KVET VYSTAVY FLORA BRATISLAVA 2017 |
Tak ako po iné minulé roky, aj tento rok už po 38. krát otvára svoje brány areál výstaviska Incheba Expo všetkým milovníkom flóry a záhradníčenia na medzinárodnej výstave kvetov a zahradníctva Flóra Bratislava 2017. Čo môžete na výstave obdivovať?
Obrovské množstvo kvetov, interiérových či záhradných rastlín, aranžmány, expozície malých či veľkých bonsajov, kaktusov, semien... predstaví sa tu viac ako 150 vystavovateľov a predajcov zo Slovenska, Česka, Talianska, Holandska, Francúzska, Poľska a Maďarska. Svoje miesto si na ploche 11 000 metrov² však nájdu aj záhradkári - aby si prezreli záhradnú mechanizáciu, náradie, záhradný nábytok, ako aj ďalší tovar určený do záhrady, či spojený s kvetmi a záhradou. A veľa, veľa kvetov, ktoré si môžete aj priamo na výstave zakúpiť. Ak máte záujem o floristiku, tento rok je na programe výsostne kráľovská téma.
Tohtoročná výstava sa totiž nesie v duchu osláv tristého výročia narodenia Márie Terézie. Keďže "Mária Terézia, cisárovná Svätej ríše rímskej nemeckého národa, Kráľovná Uhorska, Česka, Chorvátska a Slavónska, arcivojvodkyňa Rakúska, vojvodkyňa Parmy a Piacenzy a veľkovojvodkyňa Toskánska", ako znie celý jej titul, sa narodila 13. mája roku 1717, tohto roku si pripomíname už tristé výročie jej narodenia. Jej význam je nedozierny - Mária Terézia sa pričinila o ekonomické a školské reformy, okrem toho podporovala obchod a rozvoj poľnohospodárstva a zreorganizovala armádu. Stala sa kľúčovou postavou v politike 18. storočia v Európe a Habsburskej monarchii priniesla jednotnosť. Bola považovaná za jednu s najschopnejších panovníkov vtedajšej doby a dokonca aj v súčasnosti sa o nej hovorí ako o jednej z najschopnejších panovníkov Habsburského rodu. Svojmu manželovi, Františkovi I. Lotrinskému porodila až 16 detí, z ktorých najvýznamnejší boli Mária Antoinetta, francúzska kráľovná, Jozef II. Habsburský, rímskonemecký cisár a Leopold II. O jej vzdelanosti hovorí fakt, že hovorila plynulo taliansky, francúzsky, španielsky a latinsky.
Expozícia vytvorená pri príležitosti 300. výročia narodenia Márie Terézie.
Akiste sa už neviete dočkať, aký je tohtoročný Kvet Flóry Bratislava 2017. Je ním stračonôžka - Delphinium, ako znie jej latinský odborný názov. Ide o trvalku kvitnúcu v letnom období. Pôvodné druhy pochádzajú z Európy a Ázie, ale rásť ich nájdete aj v severných oblastiach tropickej Afriky. Kvety, súkvetia sú pomerne dlhé, vzpriamené, usporiadané v strapcoch alebo metlinách. Samotné kvety sú súmerné, jednoduché ale aj pln, s ostrohou. Sú modrej, fialovej bielej a ružovej farby. V záhradách kvitnú od júna až júla po celé leto. Poznáme až 300 druhov (jeden z nich, Delphinium oxysepalum - Stračonôžka tatranská nájdete aj vo Vysokých Tatrách). Známe a cenené ako rezané kvety sú druhy D.x cultorum, D. 'Pacific' a D. x belladonna a množstvo ich farebných variet.
Autorom návrhu a celej realizácie expozície je atelíér Róbert Bartolen v Nitre. Na vytvorenie celej expozície bolo použitých 2500 kusov týchto prenádherných kvetov, ktoré sme mohli tiež obdivovať aj v kyticiach pri nedávnej voľbe MISS SLOVENSKO 2017.
Stračonôžky ako záhradné rastliny majú rady veľa svetla, nie však priamo úpal a výživnejšie vlhké pôdy. Kedže ide vzrastom o vysoký druh, je vhodné porasty priväzovať k opore. Inak veľmi ľahko políhajú, najmä vo veterných polohách. Veľmi ľahko sa pestujú a ak si budete chcieť rastliny namnožiť, môžete tak učiniť na jar delením, semenom alebo koreäovými odrezkami. Vysádzajte ich samostatne viacero farieb, ale pekne vyniknú aj spolu s inými trvalkami.
Chcete byť informovaní o nových príspevkoch ohľadom pestovania rastlín? Staňte sa našimi fanúšikmi na Facebooku. Je nás už vyše 30 tisíc!
Copyright © 2017, HOYA, s.r.o. All rights reserved
|