Orchidey Phalaenopsis a ich pestovanie

Tlačiť
Sobota, 30 Marec 2013 13:51

Pestovať orchidey Phalaenopsis nie je zložité. Má však niekoľko zákonitostí, ktoré je potrebné dodržať, pokiaľ chcete, aby orchidey boli zdravé a opätovne vám zakvitli. Teraz sa pozrieme bližšie práve na ich pestovanie.

SVETLO: Tak, ako sme si už skôr povedali, vyberáme pre ich pestovanie svetlé miesto. Nemalo by však byť priveľmi slnečné. Najmä počas obedňajších hodín je vhodné zatieňovať. Možno sa pýtate, ako spoznáte, že má rastlina priveľa svetla. Celkom jednoducho. Listy orchidey sú svetlozelené až takmer nažltlé. Ak si nevšimnete tieto prvotné signály, budú nasledovať ďalšie: na listoch sa objavia hnedé škvrny. To sú už spáleniny. Tých sa už ťažko zbavíte a budú špatiť, kým list sám zožltne, uschne a odpadne. Lepšie je takémuto stavu predchádzať a buď vyberať menej slnečné miesto, alebo, ak už rastlinu v podobných podmienkach pestujete, radšej ju premiestnite, alebo zatiahnite žalúzie, rolety.

ZALIEVANIE: Čo sa týka zalievania, každý má svoj vlastný, overený spôsob, ako orchidey zalievať. Či už kvetináče ponára, nechá ich v nádrži (vani), aby si samé korene nabrali vlahu, alebo ich bude zalievať "zvrchu", ako akúkoľvek inú izbovú rastlinu. Ťažko jednoznačne povedať, ktorý je ten správny. V zásade však platí orchidey neprelievať. Najmä v zimnom období. Vtedy by vôbec nemali stáť vo vode, ani mať kontinuálne premočený substrát. Takisto je zmätočné riadiť sa určitou frekvenciou zálievok. Nie každý pri takomto spôsobe zalievania pamätá aj na ostatné podmienky pre pestovanie. Takže ak má niekto skúsenosť so zalievaním raz do týždňa, tá istá frekvencia zalievania nemusí platiť u iného, zvlášť, ak orchidey pestuje v iných teplotných či svetelných podmienkach. Najlepšie je riadiť sa zrakom a zohľadniť aj podmienky pri pestovaní. Sama voda by mala byť mäkká, najlepšie by mala byť dažďová alebo prevarená. Obsah solí v nej je pre orchidey doslova zabijakom. Vysoký obsah solí poznáte podľa bieleho povlaku na substráte. Vtedy najistejšie poznáte, že je čas orchidei vymeniť substrát. V takom prípade zvážte aj potrebu presadiť rastlinu do väčšieho črepníka. Voda by mala byť izbovej teploty.

Ďalšou zásadou, čo sa týka polievania, je vodu neliať do stredu listov, do tzv. "srdiečka". Voda sa na tom mieste môže zdržiavať, čo je nebezpečné pre novo rozvíjajúce sa listy, ktoré začnú hniť. Navyše, ak je rastlina umiestnené na chladnejšom mieste. Ďalším problémom, ktorý vzniká pri nesprávnom zalievaní, je, že voda zostáva na listoch rastlín umiestnených na príliš svetlom mieste. Kvapky vody v takomto prípade pôsobia ako lupa a spôsobujú popáleniny, hnedé škvrny. To isté sa týka aj orosovania. Ak už chcete zvlhčovať listy či korene orchideí, neukladajte hneď rastliny na miesto. Počkajte, kým voda stečie, alebo listy uschnú. Rosia sa, zvlhčujú rastliny vodou, len listy a korene. Nikdy nie kvety! Pri príliš svetlom mieste sa kvety spália, alebo sa na nich ukáže hniloba. Aj o orosovaní platí to, čo sme uviedli v súvislosti so zalievaní. Listy roste podľa aktuálnych svetelných a teplotných podmienok, aké sú v tej danej chvíli. Nemá veľmi zmysel rosiť či zalievať listy, keď je vonku zamračené a prší a navyše ani na mieste, kde orchidea je umiestnená, nie je dostatočné teplo. Keď už rosíte, vždy je lepšie to robiť zrána alebo v dopoludňajších hodinách. Listy by mali do večera stihnúť uschnúť.

