Jednou z najčastejčie pestovaných a nenáročných izbových rastlín, ktoré naopak potešia oko každého milovníka flóry, je rastlina s názvom Kalanchoe blossfeldiana, Kalanchoa Blossfeldova.
Kalanchoe blossfeldiana, rastlina, s na modro farbenými kvetmi, v zmiešanej výsadbe a v ozdobnom črepníku.
Okrem toho, že je dostať v akomkoľvek ročnom období, urobiť si radosť môžete aj zakúpením kalanchoy vloženej do dekoračného črepníka. Kalanchoy bývajú s kvetmi jednoduchého zloženia, aj plnokveté. V malých črepníkoch, väčších, môžu byť vysadené po tri kusy v miske, ale aj v zmiešaných výsadbách s ďalšími druhmi rastlín. A čo sa týka farebnej škály kvetov, kalanchoy vás dokážu ohúriť nielen v tradičných farbách: od bielej, krémovej, žletj, oranžovej, až po červenú a bordovú, ale najnovšie urobia radosť aj na modro farbené či dozdobené s glitrom. Kalanchoy sú preto tak obľúbené, lebo sa jednoducho pestujú. Pri výbere si však dávajte na niekoľko faktorov: - Starostlivo si prezrite celú rastlinu. - Kvety by nemali byť plne rozkvitnuté. V opačnom prípade vám dlho sama rastlina dlho nevydrží a vám už zostanú "na obdiv" len zelené listy. Bielo kvitnúce kalanchoy v odkvede naberajú zelenkavú farbu. To je jasný znak, že rastlina odkvitá. - S predchádzajúcim súvisí aj nasledujúci faktor, v žiadnom prípade si nekupujte rastliny s pomaly usychajúcimi kvetmi a pukmi. Takéto kalanchoy sú najskôr "ležiaky". Rovnako si nevyberajte rastliny, kde je evidentné, že boli už uschnuté kvety odstránené. Takéto rastliny síce nevyzerajú zle, ale akonáhle odkvitnú, ostanú už len zelené listy. - Poriadne si okontrolujte aj stav listov. Černejúce škvrny, akoby múčny povlak alebo dokonca drobní škodcovia na listoch sú pre vás dostatočným znamením, aby ste rastlinu nechali v obchode. - Na kontrole listov by ste si mali nechať záležať najmä u kultivarov kalanchoí, ktoré sú ozdobné listom. (Pozri fotografie nižšie)
Kalanchoy ozdobné listom
- Perforované listy, či akékoľvek mechanické poškodenia na nich sú spôsobené manipuláciou s rastlinami. Nie je to závažný problém, iba zle vyzerajúci, najmä u kvitnúcich druhov kalanchoí. Ale u tých ozdobných listom sa vyhnite takto poškodeným rastlinám. - V súvislosti so stavom listov si všímajte aj povrch listov a stav celej rastliny. Ak sú listy ovisnuté, rastlina je zvädnutá, trpí suchom už dlhšie. Môžete sa pokúsiť ju zachrániť, obyčajne je to však už zbytočné. - Aj rastlina s mokrou zeminou nie je tou správnou voľbou. Najmä ak si kalanchou chcete kúpiť v zimnom období. Kým si rastlinu donesiete domov, cestou vám nachladne, a vy sa už budete pozerať na ovísajúce listy s černajúcimi stopkami.
Vyššie uvedenými bodmi by ste sa mali riadiť aj v prípade, keď si plánujete kúpiť aranžmán, kde je s ostatnými rastlinami vysadená aj kalanchoa. Samozrejme, v takom prípade si prezrite stav aj ostatných rastlín. Kalanchoa v takýchto výsadbách je dočasná záležitosť a po odkvitnutí je lepšie rastlinu vyhodiť. Niektorí pestovatelia ju pestujú ďalej, keďže kalanchoa je trváca rastlina. Nie každému však aj druhý krát vykvitne, a ak aj opätovne zakvitne, neskôr ostane už nevzhľadná. V takom prípade je lepšie si rastlinu namnožiť vrcholovými odrezkami, alebo si zakúpiť novú. Pestovanie zo semena nie je nemožné, ale odporúča sa len skúseným pestovateľom rastlín.
OSTATNÉ FOTOGRAFIE
Chcete byť informovaní o nových príspevkoch ohľadom pestovania rastlín? Staňte sa našimi fanúšikmi na Facebooku. Je nás už vyše 14,5 tisíc!
Copyright © 2013, HOYA, s.r.o. All rights reserved
|