T O P I A R I 2., interiérové rastliny, ťahavé

PDF Tlačiť E-mail

V minulej časti sme si opísali spôsoby tvarovania najmä rastlín vhodných na vonkajšiu výsadbu. Spomínali sme, že tvarovať sa dá nielen zostrihaním vetví krovito rastúcich rastlín, ale aj poskytnutím opory ťahavým druhom rastlín, a tým vytvorením zaujímavých výsledkov. Teraz si bližšie rozvedieme INTERIÉROVÉ RASTLINY, zvlášť PESTOVANÉ NA OPORE.


Mandevilla splendens

Moehlenbeckia complexa

Predpokladom na to, aby ste si aj sami vytvorili - dopestovali takéto topiari je použiť rastliny s ťahavými výhonkami. (Ako uvedieme celkom na koniec, na tento štýl pestovania sa dajú použiť aj rastliny s celkom iným habitom, tvarom).

Hoya bella (Hoja pekná, voskovka)

Hoya carnosa (Hoja mäsová, voskovka) a rôzne tvary topiari.

Na klasické topiari použite napr. druhy: Hedera (brečtan), Ficus (fikus, a nielen druh F. pumila), Hoya (voskovka), Philodendron (filodendron), z kvitnúcich druhov Bougainvillea (bugénvilea), Gloriosa (glorióza), Passiflora (mučenka) či Stephanotis (vencovec).

Na podperu sa bežne používa materiál z drôtu, bambusu, trstiny alebo umelej hmoty. Opora môže mať tvar kruhu ale aj hviezdy, srdca, alebo oválu. Taktiež môžete vytvoriť v rámci jedného kvetináča aj viac (2-3) kruhov, čím vytvoríte guľu. Taktiež môžete použiť aj mriežku, tiež vyrobenú z rôznych materiálov. Už zopár rokov sa používajú ako opora aj machové tyče, špeciálne podpery (nástavec), alebo celkom netradičné predmety (busty či iné dekoračné predmety.)

Na podpere možno pestovať rastliny s oblúkovitým rastom listov.

Na obrázkoch sú tieto druhy (zľava-doprava):

(1.)  (2.)  (3.)

(1.) Hedera helix

(2.) Chlorophytum comosum ´Bonnie´

(3.) Nephrolepis cordifolia ´Duffi´

Ako postupovať? Na začiatok je potrebné uvedomiť si, akú rastlinu chceme týmto spôsobom pestovať. Prečo? Niektoré ťahavé rastliny ozdobné listom môžu, ale aj nemusia vytvárať úponky, pomocou ktorých by sa na opore udržali. Tie, ktoré nevytvárajú ani úponky, ani sa inak neprisávajú k opore, je nutné k nej ovinúť a priviazať, a to, špagátom, umelohmotnými prúžkami na upevnenie, či obyčajnými spinkami. Napr. Ceropegia (lampášik) či Duchesnea (Pajahoda). Iné druhy vytvárajú prísavky alebo úponky Hedera, Cissus - niektoré druhy. ďalšie, pre zmenu, sú ovíjavé, Stephanotis (vencovec).

(1.)  (2.)  (3.) (4.)

(1.) Duchesnea indica

(2.) Ficus buxifolia ´Lingua´

(3.) Rhoicissus rhomboidea

Ďalej, rastliny vytvárajúce kvety je lepšie viesť horizontálnym smerom, aby lepšie kvitli. Inak sa budete musieť uspokojiť len so zelenými listami. Rastliny ozdobné listom môžete, naopak, viesť po oporách rôzneho tvaru. Tu sa naozaj medze nekladú. A že sa používajú naozaj nezvyčajné opory, ukazujú nasledovné obrázky: (Hedera)

Malá hedera a ukážky niekoľkých topiari:

Keď už teda máte vyriešený typ rastliny, aký použijete, môžme začať pripevňovať oporu.

Podpery vtlačte do zeminy, kým je rastlina ešte malá, aby sa výhonky nepolámali. Prípadne, ak ste zmeškali upevnenie opory, s výhonkami narábajte opatrne, aby sa nepolámali. Odstávajúce časti pripevnite spinkami a o rastlinu sa ďalej starajte bežným spôsobom (zalievajte, prihnojujte, odstraňujte suché časti rastliny a pod.).

