(AKTUALIZOVANÉ) Brighamia - Havajská Palma

PDF Tlačiť E-mail

Ďalšou z nezvyčajných rastlín, ktoré sa objavujú v obchodoch aj v tomto letnom období, je rastlina s názvom Brighamia insignis. Ak máte možnosť cestovať na Havajské ostrovy, a obzvlášť v jesennom období, určite si nenechajte ujsť príležitosť (ak ste samozrejme milovníci adrenalínu - horolezectva) pokochať sa, nielen nádherou okolitej krajiny z vtáčej perspektívy, ale aj krásou a vôňou kvetov tejto bezosporu zaujímavej, ale aj ohrozenej rastliny, a navyše v jej prirodzenom prostredí...

 



Povod: Brighamia insignis je dozaista jedným z najnezvyčajnejších rastlín v oblasti flóry. Z tohto rodu sú známe dva druhy: B. insignis a B. Rockie. Brighamiu nájdete IBA a Havajských ostrovoch (najmä na ostrovoch Kaua´i a Ni´ihau). Nájdete ju na suchých skalnatých rímsach so slabými vrstvami zeminy alebo na príkrych útesoch v blízkosti hladiny mora, ale bežne rastie aj v prímorských pastvinách a krovinách aj v nadmorskej výške až do cca 748 m na ostrove Kaua `i. (Kaua `i je štvrtý najväčší z Havajských ostrovov a je vulkanického pôvodu. Preto sa Brighamii okrem anglického názvu "Hawaiian palm" - Havajská palma hovorí aj "Volcano plant" - Sopečná rastlina.)

Brighamia je okrem jej prirodzeného výskytu v prírode používaná do krajinárskych úprav - do skaliek alebo ako črepníková rastlina pre svoju neobvyklý a pútavý vzhľad.

Popis a pestovanie: Obidva vyššie menované druhy majú sukulentné stonky. Tzn., že sú hrubé, mäsité, keďže rastú na nehostinných, suchých miestach, a preto ich nie je potrebné veľmi polievať. Skôr naopak, v letnom období, keď majú vegetačný kľud, im postačí skutočne veľmi málo vody. Stonky sa nerozvetvujú. Vetvené jedince boli síce pozorované vo voľnej prírode, ale sú nezvyčajné. Počas vegetácie množstvo vody na zalievanie závisí od miesta, kde je rastlina umiestnená, preto je potrebné zalievať podľa potreby. Obvykle dosahujú výšku 1-2 metre, ale občas dorastú (najmä v prírode) aj do 5 metrov.
Listy, ktoré sú jasno až tmavo zelené, lyžicového tvaru, bývajú lesklé a kožovité. Môžu dosiahnuť až 12-20 cm na dĺžku a 6,5-11 cm na šírku. Bývajú špirálovito usporiadané do hustých ružíc, ktoré sa tvoria v hornej časti stonky. Listy sú širšie na vrchole, než na základni. Tie vytvoria akúsi lyžicu. Okraje listov sú zvyčajne celookrajové. V letnom období alebo pri zmene ročných období môžu listy zožltnúť, až opadnúť, čo nie je znakom choroby (ak samozrejme nie sú priveľmi zaliate). Čoskoro sa však objavia nové.

PAMÄTAJTE SI - Brighamia OPAČNÉ vegetačné obdobie - rastie v zime a v lete má svoje obdobie odpočinku. Je to presne naopak, ako poznáme u väčšiny izbových rastlín.

Brighamii vyhovujú teploty od 18 do 20ºC, aj keď znesie aj nižšie teploty. Vytvára kmeň rovnaký ako kaktusy či sukulenty, ktorý plní funkciu vodnej nádrže. Preto môže prežiť 2 až 6 týždňov bez vody (je celkom ideálna dovolenková rastlina, nie? Wink) . Jej kmeň zadržiava vodu a prílišným zalievaním by ste spôsobili zhnitie celej rastliny (prozri info nižšie ohľadom opadávania listov) . Najoptimálnejšie je však zalievať rastlinu raz za týždeň, tak aby bola zemina trochu vlhká. Prípadne, ak sa vám zdá, že zemina je ešte stále mokrá, počkajte so zalievaním ešte týždeň. Tak ako aj ostatné rastliny, aj brighamiu prihnojujeme, jedenkrát za mesiac. Možno použiť bežné hnojivo na pre izbové rastliny ozdobné listom.

