Ako prezimovať chryzantémy? |
Či už vaše chryzantémy zdobili posledné miesto odpočinku vašich zosnulých príbuzných, alebo vám krášlili počas jesenných dní okenné parapety vašich príbytkov, po odkvitnutí bývajú nevzhľadné, a preto ich mnoho ľudí vyhadzuje. Jedná sa však o trvalky a pri dodržaní zopár zásad, ako ich prezimovať, vám môžu krášliť vaše záhrady aj nasledujúce roky. Ako ich teda uchovať počas zimných mesiacov?
Pokiaľ sú rastliny vysadené v pôvodných črepníkoch, zostrihajte nadzemné časti a vyčistené od žltých či uschnutých listov uložte do pivnivce či garáže, kde sú nižšie teploty (ideálne by mali byť do 5ºC). Rastliny poriadne zalejte. Potom už zalievanie nie je až také potrebné. Pri dobrých (chladných) podmienkach na uskladnenie sú schopné takto vydržať až do jari. Pokiaľ sú však chryzantémy súčasťou väčších výsadieb (sú posadené v misách, rôznych nádobách spolu s ďalšími trvalkami, premiestnite ich na záveterné miesto a zoskupte spolu s inými trvalkami vysadenými v nádobách. Pri silných mrazoch je nutné črepník zabaliť do jutoviny alebo inej textílie, ktorá bude spĺňať akúsi funkciu izolácie. Samozrejme, ak ste už pri výsadbe mysleli na zimu a kvetináče vystlali izolačnou vrstvou zvnútra, nie je už nutné kvetináče ničím obalovať. Zvrchu už len rozložíte zopár vetiev čečiny. Tak, ako to platí aj u iných trvaliek, aj takto zimované chryzantémy v zimnom období nevyhnutné mierne zalievať, najmä ak cez zimu nenapadne sneh. Sneh v prírode funguje ako prirodzená izolácia. Mráz totiž pôdu vysušuje - znižuje jej vlhkosť. V tomto prípade je pravdepodobnejšie, že rastliny skôr a aj častejšie vyschnú než vymrznú. Pri snehovej prikrývke to však nehrozí.
Chcete byť informovaní o nových príspevkoch ohľadom pestovania rastlín? Staňte sa našimi fanúšikmi na Facebooku. Je nás už vyše 23 tisíc!
|