Azalka - Rododendron indický |
Ďalšou rastlinou, ktorá okrem cyklámenu a iných rastlín kvitne v zimných mesiacoch, je Azalka indická. Správnejší názov pre túto exkluzívnu rastlinu, je Rhododendron indicum. Ako už názov napovedá, táto v domácich podmienkach pestovaná rastlina patrí medzi Rododendrony, zahŕňajúce takmer 500 druhov a nespočítateľné množstvo kultivarov, ktoré sú rozšírené po celej Európe, Ázii, Severnej Amerike a Austrálii.
Ak sme spomenuli, že tento druh je pestovaný v domácnosti, tak sa hneď aj poopravíme. Pri dodržaní určitých podmienok ho možno pestovať a len ISTÝ čas udržiavať aj doma. Sezóna na predaj azaliek je od septembra až do apríla, podľa druhu a kultivaru. Ostatnú časť roka je lepšie opatrne vysadiť rastliny v záhrade. Aké kusy si vyberať, čomu sa vyhýbať pri kúpe a ako azalky udržiavať, aby kvitli aj na budúci rok? Tu nájdete viac informácií. Vyberajte si kompaktné kusy azaliek (vyhýbajte sa rastlinám s riedkymi korunami, kde už stihli opadať listy – rastliny dlho stáli v obchode, alebo ich listy boli pre nejakú chybu odstránené), so zdravými, nepoškodenými listami. Vyberajte si exempláre, ktoré majú veľa rozvinutých pukov, z ktorých už u niektorých vidno aj ich farbu. Vyhýbajte sa rastlinám so zelenými pukmi (tie sa vám už nerozvinú, skôr opadajú, najmä v teplej miestnosti), ale aj plne rozkvitnutým rastlinám. Bežne má rastlina obdobie kvitnutia asi 3-8 týždňov, podľa kultivaru. Pri bohato rozkvitnutých kusoch by vám kvety rýchlo odkvitli a na obdiv vám už zostanú iba listy... Samozrejme, koreňový bal azalky by mal byť mierne vlhký, nikdy však nie mokrý. Počas prenosu azalky domov by mohla nachladnúť a doma by vám kompletne opadli všetky listy. Nevyberajte si kusy, kde je jasne poznať, že puky už opadali, alebo príliš prekvitnuté kvety boli odstránené. Takisto radšej nechajte v obchode azalky, z ktorých už tam padajú od sucha listy. Takéto kusy u vás už nevzkriesite, ani pri tých najoptimálnejších podmienkach. Tu je zopár príkladov, ako by azalky rozhodne nemali vyzerať:
Takže, už ste si vybrali zdravú, peknú azalku. Máte ju pekne zabalenú v taške. Rozmýšľate, kde v byte či dome ju vystavíte a ako sa o ňu budete ďalej starať? Umiestnite ju do nie príliš teplej, vyhriatej miestnosti. Takisto, ako cyklámen, aj azalka má rada "chladný odchov" (od 15 do 17°C), pričom treba brať ohľad na fakt, že prinášate aj keď zabalenú rastlinu, ale predsa len z vonkajších, chladných, do bytových teplejších podmienok. Takže nechajte rastlinu na 5-10 minút zabalenú v papieri, potom ju vybaľte a položte na chladné miesto (okolo 10-15°C). Až neskôr, keď si rastlina zvykne na novú teplotu, môžete ju premiestniť do teplejšej izby. Pri ošetrovaní rastlín prihliadame okrem teploty aj na vlhkosť vzduchu. Ak vám začnú znenazdajky na azalke opadávať pekne vyfarbené puky, je to znakom alebo vyššej teploty, alebo nízkej vzdušnej vlhkosti. Taktiež azalkám neprospieva ani kombinácia: prílišné vlhko v črepníku a chlad. Ak sa vám niečo podobné stane, je dôležité nechať zeminu preschnúť. Potom už zalievajte opatrnejšie. Nezabúdajte tiež, že azalky patria medzi kyslomilné rastliny. Počas kvitnutia však nie je nutné rastliny prihnojovať. Robíme tak v čase rastu, keď azalku vysadíme von do záhrady, aby nám potom v zimnom období opäť nádherne kvitla.
Copyright © 2013, HOYA, s.r.o. All rights reserved
|