Okrasné trávy všeobecne nie sú náročné na pestovanie. Dokážu prosperovať aj na miestach, kde zemina nie je bohatá na živiny a dokonca prežijú aj v zanedbaných pôdach. Jediné, čo však potrebujú, je správne zazimovanie. Ako na to?
Ako pripraviť výsadbu na zimu, sme si už povedali minule. K správnemu zazimovaniu však patrí aj zazimovanie samotných tráv. Väčšina z nich už na konci sezóny vyzerá nevzhľadne, listy sú vysušené, resp. uschnuté. Najlepšie by bolo teda odrezať ich tesne nad zemou. Urobili by ste však osudovú chybu! Vzniknuvším strniskom by totiž prenikala do stredu trávového trsu vlhkosť, ktorá by nakoniec trávu zabila. Takisto je nesprávne nechať trávy (najmä z tých vyšších druhov) len tak, bez ochrany. Prípadný sneh by totiž polámal trsy a hniloba a vzniknutý ľad by nakoniec len dokonali dielo skazy. Aby sa tomu predišlo, celé trsy sa zväzujú do akýchsi snopov, ako sa to robí pri obilí. Aj keď sa už jedná o uschnuté časti tráv, teda už nie sú pestovateľsky dôležité, môžu cez zimné obdobie poslúžiť okrem ochrany aj ako dekorácia. Nakoniec, s príchodom jari sa vyrežú celkom, aby dali priestor novým trsom.
Akým spôsobom sa okrasné trávy zväzujú? Celkom jednoducho. Celý trs objímeme do oboch rúk a v strede stlačíme, ako sa bude dať a na tom mieste aj trs špagátom zviažeme. Trsy tráv netreba šetriť (ak by vám ich prišlo ľúto - vedzte, že to robíte pre ich dobro). Ak sú trsy väčšie, bude nevyhnutné zavolať si na zviazanie pomocníka a pracovať vo dvojici. Stlačené trsy sa neobávajte ešte pred zviazaním skrútiť. Cieľom je naozaj vytvoriť pevný snop, ktorý vydrží až do jari a tiež odolá prípadnej nádielke snehu, či predíde prenikaniu vlhkosti a ľadu ku koreňom. Na zviazanie použite radšej klasický jutový špagát. Okrem toho, že vyzerá prirodzene, nebude pri ňom hroziť nebezpečenstvo, že sa časom zošmikne a snob nebude už dostatočne pevný. Trochu inú ochranu cez zimu vyžaduje Kortadéria pampová. Keďže sa jedná o vysokú trávu (dorastá do výšky až 2 metrov), z celých trsov ktoré bude potrebné zviazať, vytvoríme akéhosi panáka a trsy zviažeme. Je potrebné si však dávať pozor a pracovať radšej vo dvojici a najmä s rukavicami, keďže okraje úzkych listov sú ostro zúbkaté a mohlo by dôjsť k poraneniam. Keď už máme trávu zviazanú, po okrajoch ešte nastelieme dostatočnú vrstvu lístia. Steblá kortadérie možno aj zohnúť k zemi a potom prikryť aspoň 10 centimetrovou vrstvou sena a zaťažiť ho tenšou vrstvou čečiny. Takto kortadéria prečká až do jari, kedy sa už len zostrihá až na 15-20 centimetrovú výšku. Kortadéria (aj preto, že vytvára nádherné metliny ružovej farby) je citlivejšia na zimné mrazy než ostatné druhy tráv. Je preto lepšie ju vysádzať na miesta chránené pred vplyvmi zimného počasia, najmä vetrov. Ostatné druhy okrasných tráv, ktoré nedorastajú veľmi do výšky, stačí jednoducho prikryť čečinou. Tá im poskytne dostatočnú ochranu pred mrazmi a zabráni pôsobeniu ľadu.
Chcete byť informovaní o nových príspevkoch ohľadom pestovania rastlín? Staňte sa našimi fanúšikmi na Facebooku. Je nás už vyše 23 tisíc!
Copyright © 2014, HOYA, s.r.o. All rights reserved
|