Orchidey sú stále veľmi obľúbené. Ich pestovanie môže prinášať nielen radosť z dosiahnutých výsledkov - kvetných stoniek plných kvetov, ale aj problémy, ktoré sa s ním spájajú. Či už je to neschopnosť rastlín zakvitnúť, alebo výskyt patogénnych zmien, či rôznych škodcov, ktorí môžu napadnúť rastliny. Čo však, keď na prvý pohľad kvitnúca rastlina začne chradnúť?
Ak sa vám stane, že na kvitnúcej orchidei nájdete zopár žltých listov, ešte sa nemusíte znepokojovať. Ak teda žltnú spodné listy. Pokiaľ však začínajú žltnúť a hromadne opadávať listy bez rozdielu, kde na rastline sú, niečo nebude celkom v poriadku. Najprv skontrolujte, či je orchidea umiestnená na vhodnom, dostatočne svetlom mieste. V prípade, že nemá vhodné miesto, premiestnite ju. Ďalej si overte, či stav vody v črepníku zodpovedá aj potrebe rastliny. Ak je vody príliš v suvstráte, ak rastlina stojí vo vode, je nutné ju hneď aj vyliať. Opad listov môže byť spôsobený práve priveľkou zálievkou, najmä ak je aj chladnejšie obdobie. Pri zalievaní orchideí si dávajte pozor, aby ste nekvapli aj do "srdiečka". Je to miesto, z ktorého vyrastajú nové listy. Uchovávanie tohto "srdiečka" v suchu je pre zdravý rast orchidey životne dôležité. Ak však vidno, že z toho miesta vyteká šťava, je to dôsledok práve preliatia. Aj keď sa môže zdať, že "srdiečko" je suché, práve neopatrným zaliatím sa na tie miesta môže dostať voda. A keď raz začne hniť, tak je veľká pravdepodobnosť, že uhynie aj celá rastlina. Zväčša aj podľa stavu vlhkosti v substráte sa dá spoznať príčina, že bola orchidea priveľmi zaliata.
Zhnité "srdiečko"
Nech už bola orchidea zaliata priveľmi nedávno, alebo je substrát v črepníku mokrý už dlhší čas, každopádne najdôležitejšie je teraz nechať substrát celkom preschnúť. Ak je na rastline ešte kvetná stonka, je lepšie ju odrezať - kvitnutie rastliny zbytočne vysiluje a vlastne ich takto "ženieme" k uhynutiu a tvorbe potomstva - vytváraniu dcérskej rastlinky. Potom, čo substrát preschne, je vhodné skontrolovať aj korene, či nie sú v substráte aj hnilé. Ak budú, poodstrihujte ich po zdravé časti a nanovo zasaďte do nového substrátu. Takáto rastlina by sa mala následne zalievať veľmi opatrne, a to až do času, keď bude viditeľné, že začína aj sama rásť. Nie vždy sa však podarí takto postihnutú rastlinu aj zachrániť. Ak ste si overili, že ako miesto tak aj množstvo a spôsob zálievky zodpovedajú optimu, "srdiečko" je zdravé, a aj napriek tomu nie ste schopní nájsť inú príčinu, prečo inak kvitnúca orchidea postupne hynie, najpravdepodobnejšou príčinou bude práve tá fyziologická. Tak ako všetko, aj orchidey starnú. Tak, ako žltnú rastlinám listy a kvety, ktoré raz kvitli a neskôr tiež odkvitnú a opadnú, tak aj rastlina celá a v plnej sile raz uhynie. Obyčajne kvitnutie je v rámci vývoja z hľadiska rastu jedno z tých posledných štádií. Po ňom sa už rastlina snaží vytvoriť alebo semená, alebo v prípade orchideí nové dcérske rastliny. Znakom starnutia u orchideí je, že nové listy vyrastajúce zo "srdiečka" sú už malé a listy sa začínajú celkovo scvrkávať. V takom prípade už orchidea naozaj dožíva...
Fotografia je použitá so súhlasom autora.
Copyright © 2013, HOYA, s.r.o. All rights reserved
|