Prichádza nova sezóna. Vidno to aj v ponuke rastlín ako obchodných sietí, tak aj v kvetinárstvach. Po druhoch kvitnúcich v jarnom období nastáva dopyt po tých interiérových. Akiste si budete niečo chcieť vybrať a zakúpiť, aby ste si rozšírili vašu "zbierku", alebo nahradili rastlinu, ktorá vám uhynula. Hlavnou príčinou spomínaného úhynu rastlín väčšinou bývajú nevhodné podmienky, v ktorých ich pestujete, alebo nedostatočná starostlivosť. Ďalším významným faktorom býva práve výskyt škodcov, ktorý vedie až k úhynu rastlín. Najčastejším takpovediac "zabijakom" u väčšiny rastlín bývajú práve červce.
Červce spoznáte veľmi jednoducho. Na vzhľad pripomínajú akési vatové útvary. Pod nimi sa schovávajú červce, ktoré pokrýva akýsi biely poprašok. Najčastejšie sa ukážu na listoch, najmä v ich záhyboch, pri žilnatine, v pazuchách husto olistených častí rastliny, ale vidieť ich môžete aj na kvetných stonkách, či pukoch a kvetoch. Všeobecne možno povedať, že "obľúbeným" miestom pre červce sú husto olistené alebo husto rozkonárené jedince a suché prostredie. Spolu so zlými podmienkami (spomínané sucho) a zanedbanou starostlivosťou (nedostatočná pozornosť rastlinám) sa zvyšuje aj riziko ich výskytu.
Čo robiť, ak ste si našli na svojich rastlinách neželané "vatičky"? Pripravte sa na dlhý "boj". V prvom rade napadnutú rastlinu, rastliny izolujte. Pokiaľ sa na rastline vyskytujú len malé ložiská červcov, alebo je ich výskyt ojedinelý, väčšinou postačí kúsok látky, či vatová tyčinka namočená v liehu, oleji - mastnej tekutine a mechanicky červce likvidovať. Napadnuté miesta látkou či vatovou tyčinkou potriete. DÔLEŽITÉ, AJ PRI MALOM VÝSKYTE ČERVCA JE VHODNÉ CELÚ PROCEDÚRU ODSTRAŇOVANIA ASPOŇ 2-3 KRÁT OPAKOVAŤ! Je to z dôvodu, že sa vám nemusí hneď na prvý krát zničiť všetko. Pri rastlinách, ktoré sú veľmi napadnuté, je lepšie zvážiť radikálne riešenie. Ak už chcete zachovať rastlinu (aj keď lepšie je rastlinu zlikvidovať), potom zrežte silno napadnuté časti. Zbavíte sa tak "ohniska nákazy". Aj tu je dôležité mať na pamäti, že je nutné vyzbrojiť sa trpezlivosťou a červce mechanicky likvidovať na etapy.
Ak ste sa rozhodli použiť chemické prípravky, o vhodnosti a ich účinku je lepšie poradiť sa s predávajúcim, alebo ešte lepšie s výrobcom postreku. Ďalej, pri ich aplikácii je nevyhnutné dodržiavať zásady ich použitia stanovené výrobcom. Predsa-len, ide o zdraviu škodlivé látky, chémiu. Ak nepomôže ani postrek, je naozaj lepšie zbaviť sa napadnutej rastliny, ako sa pozerať na vatu všade v jej okolí. Vždy je lepšie chorobám a škodcom predchádzať, ako potom riešiť ich výskyt. Preto by ste mali venovať pozornosť viac zásadám správneho pestovania a prevencii, ako riešiť samotný problém. - Dodržujte zásady pri pestovaní rastlín! Rastliny, ak si to vyžadujú - napr. sukulenty, kaktusy, či iné druhy rastlín, ktoré je lepšie pestovať cez zimné obdobie v chladnom prostredí, držte v takých podmienkach.
- Neprehusťujte zbytočne o ďalšie rastliny miesta, kde ich pestujete.
- Venujte počas pestovania zvýšenú pozornosť ich hygiene: odstraňujte suché listy či iné uschnuté časti rastliny. Práve na nich sa začnú objavovať prvé červce. Ak to nie je u určitých druhov výslovne zakázané (napr. fialky), zvyšujte im vzdušnú vlhkosť rosením, či iným spôsobom ju zvyšujte.
V neposlednom rade, ak sa chystáte kupovať nové rastliny, venujte zvýšenú pozornosť už pri ich výbere, a aj po tejto stránke ich skontrolujte, aby ste zabránili opätovnému nezaneseniu týchto neželaných návštevníkov domov...
Copyright © 2013, HOYA, s.r.o. All rights reserved
|