Pestovanie rastlin s nádobami LECHUZA® - Classico

PDF Tlačiť E-mail

Nádoby značky LECHUZA® nie sú iba módnou záležitosťou. O ich úspešnom využití svedčí mnoho ohlasov spokojných zákazníkov. Ich využiteľnosť spočíva nielen v bezproblémovom pestovaní rastlín, ktoré pri dodržaní istých zásad zvládne každý, ale najmä v širokom sortimente farieb a tvarov týchto luxusných nádob, ktoré je možné aj navzájom kombinovať.

Ako sme už na našich stránkach prezentovali spôsob vysadenia rastliny do nádoby jedného z typov - Delta15, teraz by sme vám radi ukázali spôsob sadenia do typu s názvom Classico.

Na rozdiel od predošlého typu tento nemá vnútornú nádobu, do ktorej rastlinu vysadíme, ale len deliace dno. To slúži na oddelenie zeminy spolu s koreňmi vysadenej rastliny odo dna, kde sa hromadí voda. Navyše je aj zalievacia šachta, cez ktorú budeme neskôr rastlinu zalievať. Taktiež medzi časťami nájdete aj rozložený hladinomer. Ten zložíme podľa návodu od výrobcu

Možno si myslíte, načo je tu toľko častí a určite nič nepokazíte, keď si ich nezakúpite. Omyl! Pre zdravý vývin rastlín sú VŠETKY ČASTI POTREBNÉ!

Deliace dno spolu so šachtou vložíme do nádoby. Hladinomer vložíme na určené miesto v rámci zalievacej šachty. Na sadenie použijeme aj výrobcom doddávaný špeciálny substrát Lechuza-pon. Na (deliace) dno nádoby teda nasypeme malú vrstvu tohto substrátu. Ešte pred samotným vysadením si rastlinu (v tomto prípade Strelitziu nicolae. Postup je rovnaký: uvoľniť korene v koreňovom bale čo najviac, aby sme tak podporili rýchlejšie zakoreňovanie v novej nádobe. Zároveň týmto úkonom odstránime prebytočnú zeminy, ktorá nesprávnym skladovaním býva často ložiskom nežiadúcich smútiviek. Pri uvoľňovaní zeminy z koreňového balu je potrebné dať si pozor na to, aby sa vám celý bal nerozpadol.

Takto upravenú rastlinu vložíme do novej nádoby a postupne začneme po stranách dosýpať minerálny substrát. Pokračujeme až dovtedy, kým nebude celý koreňový bal zasypaný. Môže byť až do výšky hrany nádoby. Postupným zalievaním substrát trochu klesne, takže sa nemusíte trápiť, koľko centimetrov pod okraj nádoby by suvstrát mal byť.

Po vysadení substrát ešte v nádobe jemne utlačíme. Na povrch substrátu môžete naukladať iný dekoračný materiál - napr. mušle. Rastlinu zalejeme, ako sme bežne zvyknutí a novú nádobu aj s rastlinou vystavíme na svojom mieste.

Systém zalievania je podobný ako u Delty. Je založený jednak na spodnom vzlínaní, kde si sama rastlina berie toľko vody, koľko aj potrebuje a jednak zalievanie je založené na pravidelnom striedaní období, kde je v nádobe minimum vody - sucho a období, kde je v nádobe zase maximum vody - vlhko. To, že uvádzame "maximum vody" neznamená, že je substrát premočený. Na vhodné množstvo vody v substráte dohliada práve ten hladinomer s "plavákom", vďaka ktorému tiež zistíme, kedy už v nádobe nie je voda.

S nádobami LECHUZA® môžete mať jediný „problém“. Niektoré druhy rastlín môžu tak vyrásť, až bude nevyhnutné kúpiť väčšie nádoby.

Celý postup sadenia si môžete pozrieť TU.

 

 

Copyright © 2013, HOYA, s.r.o. All rights reserved

 
Rady a tipy všetky články