Prvosienka - posol jari.

PDF Tlačiť E-mail

Primula vulgaris (alebo acaulis), alebo Prvosienka bezbyľová. Už názov vypovedá o istom prvenstve. Je to prvý kvet, ktorý predznamenáva príchod jari. Istotne si hneď predstavíte, ako v predjarí spod snehu vykúkajú prvé listy a kvety rôznych farieb. Primulky však môžete mať aj v tomto čase. Okrem nádherných farieb si prinesiete do domova aj príjemnú vôňu jari. Teraz, keď ešte mrzne a je niekoľko stupňov pod nulou, je to celkom povzbudivý „doping“, čo poviete? Najmä, keď vám môžu robiť náladu až do mája...


Sample Image Primula vulgaris - Prvosienka bezbyľová

Sample Image P. malacoides - P. slezovitá

Pokiaľ si chcete prvosienkami trochu skrášliť svoj byt, je lepšie pestovať ich ako jednoročnú rastlinu a po odkvitnutí ju vyhodiť. (Kto však bývate v rodinných domoch a vlastníte aj predzáhradku, záhradu, po odkvitnutí môžete primulky vysadiť tam.) Pre pestovanie pre ňu vydeľte chladnejšie miesto - chodbu, verandu, halu, niekde, kde je teplota 10-15°C, alebo sa zvykne v tých miestach vetrať. Vyhýbajte sa však obom extrémom - nízkym, aj vyšším teplotám. Pri chlade prestávajú rásť, pri nadmernom teple rýchlo odkvitajú, listy žltnú, celkovo rastliny vädnú, až nakoniec uhynú.

Pozor si dávajte aj pri zalievaní. Pokiaľ bude mať prvosienka vlhký substrát, a umiestnite ju v chladnom prostredí, alebo ju necháte vonku, asi by sa na rastlinách objavili prvé príznaky hniloby a rastlina by alebo zhnila, alebo bola podchladená. Pri pestovaní v teplej izbe nesmiete nikdy nechať substrát preschnúť, ale nemali by ste ho ani preliať. V prílišnom suchu rastlina vädne, pri nadmernej zálievke sa časom začnú žltnúť listy.

K ďalšej starostlivosti o primulky (najmä tie pestované v bytoch) patrí priebežné odstraňovanie odkvitnutých kvetov, prípadne odtrhnutie spodných žltých listov. Dopestovať na rastline semená, osivo, sa veľmi neoplatí. Generatívne rozmnoženie je v bytových podmienkach veľmi náročné, pretože je ťažké docieliť vysokú vzdušnú vlhkosť. Naopak, vegetatívne množiť môžete prvosienky delením.

Ako už vieme, nevhodným skladovaním a s tým spojenou zlou starostlivosťou sa môžu prvosienky znehodnotiť. Preto sa vyhýbajte poškodeniam, aké ukazujú jednotlivé obrázky:

 

Sample Image Sample Image

 

Pozrite si aj nasledovné video

 

 

 

Copyright © 2013,, HOYA, s.r.o. All rights reserved

 
Rady a tipy všetky články