Ako zmladiť vzrastlé rastliny, alebo čo s nimi ďalej? |
Občas sa stretávame s prosbami ľudí, aby sme si "adoptovali", prípadne odkúpili od nich ich rastliny. Chcú sa ich totiž zbaviť a je im ľúto vyhodiť ich. Sú to rastliny, ktoré boli pestované roky a vypestovali si z nich doslova výstavné exempláre. Aj podľa fotografií sú to nádherné rastliny! Či už je to veľký datľovník, juka, dracéna (tieto tri druhy sú asi najčastejšie pestované), alebo niečo netradičné: rôzne druhy kaktusov, bonsajov, mäsožravých rastlín alebo exotické druhy rastlín, vyskytujúce sa iba v botanických záhradách (napr. liči, banánovník, avokádo, kávovník...). Väčšinou skončia ako ponuka na inzertnom portáli, prípadne aj v botanickej záhrade, či na smetisku. Len zopár jedincov sa dostane do dobrých rúk. Sú to naozaj obrovské pestovateľské úspechy a ako také si zasluhujú pozornosť a veľké uznanie!
Chceli by sme teraz venovať zopár slov tým, ktorí sú už možno mierne obmedzovaní rozmermi svojich "miláčikov", a radi by ich predali niekomu, kto im vie poskytnúť väčšie priestory. Ak sa vám váš zámer nepodarí, nezúfajte. Rody ako je dracéna, fikus (takmer všetky jeho druhy), juka, krotónovec, šeflera, monstera a ostatné, ktoré vytvárajú hrubší kmeň, je možné skrátiť. Tým si starú rastlinu nielen rozmnožíme, ale aj zmladíme. Po správnosti je dobré to robiť priebežne, nie až vtedy, keď rastlina prerástla možnosti interiéru. Takto získate pravidelne nové výhonky, ktoré už len umiestnite do nádoby s vodou.
Samozrejme, niekto si ponechá len nové odrezky a zvykne starú (ako menej zaujímavú) časť rastliny vyhodiť. Podľa nášho odborného názoru robí chybu a zahadzuje to najzaujímavejšie. Z tej starej časti totiž rastlina ešte vyraší, vyrastú na nej nové výhony. Jej rozmery zrezaním upravíme, rastlina sa rozkošatí, a tak bude môcť robiť radosť ešte dlhé roky. Najmä druhy ako krotónovec, fikus, dracena a ibištek je dobré priebežne zrezávať (fotografie nižšie).
Tí šikovnejší, skúsenejší, môžu vyskúšať aj tvarovanie interiérových drevín (na tvarovanie kmienkov sa dobre osvedčili druhy fikusu, ale nezvyčajné nie sú aj tvarované dracény či šeflery). Existuje špeciálny spôsob, ako upraviť väčšinu rozrastajúcich sa rastlín. O tej však napíšem niekedy neskôr. Ak sa vami zrezané výhonky časom zakorenia, môžete ich (najlepšie teraz, v jarnom období) zasadiť spolu s ich "materskou" časťou. Dosiahnete tak zaujímavú výsadbu (dva, tri, štyri aj viac rastlín toho istého druhu v jednom črepníku). Pravdaže, môžete spolu zasadiť aj rastliny rôznych druhov, nie však s rozdielnymi podmienkami na pestovanie. Najlepšie je vzpriamene rastúce druhy podsadiť lianovite rastúcimi rastlinami, ako je brečtan, scindapsus, filodendron. Takéto výsadby vám vydržia a budú prinášať radosť ešte dlhé roky.
Copyright © 2013, HOYA, s.r.o. All rights reserved
|