Prírodné samozavlažovacie nádoby |
Tak, ako je dôležité vedieť rastliny nakombinovať a vysadiť, tak ešte dôležitejšie je vedieť, do akých nádob rastliny vysadiť. Iste, na výber je množstvo nádob, črepníkov a hrantov. Ak sa chystáte vysádzať práve hranty, prinášame vám jednoduchý tip, s ktorým dosiahnete priam maximálny efekt. Vysaďte si kvety do prírodných samozavlažovacích hrantov.
O čo sa jedná? Ide vlastne o zjednodušenú verziu samozavlažovacieho systému, aký poznáte aj u nádob Lechuza®, alebo aký môžete vidieť aj u hydroponicky pestovaných rastlín. Čo všetko potrebujete? Celkom vám postačí zakúpiť si obyčajné hranty. K nim si dokúpte ešte podmisky, kde bude stekať prebytočná voda. Samozavlažovacie sú zbytočne drahé a ich systém je aj tak založený len na sledovaní risky v hladinomeri a udržiavaní jej optimálneho stavu, čo nemusí každej rastline vyhovovať. Pred samotným vysádzaním sa zvykne vyvŕtať na dne nádoby niekoľko dier. Vyberajte však hranty, ktoré majú na dne vyvýšené kužele, resp. majú vyvýšené dno. Ich vrcholy prevŕtajte a urobte diery. Na dno do tohto priestoru vysypte až do výšky kužeľov keramzit, štrk, či okrúhliaky. Tie následne prekryte látkou. Samotná textília tu má veľký význam: - Tvorí predel medzi zeminou a kamienkami. Takýmto spôsobom zabránite splaveniu zeminy a živín v nej do drenážnej vrstvy. Význam a jej prítomnosť v zemine oceníte aj v prípade, keď budete potrebovať rastliny časom presadiť do iných, väčších hrantov. - Textília zabraňuje prerastaniu koreňov do drenáže. Zabránite tak odhnívaniu koreňov rastlín a ich následnému úhynu, ktoré nastáva práve z tohto dôvodu.
- Textília v hrante plní funkciu knôtu. Udržuje prirodzenú vlhkosť v substráte. Rastliny tak budú mať dostatok vlahy, a nebude pre vás nutné polievať ich častejšie. Po položení látky na drenáž, vysypte na ňu - látku potrebné množstvo zeminy a ďalej pokračujte pri klasickom vysádzaní rastlín. Keď už máte všetky rastliny vysadené, ako každé, aj tieto je potrebné zaliať. Zalievajte VŽDY ZVRCHU na celú plochu zeminy. Zalievajte rovnomerne po celom povrchu. Majte na pamäti, že spotrebujete takto minimálne 1,5 – 3litre vody! V podstate, rastliny sú zaliate, ak uvidíte v podmiske vodu. Následne zalejete, v závislosti od počasia, ak zmizne z podmisky voda a vrchná vrstva bude suchá. Potom zálievku opakujte. Takto presadené a ďalej pestované rastliny neprežívajú šok, ktorý vzniká pri presádzaní. Naopak, pomerne rýchlo sa zakoreňujú (dokonca aj chúlostivejšie druhy) a dosahujú oveľa lepšie výsledky v pestovaní (väčšia násada kvetov, rýchlejší rast).
Copyright © 2013, HOYA, s.r.o. All rights reserved
|