FARBY

PDF Tlačiť E-mail

Ako nakombinovať jednotlivé rastliny tak, aby vytvorili súvislý a tiež vizuálne pôsobivý celok, sme si už povedali v posledných troch častiach. Aké farby však vyberať?



Farba kvetu je u väčšiny letničiek ako aj izbových rastlín, ktoré na leto vykladáme do exteriéru, to najatraktívnejšie. Je to to prvé, čo si na rastline všímame, čím sú vlastne ich kvety zaujímavé. Preto aj výber rastlín podľa farby bude hrať veľkú úlohu. Čo je to vlastne farba? Ide o vizuálny efekt, výsledok pôsobenia svetla na istý predmet a vnemu oka človeka, ktorý v ňom zanechá.

Rozlišujeme niekoľko skupín farieb, pre ktoré je charakteristická určitá vlastnosť. Konkrátne sú napríklad farby teplé a studené. Všeobecne sa však rozdeľujú do troch skupín: ZÁKLADNÉ FARBY (žltá, červená a modrá, z nich sa vytvárajú ostatné farby), SEKUNDÁRNE FARBY (sú výsledkom zmiešania dvoch základných farieb a sú to napr: oranžová - výsledok zmiešania žltej a červenej farby, fialová - výsledok zmiešania červenej a modrej farby a zelená - výsledok zmiešania žltej a modrej farby) a TERCIÁLNE FARBY (sú výsledkom zmiešania jednej základnej a jednej sekundárnej farby, napríklad farba červeno-oranžová, modro-zelená alebo červeno-fialová).
Všetky doteraz vymenované farby a ich tóny a odtiene sú FARBAMI SPEKTRÁLNYMI, alebo tiež aj CHROMATICKÝMI. FARBAMI NESPEKTRÁLNYMI alebo ACHROMATICKÝMI sú farby biela a čierna.
Z hľadiska vzťahu medzi jednotlivými farbami môžeme hovoriť o farbách ANALOGICKÝCH (
sú to dve až štyri farby umiestnené na farebnom kruhu hneď vedľa seba, napríklad červená, červeno-oražnová a oranžová) a KOMPLEMENTÁRNYCH alebo tiež DOPLNKOVÝCH (na farebnom kruhu sú umiestnené presne oproti sebe, ich skombinovaním dosiahnete kontrast, čím dodáte výsadbe isté napätie. Patria sem kombinácie farieb, ako sú napríklad modrá/oranžová, fialová/žltá a červená/zelená. Všimnite si, aký kontrast spolu vyvolávajú).


Pri vysádzaní rôznych výsadieb možnete uprednostniť len jednu farbu, ale pekne vyzerajú aj tie mnohofarebné. Ak teda sa vám napríklad páči červená farba, môžete do jednej nádoby nakombinovať rastliny kvitnúce nielen na červeno, ale použiť môžete akékoľvek kvitnúce rastliny s kvetmi zafarbenými v ktoromkoľvek odtieni červenej (existuje karmínová červená, sýta červená, rubínová červená a pod.). Takejto schéme hovoríme MONOCHROMATICKÁ. Ak sa vám však páčia viaceré farby, nemusíte sa obávať ich kombinácie. Takémuto zoskupeniu viacerých farieb (napr. žltej, oranžovej, červenej, ružovej a napríklad modrej) sa zase hovorí POLYCHROMATICKÁ SCHÉMA. V súčasnosti je dokonca veľmi modernou a aj sa hojne využíva.


Ako sami vidíte, farby poskytujú široké možnosti, ako si aj po farebnej stránke možno vytvoriť zaujímavé zosadby.

Zatiaľ sme hovorili o teoretickej časti. Ako však uviesť farby do života? Ako ich vyberať a kombinovať v reálnych podmienkach? Dozviete sa už ČOSKORO!

 

Chcete byť informovaní o nových príspevkoch ohľadom pestovania rastlín? Staňte sa našimi fanúšikmi na Facebooku. Je nás už vyše 23 tisíc!


 

 

Copyright © 2015, HOYA, s.r.o. All rights reserved

 
Rady a tipy všetky články