VETRANIE: Tak, ako majú rady orchidey teplo, milujú aj pohyb, cirkuláciu vzduchu, vetranie. To však neznamená, že budete vo veľkom vetrať v zimných mesiacoch. Najčastejšie a najviac vetrajte počas leta a ak už musíte aj v zime, nerobte tak hneď po zálievke, či rosení. Počkajte zopár hodín, kým listy uschnú a potom len krátko vetrajte.

ODTRAŇOVANIE SUCHýCH LISTOV A KVETOV, ZREZÁVANIE KVETNEJ STONKY: K bežnej starostlivosti o orchidey patrí aj odstraňovanie zožltnutých a uschnutých listov a kvetov. Jednak zachovávame rastlinu peknou a jednak predchádzame vzniku nepríjemných škodcov, akými sú červce či puklice. Ak vám už odkvitá posledný kvet na kvetnej stonke, tú nemusíte hneď celú vyrezať. Najmä, ak je ešte zelená. V takom prípade zrečte iba jej vrchnú časť. Zhruba 1/3 a vždy by mal byť rez vykonaný nad "spojivom", tzv. "kolienkom". Z neho ešte môže opätovne vyrásť nová kvetná stonka. Zvyčajne už býva kratšia, aj veľkosť kvetov a ich počet je menší. Pokým nová stonka rastie, a najmä, kým je ohybná, je dobré ju pripevniť k opore. Takto zabezpečíte rastline pekný vzhľad, bude aj lepšia manipulácia s ňou a nepoškodíte pri nej puky či kvety. Ak opadnú kvety aj z tej druhej kvetnej stopky, môže sa tá už celá vyrezať.

Niekedy sa stane, že namiesto novej kvetnej stopky vyrastie na tej starej zrezanej nová mladá rastlinka. Neodstraňujte ju zo stonky hned, ale počkajte, kým na nej dorastie. Mala by mať aspoň 2-3 korene. Až potom ju môžete odstrihnúť a zasadiť do nového črepníka. Takýmto mladým rastlinkám trvá minimálne 3 a viac rokov, kým budú schopné zakvitnúť. Najdôležitejšie je však zachovávať optimálne podmienky: udržiavať teplo, poskytnúť rastline dostatok svetla a samozrejme dodávať priebežne okrem vody aj živiny. Prečo orchidey nekvitnú a čo v takých prípadoch urobiť, sme písali v predchádzajúcom článku.

ŽIVINY A HNOJENIE: Ako sme uviedli, už raz zakvitnuté orchidey nemá zmysel prihnojovať. Rastliny už majú dostatok živín a energie, aby samé rozkvitali. Rastliny sa hnoja za účelom kvitnutia, preto sa prihnojujú len rastliny bez kvetov. V súčasnej dobe je na trhu už dostatok špecializovaných hnojív od rôznych výrobcov, ako aj ďalších prípravkov pre zlepšenie ich rastu a kvitnutia (ak sa nejedná čisto o hnojivá, ale sú to prípravky na zlepšenie štruktúry substrátu či obsahu živín v ňom, postupujte podľa návodu, ako uvádza výrobca). V prípade hnojív, aj keď je na ňom opísaný spôsob hnojenia aj jeho dávka, periodicita býva u každého výrobcu vždy iná. Tu je lepšie držať sa zlatého pravidla - radšej menšia koncentrácia a minimálne 1 krát do mesiaca vo fáze rastu (pred kvitnutím, tzn. od jesene dovtedy, kým sa na rastline objavia prvé kvety).

 

 

Copyright © 2013, HOYA, s.r.o. All rights reserved