Bromélie - kúsok pralesa u Vás doma. |
Chcete mať kúsok pralesa v domácnosti? Nemusíte si zadovážiť pritom celú radu rastlín, pre ktoré by ste museli vytvoriť optimálne podmienky, teda vyhrievaný skleník, zavlažovaciu sústavu a iné záležitosti, súvisiace s pestovaním. Celkom zaujímavou a nenáročnou skupinou, ktorej väčšinu zástupcov v prirodzených podmienkach nájdete práve v dažďových pralesoch Strednej a Južnej Ameriky, sú práve broméliovité (Bromeliaceae). Niektoré druhy rastú aj v suchších oblastiach. Stále sú „neokukané“ a patria k najviac obľúbeným rastlinám. Na rozdiel od pôvodných rastlín, ktoré rastú práve v pralesoch, v ponuke nájdete hybridy.
Takto, na kmeňoch, rastúce bromélie nájdete v dažďových pralesoch Strednej Ameriky, alebo v botanických záhradách. Normal 0 21 false false false MicrosoftInternetExplorer4 Aké druhy rastlín zaraďujeme do čeľade broméliovitých? Sú to: Ananas, Aechmea, Billbergia, Cryptanthus, Guzmania, Neoregelia, Nidularium, Tillandsia a Vriesea. Pri letmom pohľade na hociktorý druh z tejto skupiny a na stavbu rastliny, zistíte spoločné črty. Vytvárajú prízemnú ružicu listov, voľne prekrytých alebo zrastených, ktoré tvoria akúsi čašu. Tento spôsob usporiadania listov nie je náhodný. Rastline totiž umožňuje nazhromaždiť si a udržať vodu, potrebnú na vytváranie vlhkosti. Nemusíte sa obávať, že by Vám rastlina zhnila. Samozrejme, voda z ružice by sa mala časom vymeniť. Iné rastliny by ste museli rosiť vodou. Takto si rastlina svoju úroveň vzdušnej vlhkosti udržuje sama. Aechmea
Ananas Ďalšou neobvyklou schopnosťou týchto rastlín je absorbovať vlhkosť pomocou jemných šupín na listoch. Na pohľad takéto listy vyzerajú, akoby boli napadnuté múčnatkou, mali lupiny, alebo jednoducho listy boli posypané múkou. Týmito šupinkami sú broméliovité schopné pútať vlhkosť zo vzduchu. Preto nezotierajte tento „povlak“ z listov rastlín, ako napríklad Aechmea, Kryptant a Tilandsia. Okrem usporiadania listov a kresby na nich sú tieto rastliny zaujímavé aj svojimi kvetnými stonkami, ktoré bývajú v najrozličnejších tvaroch a farbách – od malých kvietkov, vyrastajúcich vnútri ružice, cez obyčajné paličky, na konci so zhlukmi pravých a nepravých kvetov, až po rozvetvujúce sa stonky.
Všimnite si pravé a nepravé kvety na súkvetiach Guzmánie a Neoregélie. Spomenula som pravé a nepravé kvety. Tie nepravé sú vlastne „listene“ najrozličnejších farieb (pozri obrázky vyššie) a v nich sa ukrývajú pravé, drobné kvietky. Na rozdiel od pravých kvetov, ktoré usychajú po pár dňoch, listene vydržia oveľa dlhšie a rastlina je tým aj dlhšie dekoratívna. Obyčajne sa pravé kvety postupne otvárajú smerom odspodu k vrcholku súkvetia a je lepšie odkvitnuté kvietky opatrne odstraňovať. Časom však bude nutné odstrániť celú kvetnú ružicu. Nie však u všetkých. Niektorým druhom, ako napríklad ananásu, sa po odkvitnutí kvetov na stonkách vytvárajú plody. Len čo ružica listov vytvorí kvetnú stonku, listy a celá rastlina, začnú odumierať. Okolo pôvodnej rastliny sa začínajú vyvíjať nové, mladé rastliny. Pokiaľ si chcete rozmnožiť rastlinu, počkajte, kým malé rastlinky dosiahnu aspoň polovičnú veľkosť materskej rastliny a budú mať vyvinuté korene, pretože pri ich nedostatočnom vyvinutí by mladá rastlinka dlho nevydržala a uhynula by. Obyčajne sa mladé rastlinky stihnú zakoreniť, pokým materská rastlina odkvitne. Aj na takýmto spôsobom môžete bromélie dostať kúpiť. Najlepšie je pestovať broméliovité na nie príliš slnečnom stanovišti (okrem ananásu), ale vyhýbajte sa aj tmavým kútom. Spomalí sa tým ich rast a rastliny nekvitnú. Zalievajú sa (podľa druhu) stredne (Ananas), niektoré (ako Aechmea, Cryptanthus) je lepšie aj rosiť vodou, iné (Tillandsia) uprednostňujú len rosenie. Väčšine (Guzmánia) vyhovuje nalievanie vody aj medzi listy. Pri zalievaní použite mäkkú, dažďovú, odstátu alebo prevarenú vodu. Počas vegetačného obdobia, raz za 2 týždne, vyživujte rastliny špeciálnym hnojivom určeným na bromélie. Neoregelia Ešte pár slov nakoniec. Vyhýbajte sa rastlinám nestabilným, slabo ukotveným v zemine. Suchá zemina v črepníku je signálom, že rastlina už niečo „zažila“ v obchode - je v predaji už nejaký ten deň... Takisto radšej nechajte v obchode kvety s uschnutými koncami listov, alebo s hnedými škvrnami na nich. Zdravá bromélia má listene kvetných stopiek v jasných farbách, tuhé a nepoškriabané. Pokiaľ vám z nich pri jemnom stlačení vyteká voda, je to príznak začínajúceho odumierania kvetov. Ak si vyberiete Tillandsiu, ktorá už nekvitne, je predpoklad, že už má obdobie kvitnutia za sebou a ostanú Vám "na obdiv" už len listy. Niektoré druhy tilandsie (T. ionantha alebo T. usneoides) sú silno „poprášené“ šupinkami, takže pri letmom pohľade nerozoznáte, či je rastlina ešte „čerstvá“. Pokiaľ však má hnedastý nádych, už vyschla („žijúce“ tilandsie týchto druhov sú, naopak, sivozelené.). Vyhýbajte sa poškodeným rastlinám. Nech sa budete sebalepšie starať o kvetinu, poškodenie na listoch, či kvetných stopkách bude stále viditeľné!
Tillandsia, jej typický "poprašok", ktorý sa často zamieňa za chorobu ... a bežný druh Tillandsia cyanea. Vriesea splendens s netradičnými, žltými listeňmi. O tom, že bromélie vyzerajú pútavo aj v dekoratívnych ozdobných črepníkoch, sa môžete presvedčiť aj vo videu . Pozrite si aj ďalšie videá!
Copyright © 2013, HOYA, s.r.o. All rights reserved
|