Deväť záhradných rastlín, ktoré vás očaria aj v snehu

PDF Tlačiť E-mail

Ste unavení z večnej zimy? Zunovalo sa vám pozerať každú zimu na holé stromy bez listov či snehom zapadnuté zákutia vo vašej záhrade? Vybrali sme pre vás deväť druhov rastlín, ktoré sú aj napriek mrazom zelené, majú skvelý tvar, a dokonca niektoré aj v tomto období kvitnú. A pritom sú mrazuvzorné v mnohých oblastiach...


Kamélia v kvete obsypaná snehom

 

Ozdobná dula, Dulovec (Chaenomeles japonica)

Dulovce sú skvelá voľba. Sú prakticky nezničiteľné, tolerujú klimatické extrémy a dokonca mierne zanedbávanie. Tento opadavý tŕnitý ker sa môže roztiahnuť až do šírky 8 metrov. Svojím bujným rastom je prirodzeným oplotením. Aj keď jeho veľké kvety vidno už skoro na jar, neprekáža im ani snehová nádielka.

Snežienka (Galanthus elwesii)

Ak sa väčšina ostatných rastlín schováva pred zimným chladom, snežienky priam po ňom bažia. Sú jednými z prvých kvetov na konci zimy, ktoré svojimi kvetmi vítajú jar. Zvyknú sa sadiť do skalký alebo pod vyššie kríky. Cibuľky saďte ale na jeseň.

Krušpán (Buxus)

Ak si do záhrady vysadíte krušpán, razom ožije tvarmi a formami, ktoré pridávajú textúru. Krušpány sú pre ich jednoduché pestovanie využívané najmä na živé ploty pri ceste či chodníku. Vysádzať ich môžete ako obrubu trvalkového záhonu. Ak ich však vysadíte ako solitéry a necháte priestor pri ich strihaní svojej fantázii (aby ste si ich vytvorili  akýkoľvek tvar), vaša záhrada sa najmä v zime premení na rozprávkovú krajinu plnú nevšedných postavičiek.

Cezmína (Ilex verticillata)

Opadavá verzia cezmíny - stráca svoje listy neskoro na jeseň, pričom zanecháva na konároch krvavo červené bobule, ktoré v zime priam do diaľky svietia. Väčšina druhov cezmíny však býva dvojdomá (zvlášť samčia a samičia rastlina). Takže na to, aby ste sa mohli tešiť z plodov, bobúľ, budete ich musieť spárova. Vysádzajú sa na jar alebo na jeseň. Vyskúšate?

Hamamel (Hamamelis)

Nie je nič krajšie, ako vidieť v zime, keď je všetko pod snehom, niečo kvitnúť. Hamamel je v tomto smere doslova preborník. Vytvára totiž celé zhluky ako keby pavúčích červených alebo žltých kvetov. Kým v
silnejšom mraze sa tenké kvetné lupienky zvinú dovnútra, počas slnečných dní sa naopak rozvinú do plnej krásy. Kvitne od začiatku zimy až do príchodu jari. Ide o nenáročný a pomaly rastúci druh. Máme pre vás ešte jeden dôvod, prečo v záhrade pestovať hamamel - jeho kvety totiž sladko voňajú! Pokiaľ si budete chcieť zopár vetvičiek odrezať do vázy, vedzte, že kvety najlepšie vyniknú na strome. Rezom by ste mu iba ublížili.

Kamélia (Camellia)

Niektoré druhy kamélie prekvapia okázalými ružovými kvetmi už v polovici januára. Kamélie majú hrubé zelené listy a vedia ľahko dorásť do výšky 3 metrov a môžu žiť 50-100rokov! Kamélia sa väčšinou pestuje v zimných záhradách alebo v bytoch či domoch s upravenou teplotou. Väčšie rastliny však možno vysadiť aj do záhrady, kde sa časom aklimatizujú. Odmenia sa vám zdravým, bujným rastlom. A pokiaľ na ňu na jeseň aj zabudnete, kamélia znesie teploty až do -15oC. Istejšie je ju však izolovať.

Snežná ruža, čemerica (Helleborus niger)


O tomto druhu sme sa už na našich stránkach zmienili. Sú vhodné do predzáhradky, a neuškodí im ani tienisté miesto. Tak ako je to u snežienok, ani kvetom čemerice neprekáža snehová prikrývka. Skôr naopak. Viete si predstaviť, ako jej pomerne veľké najčastejšie biele (ale aj ružové, bordové či prskané) kvety vykúkajú zvedavo spod snehu? Pokiaľ si ich kúpite teraz, pestujte ich v nie príliš vyhriatej miestnosti. Akonáhle odkvitnú a bude sa dať sadiť do zeme, môžte tak urobiť. A niekde blízko okien, aby ste nasledujúcu zimu opäť mohli obdivovať kvety v snehu.

Sarcococca (
Sarcococca hookeriana)

Je to pomerne neznámy druh dreviny, ale určite viacerých priam očarí uprostred zimy svojimi voňavými kvetmi. Pripomína vzhľadovo krušpán, jej listu sú však podlhovastého až kopijovitého tvaru. Kvety sú biele s nádychom ružovej farby a vyrastajú vo zväzkoch. Voňajú po jazmíne, neskôr sa na konároch tvoria modro-čierne bobuľe o veľkosti 0,5 cm. Aby ste nechali vyniknúť vôni ich kvetov, vysádzajte ich v blízkosti vstupných dverí, alebo na miesta, kde chcete, aby vás ich vôňa priam omámila. Sarcococcu možno, na rozdiel od Hamamelu, zrezávať.

Perovec sivý (Pennisetum glaucum)

Tuhé, vzpriamené okrasné trávy, akou je tento perovec, vyniknú svojimi klasmi. Keď však zimujú a ich steblá sú zviazané pevným špagátom do tvaru snopu, prikryté snehom pridávajú vašej záhrade na kráse a zaujímavosti. Navyše, steblá týchto vysokých tráv sú plné semien, ktoré priťahujú vtáctvo, takže sa vám postarajú o nezabudnuteľné zážitky aj počas zimy. Vysádzajú sa skoro na jar. Pokiaľ ich už máte vysadené, nezabudnite staré steblá v predjarí zrezať.

 

Chcete byť informovaní o nových príspevkoch ohľadom pestovania rastlín? Staňte sa našimi fanúšikmi na Facebooku. Je nás už vyše 23 tisíc!


 

 

Copyright © 2015, HOYA, s.r.o. All rights reserved

 
Rady a tipy všetky články