Nádoby. Črepníky a obaly

PDF Tlačiť E-mail

Predpokladajme, že ste si práve vybrali vhodnú rastlinu, ktorá sa Vám nielen vizuálne páči, ale aj viete pre ňu vytvoriť vhodné podmienky na pestovanie. Viete, ako už vyzerá zdravá rastlina bez chorôb, škodcov a iného poškodenia. Teraz je čas pohovoriť si, čo s ňou urobiť po jej zakúpení. Pohovoríme si o výbere a vhodnosti črepníkov a nádob.

Akiste ste si všimli, že väčšina kvetov predávaných v kvetinárstvach, je dodávaná v rašeline. Nie je to chyba, je tomu tak z viacerých dôvodov. Rašelina je ľahká, sterilná a dobre absorbuje vlahu. Používa sa však pri produkcii (množení), a pre ďalšie pestovanie (až na malé výnimky) je nevhodná. Nakoniec, nie všetky rastliny majú rovnaké nároky na substrát. Na presadenie je teda nutné použiť pripravené pôdne zmesi vhodné pre ten-ktorý druh rastliny. Nikdy by sa však rastliny nemali presádzať v čase kvitnutia. Kým zakúpenú rastlinu presadíte do vhodnejšieho substrátu, mali by ste zvážiť, do akého črepníka bude vysadená.

Pri presádzaní vyberáme taký typ črepníka, ktorého veľkosť zodpovedá veľkosti rastliny. Taktiež berieme v úvahu aj druh rastliny (sukulenty preferujú miskovitý tvar črepníka, niektoré rastliny lepšie kvitnú, keď ich črepník "jemne" obmedzuje.).V neposlednom rade si všímame aj materiál, z akého je črepník vyrobený. V každom prípade, črepník, či už je hlinený alebo umelohmotný, by mal mať na dne otvor(y) pre odtok prebytočnej vody.

Hlinené črepníky majú pórovitý povrch, čo umožňuje koreňom rastliny lepšie "dýchať". Na druhej strane, práve cez hlinené črepníky sa odparí najviac vody a je nutné rastliny častejšie zalievať. Hlinené črepníky sú krehké a tiež ťažké. Túto ich vlastnosť môžeme využiť u druhov rastlín vyžadujúcich stabilitu (palmy, veľké interiérové stromy -  araukárie, rastliny pestované na kmieniku - ruže, datury a pod.). Ďalšou nevýhodou je utváranie belavého povlaku na ich povrchu. Vzniká následkom solí, ktoré sa dostávajú na povrch črepníkov počas zálievky tvrdou vodou (a tým dochádza k zmene pôdneho ph). Samozrejme, takýto druh povlaku, tzv. patiny, je žiadaný a umelo sa aj vytvára pomocou mliečnych výrobkov (jogurt, smotana). Využíva sa pri navodení starobylého, starousadlíckeho dojmu v externej výsadbe.

Plastové alebo umelohmotné črepníky nemajú pórovitý povrch, a teda korene rastlín v nich posadených dostatočne "nedýchajú". Aj preto majú na dne viac otvorov na odtok prebytočnej vody. Rastliny nemusíte zalievať tak často, ako tie v hlinených črepníkoch. Dokonca, pre orchidey sa špeciálne vyrábajú priehľadné umelohmotné črepníky (na obrázkoch). Oproti hlineným sú pevnejšie a ľahšie, avšak ich dekoratívne vlastnosti sú veľmi nízke. Preto trh ponúka aj vonkajšie ozdobné obaly.

Ozdobné obaly sú bez odtokových otvorov. V žiadnom prípade nenahrádzajú bežné črepníky, a teda nikdy by sme nemali rastlinu do nich priamo vysadiť! (fikus - na obrázku - dlho v ozdobnom obale nevydrží) Sú vyrobené z tvrdšej keramiky alebo porcelánu. Pri výbere zvoľte o niečo väčší obal, ako je črepník s rastlinou. Zároveň by sa rastlina v obale nemala "topiť".

Trh ponúka obaly rôznych tvarov, veľkostí a v širokej palete farieb. Radšej nevoľte divoké vzory na obaloch - zbytočne by odpútavali pozornosť od samotných rastlín. Najlepšie kvety vyniknú v ozdobných obaloch bielej farby alebo vo farbách pastelových. Poskytujú neutrálne pozadie, tým nechávajú vyniknúť tvaru či vzoru na listoch a celkovému habitu rastlín a zároveň sa ich povrch neprehrieva. Samozrejme, výber obalov je závislý od prostredia, kde bude rastlina umiestnená. Obaly sú vhodné pre pestovanie rastlín v interiéri.

Klikni na obrazok pre zvacsenie (1.) (2.) (3.)

Na prvom obrázku je obal evidentne malý, vidno vrchnú časť hlineného črepníka. Na ďalších dvoch sú obaly správnej veľkosti. Dokonca máte aj na výber...

 

 

 

Copyright © 2013, HOYA, s.r.o. All rights reserved

 
Rady a tipy všetky články