Stromček plný peňazí |
Počuli ste už o stromčeku, na ktorom rastú bankovky? Že nie? Hovoríte si, že „peniaze predsa na stromoch nerastú“? Nuž, ako na ktorých... Kto má „know how“, ten si ich veru aj „dopestuje“. A kto také nemá, tak tomu odporúčame kúpiť si aspoň „strom bankoviek“. Rastlinu s názvom Pachira aquatica - Pachira vodná. Prečo?
Zdroj: www.lechuza.com K tejto zaujímavej rastline sa viaže príbeh, ktorý vysvetľuje pôvod vzniku pomenovania tejto rastliny. V príbehu sa hovorí, že raz sa jeden chudák modlil za dostatok peňazí. Našiel pritom akúsi čudesnú rastlinu, ktorú si ako „znamenie od bohov“ zobral domov a rozmnožil. A práve predajom malých rastlín dopestovaných z osiva tejto rastliny si zarobil slušné peniaze (a nepochybne ich predával s lákavou story...). Celkom veľavravné a poučné, čo poviete... ? Pravdou však je, že listy veľmi pripomínajú peniaze, zelené bankovky. Čím je rastlina bujnejšia, tým teda viac „peňazí“ na stromčeku aj máte.
Rôzne veľkosti Pachiry Čo na prvý pohľad ihneď zaujme (teda, okrem tých listov), je zhrubnutá stonka, z ktorej vyrastajú jednotlivé stonky so zvyčajne päťpočetnými dlaňovito rozloženými listami. V obchodoch, ale aj v našej ponuke je možné dostať rastliny so samostatným, alebo dokonca aj s kmienkom vytvoreným spletením viacerých menších rastlín. Tie, najmä zapletaná „forma“, sú hlavnými pútačmi pre pestovateľov. Zaujímavá je však tiež aj samotná kôra, ktorá dodáva Pachire charakter divo rastúcej rastliny, ktorú ste si doniesli práve z džungle. Pozor si však dávajte pri jej poškodení. Cez ranu sa môže dostať do rastliny infekcia, hniloba.
Kmeň Pachiry Rastliny bývajú zvyčajne vo 2 veľkostiach: malej (s výškou rastliny okolo 30cm) a strednej (s výškou cca 1,5m). Občas však možno dostať kúpiť aj veľké jedince (okolo 1,8m). Okrem toho, že najmä prepletaný kmienok má istú estetickú funkciu, je významný aj pre samotnú rastlinu. Slúži totiž ako zásobáreň vody.
Pachira patrí medzi tzv. „flaškové“ druhy rastlín, podobne ako adénium (Adenium obesum), baobaby (Adansonia), brachychitony, noliny (Beaucarnea), hrubáne (Pachypodium), jatrofy (Jatropha podagrica), tzv. „Hawaiiské palmy“ (Brighamia insignis), či známejšie figovníky maloplodé (Ficus microcarpa), ktoré sú v obchodoch ponúkané pre svoj vzhľad ako bonsaje. Rastie na suchších, kamenistých miestach, kde práve vďaka svojmu kmieniku zhromažďuje a uchováva si dostatok vody potrebnej na prežitie. Pri optimálnych podmienkach rastie rýchlo, preto je potrebné časom niektoré vetvy prerezať. Dorastá totiž do 2-3 metrov a koruna má priemer cca 1,5 metra. Ak máte dušu záhradníka, zrezané výhony nevyhadzujte. Pokiaľ ich vložíte do nádoby s vodou, časom výhonky zakorenia a vy sa budete môcť tešiť z nových rastlín.
Ak niekedy uvidíte v obchode tento „stromček plný peňazí“ a na listoch si z ich spodnej strany všimnete čudné kryštálové útvary, nemusíte sa obávať, že sa snáď jedná o chorobu, či nejakého „nepozvaného hosťa“ s cieľom zničiť váš stromček. Sú to kryštáliky cukru, ktoré nie sú pre rastlinu škodlivé. Pachira v izbových podmienkach nekvitne. Ale predsa len, keď v korune zbadáte úzke do vejára usporiadané a akoby rozstrapkané kvety ružovej farby, môžete si skutočne a právom zablahoželať. Po odkvitnutí sa začnú tvoriť plody - bobule kovovej farby, v ktorých pomaly dozrievajú semená. Pachira sa bežne (aj keď iba v Strednej a Južnej Amerike, pôvodom je však z južného Mexika) rozmnožuje práve semenami. Pokiaľ sa vám podarilo dopestovať aj plody, môžete si vyskúšať sami pachiru aj rozmnožiť. Semená sú dokonca jedlé. Surové aj pečené.
Copyright © 2013, HOYA, s.r.o. All rights reserved
|