KVET FLÓRY BRATISLAVA 2013 - LISIANTHUS

PDF Tlačiť E-mail

Lisianthus je tohtoročným kvetom výstavy kvetov FLÓRA BRATISLAVA. Čoraz častejšie sa udomácňuje vo vázach či rôznych aranžmánoch. Vedeli ste však, že si ho môžete pestovať aj v hrantiku ako letničku?



Áno, Lisianthus, alebo nazývaný tiež aj Eustoma grandiflorum, sa dá pestovať aj v hrantikoch ako letnička. Táto nádherná rastlina, ktorá sa z väčšej miery využíva v aranžérstve, má svoj pôvod v krajinách USA (Colorado, Nebraska a Texas).


Viac fotografií z výstavy nájdete TU.

Jedná sa o trvalku, ktorá sa však pestuje ako letnička. Môžete ju pestovať na terase či ako záhonovú rastlinu. Ich kvety sú však veľmi krehké voči vetru a dažďu (vo váze však vydržia dlho) a tiež nevydržia mrazy. Pred príchodom zimy je preto nutné na to myslieť.

Hoci kvety črepníkových rastlín bývajú bielej, modrej a ružovej farby (pôvodné druhy), Eustomy ako rezané kvety môžete obdivovať vo viacerých farbách: od bielej (jednoduchej a plnokvetej formy), cez krémovú, ružovú, modrú, fialovú (posledné tri opäť v jednoduchej alebo plnokvetej forme) a ich kombinácie alebo biele s okrajmi inej farby (Tu sa už jedná o hybridy. Príklady farebných kombinácií si môžete pozrieť tu).

Ak ste sa rozhodli doma pestovať na záhone Eustomu, vyberajte pre ňu nie príliš teplé a najmä nie slnečné stanovište. Netešili by ste sa tak kráse jej kvetov. Umiestnite ju na svetlé miesto chránené pred vetrom a dažďom. Aj keď vyžadujú dostatok vody, nenechajte rastliny (najmä malé) stáť vo vode. Vždy by zemina medzi dvoma zálievkami mala trochu preschnúť. Taktiež sa vyvarujte zalievaniu rastlín na kvety. Pokiaľ ju budete pestovať v byte, dobre sa jej bude dariť na suchších miestach bez prítomnosti pary. Ústredné kúrenie jej nebude prekážať, ak ju samozrejme neuložíte v blízkosti radiátora. Hoci porast Eustomy pestovaný na záhone dosahuje výšku 45 cm, črepníkové rastliny sú väčšinou nízkeho vzrastu. Je to docielené chemickými látkami na zastavenie rastu.

Tak ako iné rastliny, aj Eustoma potrebuje živiny v podobe prihnojovania. Na to môžete použiť bežné hnojivo pre izbové rastliny. Čo sa týka samotného hnojenia, pokiaľ Eustoma sama rozkvitá, nie je potrebné prihnojovať. Väčšinou sú rastliny hnojené už v zahradnictve, u pestovateľa a ich zemina obsahuje pomaly rozpustné hnojivo. Akonáhle však začnú kvety odkvitať, je potrebné s hnojením začať. Nedostatok živín uvidíte. Listy začnú blednúť a stonky samotné sa vytiahnu.
Ako sme už uviedli, Eustoma je trvalka, aj keď sa pestuje ako letnička. Ak sa vám nepodarí rastliny prezimovať, zabezpečte si semená. Semená vytvárajú len pôvodné druhy. (Ak sa aj stane, že náhodou "skrížite" dve rastliny, ktorých kvety sú rôznej farby, tie samé už nebudú vytvárať semená a zostanú sterilné.) Z nich vzídu nové malé rastlinky. Je dobré ich hneď pretriediť a rozsadiť, keďže presádzanie veľmi neobľubujú.

Pravidelným odstraňovaním odkvitnutých kvetov dosiahnete rozvetvenie, rastliny sa stanú hustejšími a kompaktnejšími.

 

 

 

Copyright © 2013, HOYA, s.r.o. All rights reserved

 
Rady a tipy všetky články