Kamélie - čajové ruže zimy

PDF Tlačiť E-mail

Mnohí z vás môžu už v týchto dňoch obdivovať v obchodoch s kvetmi tieto úžasné rastliny. A možno sa nájdu mnohí, ktorí si kaméliu (Camellia japonica) už aj kúpili, ale buď hneď alebo po nejakom čase jej spŕchli kvety. Ak neviete odolať kráse jej nádherných kvetov, ponúkame vám zopár rád, ako ju úspešne pestovať.






Ako na to?

Ide o druh rastliny, ktorý vyžaduje zvýšenú pozornosť (a tým aj znalosti), preto ju odporúčame skôr pestovateľom, ktorí už majú v pestované isté skúsenosti a radi by vyskúšali niečo nové. Je to totiž rastlina, ktorá potrebuje oddych 2x - prvý krát pred tvorbou pukov a kvetov (koncom leta, keď je nutné prechodne obmedziť zálievku) a druhý krát po odkvitnutí (v zime, keď je nutné znížiť aj teplotu). Ak máte v pláne ich kupovať práve teraz, v zimnom období, taktiež musíme upozorniť, že sa jedná o druh preferujúci chladnejšie ale dostatočne svetlé miestnosti, napr. svetlé chodby, verandy, zasklené lodžie, u rodinných domov napr. tzv. arkiere (výstupky z priečelia budovy). A tiež pamätajte aj na to, že v lete im bude najlepšie zase v záhrade či všeobecne vonkajšom prostredí.

Keďže sú chladnomilné, vyberajte im miesta s teplotami okolo 5ºC (počas prezimovania) až 10 - 12ºC (počas kvitnutia), maximálne ale však 16ºC. Ak ste už šťastnými majiteľmi a tiež úspešnými pestovateľmi odrastenejších jedinocv, znesú (ak sú dostatočne otužilé) aj silnejšie mrazy. Pozor si však dávajte na náhle kolísanie teplôt. V takom prípade sa nebudete dlho tešiť s kvetov, pretože vám postupne (a pri  zlej starostlivosti aj s listami) opadajú.

Kamélie sú svetlomilné, preto vyberajte pre ne dostatočne svetlé stanovište. Vyvarujte a však priamemu slnečnému žiareniu, kde hrozí rastline úpal. Takisto, ako sme uviedli pri teplote, aj zmeny svetla môžu spôsobiť opad pukov, kvetov aj listov.

Čo sa týka vlhkosti, oveľa lepšie sa im bude páčiť v rodinných domoch. Avšak ani majitelia bytov nemusí zúfať. Kamélia počas jesene a najmä v období kvitnutia priam miluje vysokú vzdušnú vlhkosť. Samozrejme, vyhýbame sa roseniu vody na kvety, ktoré by potom mohli rýchlo sčernať. V čase kvitnutia ich zalievajte rovnako výdatne.
Ak už pestujete kamélie nejaký ten rok, isto viete, že od júna až do augusta - septembra by mala byť zálievka obmedzená, ak chcete, aby aj zakvitli. V ostatnom období, období rastu môžete zalievať rastlinu podľa potreby. Kaméliám sa neveľmi páči voda z vodovodu. Preto je lepšie na zaliatie použiť dažďovú, prípadne odstátu vodu. Vodu môžete aj prevariť . Nikdy však nepoužívajte destilovanú vodu, ktorú väčšina rastlín tiež neznáša. Počas rastu je vhodné rastliny (ako každé iné) prihnojovať. Kaméliu môžete prihnojiť, ale len v období rastu - čiže od apríla do konca augusta hnojivom bez vápnika. V čase kvitnutia hnojenie nie je potrebné.

Veríme, že sme vás dostatočne navnadili, aby ste si jednu z rastlín s najkrajšími kvetmi zakúpili a vyskúšali si sami jej pestovanie. Ako sa o kamélie starať po odkvitnutí, keď rastú, vám popíšeme na jar.

Sledujte nás - tento rok máme pre vás pripravených nespočet zaujímavých článkov o pestovaní izbových rastlín.


Chcete byť informovaní o nových príspevkoch ohľadom pestovania rastlín? Staňte sa našimi fanúšikmi na Facebooku. Je nás už vyše 23 tisíc!


 

 

Copyright © 2016, HOYA, s.r.o. All rights reserved

 
Rady a tipy všetky články