(AKTUALIZOVANÉ) DRACAENA - Dracéna, dračinec |
V súčasnej dobe je veľmi moderná jednoduchosť, až strohosť a čisté línie, ktoré sú charakteristické najmä pre minimalizmus. Avšak aj napriek modernosti by sa nemalo zabúdať na isté „spojivo“ s prírodou... rastliny. Poviete si: výber je široký. Čo teda uprednostniť? Najskôr by ste sa mali riadiť podmienkami, ktoré viete poskytnúť, aby ste sa neskôr nemuseli pozerať na živoriaceho „spoločníka“. Viete, že si môžete vybrať IBA jeden rod zo širokého sortimentu izbových rastlín, a pritom Váš domov (alebo kancelária) nebude vôbec nudná? Jedným z najznámejších rodov rastlín s najširším spektrom rôznych druhov, kultivarov a ich prevedení (foriem) je Dracaena (Dracéna).
Najmä v obchodných sieťach dostanete bežne známy a dostupný druh Dracaena marginata (D. lemovaná). Väčšinou však dostanete kúpiť menšie rastliny, do výšky 35-40cm. Iné obchody ponúkajú aj väčšie rastliny tohto druhu, dokonca aj zosádzaných viac kusov už kmienkových rastlín v jednom črepníku. Ľudia, ktorí si nakúpia takéto rastliny v nádeji, že ušetria, sú neskôr sklamaní, keď im spodný jeden či oba najnižšie kmienky odhnijú. Ak chcete tomu zabrániť, volte radšej svetlejšie miesto a rastlinu otáčajte. V poslednom čase sú dosť vyhľadávané aj rozkonárené exempláre rôznych veľkostí. Zriedkavosťou, ale nie nedostupnou, nie sú ani viackmenné exempláre s viac ako 3-4 kmienkami posadenými v črepníku, alebo s navzájom poprepletanými kmeňmi...
Prvé dva obrázky prezentujú rôzne prevedenia z viacerých možných. Tretí zachytáva, ako obchodné siete bežne predávajú interiérové rastliny. Okrem tohto druhu sú pomerne bežné aj nasledujúce dva kultivary predchádzajúceho druhu: Dracaena m. ´Bicolor´ (s bielymi pruhmi na listoch) a Dracaena marginata ´Magenta´ (listy majú bordový nádych). Tak ako u klasickej dracény, aj tieto dva druhy si môžete zakúpiť vo viacerých veľkostiach a verziách. Rod Dracaena však ponúka aj oveľa zaujímavejšie druhy.
Na prvom obrázku je dracéna bez kmienika, na druhom už kmieniky vytvarované do svietnika. Možno ste sa stretli aj s druhom s názvom Dracaena deremensis (Dracéna deremenská). Tu nájdete zopár zaujímavých kultivarov (D. d. ´Green Stripe´, D. d. ´Lemon Lime´, D.d. ´Warneckei´, D. d. ´White Stripe´ a D. d. ´Yellow Stripe´). Obchod väčšinou ponúka len menšie rastlinky. Je však možné dostať sa aj k zaujímavejším exemplárom (viac rastlín vysadených v jednom črepníku a v rôznych veľkostiach).
Pomerne častý a nemenej zaujímavý je aj druh Dracaena fragrans (D. voňavá). Okrem klasických zeleno listých kultivarov, akými sú napr. D. f. ´Steudnerii´ alebo D. f. ´Janet Craig´ či D. f. ´Janet Craig Compacta´, môžete využiť aj D. f. ´Massangeana´ ( jasnozelené listy s pruhmi krémovej farby), alebo D. f. ´Lindenii´(má na listoch krémovej farby pruhovanie zelenej farby, naopak ako je to u predchádzajúceho kultivaru.). Aj u týchto kultivarov sa môžete stretnúť nielen s rôznymi veľkosťami, ale aj verziami (výnimkou nie je ani rozkonárená rastlina).
Už naozaj menej bežné sú druhy ako Dracaena reflexa ( Dracéna prehnutá) a jej tri kultivary (D. r. ´Anita´, ´Song of India´ a D. r ´Song of Jamaica´). Tieto druhy už patria do triedy "par excellence". Nedostanete ich všade (okrem menších kusov).My ich však ponúkame aj vo väčších veľkostiach a rozkonárené, zapletané či inak vytvarované.
Na prvých dvoch snímkach je Dracaena reflexa ´Song of India´. Na treťom je ďalší kultivar D. r. ´Song of Jamaica´ (v popredí). Menej známy druh Dracaena reflexa ´Anita´. Vedeli ste však, že medzi dracénami nájdete aj druhy Dracaena sanderiana (Dracéna Sanderova) či Dracaena surculosa (Dracéna cibuľkatá)? Dracénu Sanderovu dokonca môžete mať aj v zaujímavej forme, narezané kmieniky a podľa veľkosti naaranžované a zviazané do pôsobivého tvaru podobného pyramíde (obchodný názov znie ´Bamboo´), ale ojedinelou nie je ani samostatná stopka, ktorej vrchnú časť tvorí akási špirála, na ktorej vyrastajú už samotné listy.
Dracaena sanderiana v podobe "pyramídy", v obchode známa ako "Bamboo" a "vývrtky", ktoré sa bežne používajú v aranžérstve. Dracéna cibuľkatá je pomerne nový druh na trhu s kvetmi. Dostupné sú nielen v malých črepníkoch, ale aj veľké rastliny. Tento druh dokonca ani nepripomína dracénu. Má listy elipsovitého tvaru so svetlými škvrnami, ktoré by u menej informovaného evokovali chorobou (virózou) postihnutú rastlinu. Ide však o prirodzené sfarbenie. Okrem ozdobných listov sú všetky druhy (a najmä staré rastliny) schopné aj v domácich podmienkach vytvárať kvetenstvá. Tento druh a kultivar dracény nepoteší iba vzorom na listoch, ale aj kvetmi. Občas sa v ponuke zjaví aj jeden výnimočný druh dracény, Dracaena draco ´Dragon´ (D. dračia), nazývaná aj „palma dračej krvi“alebo Dracéna Tarzan. Jej listy su tuhé, s ostrými okrajmi a hrotom na konci. Na prvý pohľad pripomína Yuccu (Juka). Pomenovanie „dračia krv“ dostala podľa prášku červenej farby, ktorý sa získava zo živice, vytekajúcej z rastliny, stromu. Ďalšie formy Dracén:
Pozrite si aj VIDEO !
Copyright © 2013, HOYA, s.r.o. All rights reserved
|