Podsádzanie, 3. časť - Sadenie |
Doprajete si doma či v práci črepníkové rastliny? Pestujete ich v umelohmotných črepníkoch? Nič tým nepokazíte (najmä neporušíte korene), len výsledok vyzerá tak... "obyčajne"
Isto ich radšej vložíte do keramických obalov. V takom prípade dúfame, že okraj umelohmotného črepníka nebude vytŕčať von z keramického obalu. Vyzerá to čudne, aj keď by ste to nazvali „krízovým“ riešením tvorby kvetinovej výzdoby. V podstate ale prerobíte, pretože raz aj tak budete musieť rastliny presadiť a budete si tiež musieť dokupovať aj väčšie keramické obaly. Pre vás náklady navyše. Čomu dáte prednosť? a.) b.) c.) a.) povrch zeminy dekorovaný kôrou b.) povrch zeminy dekorovaný mramorovou drťou c.) povrch zeminy dekorovaný inou rastlinou
Povedzme, že ste si vybrali ten optimálny variant: kúpite si rastliny, pri ktorých už vopred počítate s presadením do väčších črepníkov. Podľa toho hneď vyberiete väčšie keramické obaly. Rastliny máte už presadené, vložené do obalov. Na povrch zeminy, aby ju nebolo vidieť (časom vyzerá nepekne), vysypete keramzit, okrúhliaky, alebo iný dekoračný materiál, napr. aj mušle. To už vyzerá byť fajn, na úrovni, vkusné, a aj rastliny sa cítia „v pohode“. Keď to však urobíte, vlastne si teraz len skomplikujete situáciu. Pýtate sa, prečo? Strácate totiž akúkoľvek kontrolu nad zalievaním. Pýtate sa, ako vhodne „skĺbiť“ presadené rastliny, dekorovanie nevzhľadného povrchu zeminy, s ich bezpečným zalievaním a ďalším pestovaním? Je to vôbec možné? VERU JE. Veľké rastliny, ktoré ste si vybrali, podsaďte menšími, aby ste vykryli celú plochu v črepníku.
Navyše, keď použijete nádoby Lechuza®, nielen, že si vyberiete nádoby s moderným vzhľadom, s lesklým povrchom a ľahké pri manipulácii, v ktorých je pestovanie rastlín doslova radosť, pri dekorovaní vrchnej vrstvy zeminy NIE STE ODKÁZANÍ iba na keramzit, mramorovú drť, či iný dekoračný materiál, ako možno máte aj vy možnosť vidieť vo svojom okolí. Nebojte sa siahnuť aj po pôdopokryvných druhoch rastlín. Sú to väčšinou ťahavé druhy ako napríklad brečtan popínavý (Hedera helix), figovník popínavý (Ficus pumila), potosovec zlatý (Epipremnum pinnatum ´Aureum), scindapsus (Scindapsus pictus), filodendron šplhavý (Philodendron scandens), syngónium (Syngonium podophyllum) a naša najobľúbenejšia voskovka (Hoya) a rôzne ich kultivary, ale, podľa veľkosti, typu a vášho vkusu môžete vyberať aj z iných, kríčkovitých druhov rastlín.
Takýmto spôsobom doslova „vdýchnete život" zemine v črepníku. Zároveň doprajete hlavnej, podsádzanej rastline „rovnocenných partnerov“. Keďže spolu vysadíte viac rastlín, vytvoria si navzájom vhodné podmienky pre rast. Aj tu platí, že všetky použité rastliny by mali mať aspoň približné podmienky na pestovanie, keďže sú pestované v jednej nádobe...
Pripravili sme pre vás jednoduchú ukážku, ako INAK sa dá zvýrazniť krása celkom „obyčajného“ tučnolistu (Crassula ovata).
Vľavo tučnolist vysadený v keramickej nádobe a povrch zeminy aj s umelohmotným črepníkom prekrytý keramzitom. Na fotografii vpravo ten istý tučnolist, teraz podsadený ripsalkou a voskovkou. Keďže sa do keramických obalov rastliny priamo nesadia (čudovali by ste sa, koľko ľudí urobí túto chybu...), v tom našom je zabudovaný samozavlažovací systém, ktorý zaručuje, že nikdy vysadené rastliny neprelejete. Na vysadenie sme použili zeminový substrát. Pozrite si aj video!
Použili sme klasický keramický obal, avšak so samozavlažovacím systémom z nádoby Lechuza Classico (priemery by mali byť rovnaké).
Viete si predstaviť, ako by vyzerali podsadené napríklad tieto rastliny?
Dracény, šeflery (nižšie), fikus a juka (najnižšie).
Copyright © 2013, HOYA, s.r.o. All rights reserved
|