VYSÁDZAME IV.

PDF Tlačiť E-mail

Preferujete JEDNODUCHÉ výsadby alebo ste otvorení aj INÝM typom? O spôsoboch, ako nakombinovať rozličné typy rastlín v nádobách, ale najmä, ako nádoby porozmiestňovať v rámci plochy, ktorú máte k dispozícii, sa dozviete práve teraz.



Už sme písali o rôznych typoch výsadieb a čo všetko si všímať pri ich vytváraní. Možno patríte k milovníkom flóry, ktorí si vysadia koncom jari muškáty či akékoľvek iné druhy letničiek, ktoré vydržia až do jesene. Následne uhynuté rastliny odstránite a už plánujete budúcoročnú výsadbu. Iní však počas roka rastliny obmieňajú, v závislosti od ročného obdobia. Takže majú výsadby s jarnými druhmi rastlín, letničky a neskôr zase jesennú či dokonca zimnú výzdobu. A možno dávate prednosť práve trvalým výsadbám. Okrem jednej podstatnej výhody - vysadené rastliny vydržia vegetovať v nádobách dlhé roky, ich porast sa zmení až rokmi. Z tohto dôvodu sa zvyknú k nim (väčšinou sa síce jedná o dreviny - stromy a kríky, ozdobné trávy, ale na tento účel možno použiť aj ruže, trvalky a dokonca v istom ohľade aj izbové rastliny) dosádzať práve letničky. Preto z pohľadu  celistvosti výsadby rozoznávame výsadby CELISTVÉ a ČIASTOČNÉ.


O celistvých výsadbách hovoríme v prípade, kde boli použité rastliny, ktoré vysádzajú a pôsobia celistvo, neskôr rozkvitnú, pričom sa k nim už nedosádzajú iné rastliny a časom sa celé výsadby odstránia. Takýto charakter majú práve výsadby tvorené jarnými druhmi rastlín, letničkami, jesennými a po prípade zimnými druhmi rastlín. Pri vysádzaní môžete použiť jeden druh rastliny (napríklad pelargónie či surfínie). Oveľa pôsobivejšie sú však výsadby s použitím rôznych druhov rastlín. O spôsobe, ako ich skombinovať a rozmiestniť v nádobe, sme už písali TU.
O čiastočných výsadbách hovoríme v tom prípade, ak dosádzame k ústrednému prvku výsadby - trvalým rastlinám (napríklad sú to rôzne druhy drevín - listnaté a ihličnaté stromy a kríky, ale môžu to byť aj ťahavé či sadové ruže, hortenzie, kamélie. Na tento typ výsadby môžete použiť dokonca aj interiérové druhy rastlín. Kvitnúce, ktoré sa zvyknú letniť - vykladať na leto do vonkajsích priestorov (napríklad druhy Hibiscus, Fuchsia, Nerium oleander, Dipladenia, Strelitzia a pod. Z nek  iné, sezónne druhy, akými sú letničky pripadne dvojročky či skalničky.  Z nekvitnúcich, alebo ak chcete z druhov ozdobných listom, sú k dispozícii na čiastočnú výsadbu napríklad rôzne druhy paliem, Codiaeum, Cordyline, Dracaena, Ficus, Yucca, Schefflera, Sansevieria a pod. Aj pri tomto type možno použiť podobnú schému rozloženia rastlín (t.j. rastliny dodávajúce výšku, objem a hĺbku)

Výsadby vlastne vôbec nemusia byť zložité. Naozaj stačí vysadiť IBA JEDEN DRUH (dokonca aj jednu rastlinu, ak je dostatočne veľká). Vysaďte si nádoby napríklad druhmi ako sú Pelargonium Lobelia, Petunia, Surfinia, Diascia a pod. a farba ich kvetov bude upozorňovať na vás už z diaľky. Aj tu môžete smelo siahnuť po interiérových rastlinách ozdobných kvetom, napríklad tohtoročný Kvet FLÓRY Kalanchoe, Crossandra, Gerbera, Spathiphyllum, Pachystachys, Rhipsalidopsis, Scutellaria a pod. Na našej fanúšikovskej stránke sme už odprezentovali mnohé podobné výsadby v priebehu apríla a mája).
Ak však uprednostníte KOMBINÁCIE DVOCH ČI VIAC KULTIVAROV TOHO ISTÉHO DRUHU ALEBO ZÁSTUPCOV DVOCH A VIAC DRUHOV TOHO ISTÉHO RODU, nielenže dodáte celej výsadbe na farebnosti, ale si aj podstatne zjednodušíte život pri ďalšej starostlivosti o rastliny, keďže rastliny budú mať rovnaké nároky na pestovanie. Pekným príkladom sú rôznofarebné druhy ako napr. Ageratum, Chrysanthemum,  Dahlia, Gazania, Osteospermum, Primula, Viola, Calluna, Campanula, Erica, Euonymus, Hebe, Juniperus, Sedum a pod. Skombinovať sa však dajú aj dva druhy z rodu Senecio (napríklad S. maritima spolu so S. cruentus) či Pelargonium (P. peltatum spolu s P. zonale).
Vysadiť sa dajú ROZLIČNÉ DRUHY TOHO ISTÉHO TYPU. Aj keď majú len podobné podmienky na pestovanie, ich vzájomné zoskupenie prináša práve žiadúcu mnohofarebnosť. Už v úvode sme spomenuli výsadby z jarných cibulovín. Najtypickejším príkladom sú však zmiešané výsadby tvorené letničkami. Výsadby toho istého typu sa však dajú vytvoriť aj z drevín, skalničiek, interiérových druhov rastlín ale aj za pomoci byliniek a zeleniny.
Poslednou skupinou sú VÝSADBY RÔZNYCH TYPOV, v ktorých sú zmiešané rastliny dvoch či viac typov. Najčastejšia je kombinácia drevín a letničiek (po prípade aj spolu s dvojročkami, cibuľovinami či skalničkami). Sú to tie kombinácie rastlín, ktoré sme spomenuli pri čiastočných výsadbách vyššie. Využívajú sa práve pre oživenie síce inak trvalej ale relatívne nemennej výsadby. Keďže za posledné roky sa u nás výrazne zmenila klíma, namiesto drevín sa tiež využívajú aj interiérové druhy.

 

Chcete byť informovaní o nových príspevkoch ohľadom pestovania rastlín? Staňte sa našimi fanúšikmi na Facebooku. Je nás už vyše 23 tisíc!


 

 

Copyright © 2015, HOYA, s.r.o. All rights reserved

 
Rady a tipy všetky články