V nasledujúcej starostlivosti existujú isté špecifiká. Ide o rastliny, ktoré majú vyššie nároky na pestovanie a kvitnúce druhy rastlín. K ošetrovaniu týchto rastlín patrí totiž aj zrezávanie. Tu platí zásada: čím viac zrežeme, tým viac rastlina porastie do listov - podporíme tak jej vegetatívny rast. Pri rastlinách ozdobných listom to až tak neprekáža. U kvitnúcich rastlín už musíme rozlišovať, o aký druh rastliny ide. Niektoré totiž vytvárajú kvety na výhonkoch, ktoré vyrástli v súčasnom vegetačnom období. Teda, na starších už rastlina nekvitne, ako napríklad: Jasminum (jazmín), Passiflora (mučenka), Plumbago (Olovník). Iné, naopak, vytvárajú kvety na starších výhonkoch, Hoya (voskovka). Občas je dobré aplikovať, najmä pri prvej skupine rastlín, zmladzovací rez. Z rastliny tak odstránite zostarnuté časti, ktoré sú skôr na príťaž a je možné nebezpečenstvo, že sa práve na nich uchytia a rozmnožia škodcovia.

(1.)  (2.) 

(1.) Passiflora ´Victoria´

(2.) Plumbago auriculata

K ošetrovaniu rastliny patrí aj rosenie listov s vodou. Rastliny rosíme nielen kvôli tomu, aby boli listy čisté a bez príznakov chorôb a škodcov, ale aj kvôli zvýšeniu vzdušnej vlhkosti. Nedostatok vlhkosti sa prejavuje zvraštením listov a ich postupným uschnutím. Ako napríklad u druhu Ficus pumila (fikus popínavý). Uschnuté končeky listov vyzerajú nepekne.

Ďalším zaujímavým spôsobom, ako si „vytvarovať“ rastlinu (a nezáleží na tom, či je to ťahavý druh alebo vzpriamene rastúca rastlina), je viesť ju po machovej (alebo bambusovej tyči). Machová (alebo tiež aj kokosová) tyč má oproti bambusovej jednu výhodu navyše – prispieva k tvorbe vzdušných koreňov, a tým aj lepšej stabilite a lepšiemu stavu rastliny (rastlina je bujnejšia, listy sú väčšie). Takýmto spôsobom môžete vytvarovať už spomínaný Ficus pumila, ale aj druhy ako Philodendron (filodendron), Epipremnum (potosovec), Scindapsus (scindapsus), Monstera (monstera). Nezriedka sú v takejto forme dostupné aj fikusy lesklé (Ficus benjamina), šeflery (Schefflera), brečtanovce (Fatshedera) a iné druhy.

(1.)  (2.)  (3.)  (4.) 

(1.) Ficus pumila

(2.) Monstera deliciosa

(3.) Philodendron scandens ´Brasil´

(4.) Schefflera arboricola ´Carolien´

Rastlina môže byť zaujímavá kvetom, listom, tvarom listov, či celkovým habitom. Keď však naaranžujete rovnaký druh (alebo aj rôzne druhy, ak majú aspoň zhruba rovnaké nároky na pestovanie), získate celkom zaujímavý výsledok. Pri takomto „experimente“ skúste nalepiť na staré kmene špeciálnym druhom lepu vhodným na prácu s rastlinami Tilandsie (Tillandsia). Alebo ostatné druhy rastlín z rodu Bromeliaceae (broméliovité) - Guzmania, Vriesea, Billbergia či Tillandsia. Prípadne, posaďte do kalíškov z prírodného materiálu (dostať ich v kvetinárstvach alebo obchodoch s aranžérskym materiálom) predtým prilepených na kmeň. Efekt bude stáť za to... čo poviete?

Tillandsia tectorum

Samozrejme, ošetrovanie rastlín je náročnejšie. Každopádne, ak viete takýmto aranžmánom vytvoriť vhodné životné podmienky, budú vám dlho robiť radosť.

Tvarovať sa dá naozaj všetko... Čo poviete na takto „vytvarované“ Lyšajovce (Phalaenopsis)?

 

 

 

Copyright © 2013, HOYA, s.r.o. All rights reserved

 
Rady a tipy všetky články