Kedy, kde a ako nakupovať?

PDF Tlačiť E-mail

Už sme si trochu pohovorili o výbere rastlín, podľa podmienok na ich pestovanie. Teraz sa budeme bližšie venovať tomu, kedy, kde a ako si vyberať a kúpiť rastliny.

Najlepším obdobím pre nákup (najmä tých izbových) rastlín je čas od jari až po jeseň. V zime sú domácnosti vykurované a rastliny by trpeli nedostatkom vzdušnej vlhkosti. (Väčšina druhov pri chlade a vyššej vzdušnej vlhkosti môže začať mrznúť. Pri nízkej teplote zase môžu kvety ohrozovať rôzni škodcovia alebo choroby. Iné rastliny sa cez zimu vytiahnu a sú nepekné.) Pri preprave v tomto období sú rastliny vystavené nižším teplotám, na aké sú zvyknuté. Dokonca, aj keď budú zabalené, je potrebný rýchly transport. Preto, nakupujte kvety iba v obchodoch s kvetmi a záhradníctvach bez prievanu, a naopak vyhýbajte sa provizórnym "predajniam" na ulici.  Veľakrát vychádzajú ľudia  z obchodov alebo kvetinárstiev s nezabalenou rastlinou (najmä v zime), hoci majú možnosť si ju zabaliť. Po príchode domov, alebo po pár dňoch po kúpe, sa čudujú, prečo im ich kvet uhynul...  Tu už ide skôr o ich nedbanlivosť, čo sa im aj vypomstí.

A AKO VYBERAŤ? Asi by sme povedali: nakupujte iba tie najlepšie kusy rastlín. Iba s rastlinami v dobrej kvalite sa budete tešiť dlhé roky. (Čo tak nechať si poradiť?) Pravda, ak máte dostatok trpezlivosti a skúsenosti s pestovaním kvetov, môžete ich využiť a pokúsiť sa aj z menej pekných jedincov vypestovať jedinečné exempláre, ktoré Vás po rokoch starostlivosti odmenia svojou krásou. Ide to. Mnohé z populárnych rastlín ( juky, draceny... ) rôznej dĺžky, ktoré časom stratili spodné listy a stali sa nevzhľadnými, opäť  získajú na impozantnosti zosadením do skupín. Ak ich budete pestovať zo 2-3 mesiace, rozvinú sa do atraktívnej formy. A potom pravidelným čistením, prihnojovaním, orezávaním stačí ich udržiavať vo skvelom stave. Zapamätajte si však jednu pravdu: aj ten najdokonalejší výber rastliny bude zmarený nevyhovujúcim umiestnením, a len veľmi ťažko ho budete kompenzovať správnym ošetrovaním.

U každého druhu rastliny si je potrebné všímať niečo iné. Vo všeobecnosti však platí: rastliny by nemali byť mechanicky poškodené. Na listoch by nemali byť hnedé špičky alebo okraje. Je to znak toho, že rastlina už nejaký čas pobudla v obchode, teda, nie je najčerstvejšia.Tak isto, nekupujte rastliny so žltými, opadávajúcimi, mechanicky poškodenými, visiacimi listami alebo s čiernymi škvrnami na nich alebo stonke. Sú to prejavy nesprávnej starostlivosti ( prílišného zalievania spojeného s nízkou teplotou alebo nedostatočného zalievania, dokonca sucha ). Pri palmách, orchideách by nemalo byť poškodené rastové centrum - vrchol, "srdiečko". Pri preprave by mali byť kvety suché. O tom, ako majú vyzerať zdravé rastliny (konkrétne orchidey), píšeme na inom mieste.

Vyhýbajte sa rastlinám, ktoré sú posadené v premočenej ako aj celkom presušenej zemine. V prvom prípade vám môže rastlina pri prenose domov nachladnúť. A ak by prenos aj "prežila", bude sa dlho spamätávať (asi aj vy sami, hoci oblečení, by ste sa necítili v chladnom počasí celkom komfortne, keby ste boli bosí, alebo ešte horšie, stáli by ste vo vode...). Suchá zemina v črepníku je síce lepší variant, ale aj tu škodí extrém - najmä keď to je vidieť aj na rastline (je zvädnutá, vyblednutá, vysychá). S najväčšou pravdepodobnosťou si domov odnášate "ležiak".

Asi je zbytočné zmieňovať sa, že kupované rastliny by mali byť aj zdravé, bez chorôb a škodcov. V prvom rade si všímajte listy, ich spodnú časť, kde sa zvyknú zdržiavať rôzni škodcovia v podobe hmyzu. A to molíc ( ktoré už pri letmom dotyku vzlietnu ), lezúcich vošiek, červcov ( vatovitých častíc ) či puklíc ( štítovitých útvarov ). Vyhýbajte sa rovnako rastlinám, na ktorých listoch zbadáte sivastý povlak, akoby posypaný múkou, alebo biele povlaky s hnedými škvrnami, ktoré Vás upozoròujú na výskyt hubovitých chorôb ( múčnatka, hniloba ). Pravdaže pestrofarebné druhy rastlín so škvrnitými listami môžu trochu zavádzať. Môžete sa domnievať, že rastliny sú choré. Nie je tomu však tak. Ako príklad poslúži hoja vosková alebo odroda lopatkovca ´Domino. Listy by taktiež nemali byť zdeformované. Ide o príznaky chorôb kučeravosti, nádorovitosti spôsobenej baktériami, alebo pri farebných zmenách ( mozaike, škvrnitosti, krúžkovitosti ) o vírusové choroby. Samozrejme, aj tu existujú určité výnimky... ( napr. Hoya carnosa ´Compacta´ alebo Asplenium antiquum ´Osaka´ so zvlnenými okrajmi listov ). Veľa morfologických zmien na rastlinách nastáva aj v prípadoch nedostatku či nadbytku niektorého z potrebných živín ( dusíka, draslíka, horčíka ).

Kvitnúce rastliny by mali mať rozvinutých zopár pukov. Nikdy nekupujte rastlinu v plnom kvete. Vydržia Vám iba 1 - 2 dni, a rýchlo odkvitnú... Napríklad: kvety netýkavky ( Impatiens ), gloxínky ( Gloxinia ) by mali byť vo fáze rozvíjania: mať otvorené 2-3 kvety, a ostatok by mali tvoriť už len otvárajúce sa puky, bez hnedých, uschnutých alebo mäkkých, mokvajúcich stôp. Naopak, také chryzantémy so zelenými pukmi (pokiaľ sa však nejedná o zelenokvitnúcu sortu ´Shamrock´) u Vás doma už nerozkvitnú, a opadnú.

Rastlina by mala byť pevne zakotvená v zemine, nemala by sa v črepníku kývať, a už vôbec by nemala mať korene mimo zeminy. V opačnom prípade si domov odnášate "ležiaka", alebo rastlinu napadnutú niektorou z chorôb.

Spomenuli sme to aj pri výbere rastlín, spomenieme to aj teraz. Každá rastlina by mala byť vhodne zabalená, a nielen do obalu, v ktorom sa predáva. Platí to najmä v chladnom počasí.

Takže, najlepšie je mať pred kúpou kvetov otvorené oči... Alebo, ak si nie ste celkom istý výberom, nechajte si radšej poradiť. Vyhnete sa stratám a tiež sklamaniu z úhynu vami vybranej rastliny.


Máte konkrétne s niečím ohľadom pestovania problém? Dajte nám o tom vedieť. Napíšte nám.

 

 

 

Copyright © 2013, HOYA, s.r.o. All rights reserved

 
Rady a tipy všetky články