V zimnom období "Hawaii palma" preferuje svetlé miesta, a to aj na juh otočené, ak je to možné. Vystačí si však aj s menším množstvom svetla. V lete, naopak, je nutné ju chrániť pred prílišným slnkom, inak by mohla stratiť zopár listov. Cez leto je možné ju aj letniť na nie príliš svetlom mieste na balkóne, terase či záhrade. Nezabudnite ju však preniesť späť do obývacej izby najneskôr do začiatku septembra, aby ste si mohli vychutnať kvety, keďže kvitne v septembri až októbri.

Častou príčinou OPADÁVANIA LISTOV, prípadne aj úhynu celej rastliny, býva prechod zo zimy do leta, pretože sa mení, zvyšuje intenzita svetla, rovnako si treba dávať pozor na príliš hojnú zálievku, poškodiť rastlinu môže aj hmyz, ale stresová býva pre brighamiu aj cesta zo skleníka prostredníctvom obchodu k vám domov. Pokiaľ teda narazíte v obchode s kvetmi na túto zaujímavú rastlinu, určite si ju nechajte poriadne zabaliť. Opadávanie listov je akýsi "druh sebaobrany" rastliny. NEZALIEVAJTE JU V DOMNENÍ, ŽE TO POTREBUJE! Akonáhle sa však prispôsobí novým podmienkam, nové listy opäť narastú počas niekoľkých týždňov dlaň je opäť plne prispôsobené. Takže nebojte sa, ak vaše dlaň občas klesne veľa lístia, to je normálne. Prídu skoro potom.

Každé kvetinové súkvetie je tvorené 3-8 voňavými, krémovo žltými, rúrkovitými kvetmi, ktoré sú nesené na 1-3 cm dlhej stonke. Kvety sú voňavé s mierne sladkou vôňu. Hovorí sa, že doma pestované rastliny môžu začať kvitnúť už v prvom roku, ale plne a bezpečne vám zakvitnú až za dva alebo tri roky. Predpokladá sa, že pôvodnými prirodzenými "opeľovačmi" sú mory s dlhými sosákmi, ale môžete vyskúšať aj ručné opelenie.

Zaujímavosti: Keďže sa výskyt tohto zaujímavého druhu v jeho prirodzenom prostredí dôsledkom zlého vplyvu divých zvierat, invazívnych burín a prírodných katastrof (hurikánov, zosuvov pôdy) ale aj nedovoleného zberu rastlín ľuďmi znižuje, je zaradený medzi ohrozené a zákonom chránené (vzťahuje sa na rastliny rastúce priamo na Havajských ostrovoch, nie na rastliny kupované v obchode. Práve ich kúpou môžete podporiť program na ich záchranu).

Rodové meno dostala po Williamovi Tufts Brighamovi (1841-1926), ktorý bol prvým riaditeľom v Bernice Pauahi biskupskom múzeu v Honolulu. Brigham bol vášnivým výskumníkom, a nielen, že zozbieral mnoho pôvodných druhov, ale aj vytvoril prvé zbierky rastlín na ostrovoch, z ktorých bol neskôr aj tento druh podrobne botanicky popísaný. Latinský druhový názov "insignis" znamená "vynikajúci" alebo "pozoruhodný" a vzťahuje sa na obzvlášť pozoruhodný druh v rámci celej havajskej flóry.

Surové časti rastlín boli konzumované pôvodnými obyvateľmi ostrova, ktorí ich používali na liečbu zažívacích problémov a ďalšie poruchy. Samozrejme, to bolo kedysi. Rastlina je na len okrasu, nie na konzum, či liečenie.

 

 

 

 

 

Copyright © 2013, HOYA, s.r.o. All rights reserved

Uložiť

 
Rady a tipy všetky články