Ak už ste boli na FLÓRE Bratislava, isto viete, že kvetom výstavy je rastlina s názvom Sandersonia. O aký druh sa jedná, sa dozviete práve teraz.
Sandersonia má pôvod v Južnej Afrike, v provincii KwaZulu-Natal a vo Swazilande. Patrí do čeľade Colchicaceae (niektoré zdroje uvádzajú aj čeľaď Liliaceae), rovnako ako v našich končinách známa Gloriosa, ktorá bola Kvetom Flóry v roku 2008. Jej jediný druh má názov Sandersonia aurantiaca. V anglicky hovoriacich krajinách (resp. v Južnej Afrike) ju poznajú aj pod názvami "vianočné zvončeky" (Christmas bells), "zlatá konvalinka" (golden lily of the valley) ale aj ľalia čínsky lampášik (Chinese Lantern lily), keďže jej kvety veľmi pripomínajú práve malé lampášiky.
Jedná sa o ťahavú trvalku, ktorá môže dorásť do výšky až 1 metra. Je len čiastočne mrazovzdorná, potrebuje chránené slnečné miesta. Vyhovuje jej zemina dostatočne zásobená živinami. Rovnako ako u Gloriosy, aj u Sandersonie rastlina vyrastá z hľuzy. Kvitnúť začína v lete. Dá sa rozmnožovať semenom ale aj delením podzemkov. Ak budete chcieť vypestovať si novú rastlinu zo semena, majte na zreteli, že vám zakvitne až za niekoľko rokov, keďže spočiatku rastie veľmi pomaly. S každou novou sezónou však nadobúda silu (časom bude potrebné k rastline pripevniť oporu), až sa vám nakoniec odvďačí malými žlto-oranžovými kvietkami podobnými malým lucerničkám. Na rozdiel od jej blízkych príbuzných, už spomínanej Gloriosy a Littonie, Sandersoniu je pomerne ťažké udržiavať v kultivácii, najmä po dlhšiu dobu, pretože odnože majú tendenciu hniť. Stáva sa tak najmä pri absencii sucha počas zimného odpočinku. Sandersonia preto vyžaduje dobre odvodnenú a dobre prevzdušnenú, mierne kyslú zeminu. Odporúča sa rastlinu pestovať v hlbokých plastových nádobách s priemerom 25 cm a s 2-3 centimetrovou vrstvou štrku.Nádoby by mali byť umiestnené na miestach tak, aby dostávali ranné slnko a mali popoludňajší tieň. Ako u Gloriosy, aj u sandersonie sú rastliny veľmi krehké. Doba kvitnutia Sandersonie vo voľnej prírode je od polovice decembra (resp. konca novembra) do januára (preto aj taký anglický názov "Christmas bells").
Zaujímavosti:
- Sandersonia aurantiaca bola objavená a tiež dostala meno po škótskom novinárovi a amatérskom botanikovi Johnovi Sandersonovi v KwaZulu-Natal v roku 1851 a bola popísaná Sirom Williamom Hookerom, riaditeľom Kráľovskej botanickej záhrady v Kew roku 1853. Druhový názov rastliny "aurantiaca"je zase odvodenýz latinčinya odkazujenaoranžovúfarbou kvetov(medzižltouačervenou).
-Podzemky Sandersonie boli tradične používané ľuďmi z kmeňa Zulu ako afrodiziakum.
- U tohto druhu je prítomná zlúčenina kolchicín, a preto by všetky časti rastliny mali byť považované za potenciálne toxické.
- Kvety Sandersonie sú veľmi ozdobné, všeobecne obdivované a vysoko cenené ako dlhotrvajúce rezané kvety. Rovnako elegantné sú aj na črepníkovej rastline.
- Pestovatelia na Novom Zélande pestujú Sandersoniu tak komerčne úspešne, že je druhým najdôležitejším exportným artiklom rezaných kvetov na svete (po orchideách)!