zvyknú baliť a takto predávať aj rastliny ozdobné listom. Aj v tomto prípade buďte opatrní. Nie všetko, čo je v akcii za výhodnú cenu, sa aj vyplatí.

Dokonca sa vyrábajú a na balenie používajú aj tematicky ladené obaly (pri príležitosti Dňa sv. Valentína, MDŽ, Dňa matiek a pod.).

Pri kúpe balených kvetín by ste si nemali všímať iba stav kvetov, teda, skontrolovať si, či už rastlina neodkvitá, ale aj prezrieť si celú rastlinu. Obal totiž môže skrývať žlté alebo už aj uschnuté listy, či dokonca začínajúcu hnilobu na stonke. Výberom takej rastliny by ste určite neboli nadšení, pretože by vám alebo čoskoro odkvitla, alebo nakoniec celkom zhnila.

Niekoľko príkladov:

CALCEOLARIA

AZALEA

HIBISCUS

RANUNCULUS

 

V období pred Dňom sv. Valentína (MDŽ či Dňa matiek) nájdete v obchodných centrách v ponuke kvitnúce rastliny naaranžované v keramických, umelohmotných či kovových nádobách. Aj pre ne platí, aby ste si vystavené kvetiny, predtým, ako si ich kúpite, dobre prezreli.

Pozrite si však, ako vyzerajú tie isté rastliny, keď ich vyberiete z ich obalov...

Obozretní buďte, samozrejme, aj pri výbere akéhokoľvek druhu rastlín ozdobných kvetom (ako napr.: mini ruže v črepníku, azalky, begónie, klerodendrony /Clerodendrum/, gerbery, gardénie, ibišteky /Hibiscus/, kalanchoy, hortenzie, ľalie, cyklámeny, či chryzantémy alebo len nedávno aktuálne vianočné hviezdy. Nie vždy sú uložené na mieste s dostatkom svetla, alebo nie každej rastline je dopriaty dostatočný priestor, keďže býva vložených v jednom podnose 8 i viac kusov rastlín.

Pamätajte na to aj vo chvíľach, keď budete vyberať kvet pre svojho „Valentína“ či „Valentínku“...

Pohľad na uložené kvetiny v ozdobných črepníkoch:

 

 

 

Copyright © 2013, HOYA, s.r.o. All rights reserved

 
Rady a tipy všetky články