APHELANDRA

PDF Tlačiť E-mail

Slovenský názov pre túto netradičnú izbovú rastlinu znie Afelandra kostrbatá. Bežne predávanou je Aphelandra squarrosa ´Dania´. Na prvý pohľad vás zaujme výrazná žilnatina na listoch krémovej farby. Kdesi v strede listov však nájdete aj žlté listene, usporiadané do klasovitého súkvetia, jemne pripomínajúceho pyramídu. Ako sme spomínali už pri Guzmániách, výrazné listene sú nepravé kvety. Z nich postupne odspodu smerom hore vyrastajú žlté rúrkovité kvety. Po odkvitnutí je lepšie samotné kvety odstrániť, aby na rastline nevzniklo ložisko pre výskyt škodcov, alebo chorôb.

Sample Image

Aphelandra vynikne v jednoduchom ozdobnom obale, ako tu, v obale krémovej farby.

Musíme hneď na úvod povedať, že sa jedná o rastlinu "na spotrebu", teda, nejedná sa o dlhovekú rastlinu. To znamená, Afelandru si kúpite, tá zakvitne, odkvitne a najskôr by ste ju mohli zahodiť. Väčšina to tak aj urobí. Rastlina však zvykne opäť zakvitnúť, ba dokonca, môžete si ju skúsiť aj rozmnožiť.

Akú rastlinu si však vybrať, aby vám čo najdlhšie vydržala?

V každom prípade by mala byť nepoškodená, bez fľakov na listoch. Rastlina by nemala byť povädnutá, alebo s mdlými listami (znak, že rastlina už nejakú dobu je na predajni, a bez vody). Nekupujte ani už kvitnúce rastliny, alebo také, kde je evidentné, že sa stredové kvetné súkvetie už vylomilo (znak toho, že rastlina už odkvitá). Takisto sa vyhýbajte jedincom s listeňmi už plne otvorenými, ale už bez známky kvetov. Tie už odkvitli a boli s najväčšou pravdepodobnosťou vytrhnuté.

Ak ste si už Afelandru kúpili, istotne ju máte umiestnenú na svetlom mieste bez priameho slnečného žiarenia. Na pestovanie jej vyhovuje bežná izbová teplota, maximálne by teplota mala dosahovať 24˚C. Výnimku tvorí obdobie odpočinku, keď v čase zimy pestujeme rastlinu niekoľko týždňov pri nižšej teplote, 12-15˚. Kým však plne rozkvitne, polievajte ju hojne a prihnojujte hnojivom na kvitnúce rastliny. Afelandra pochádza z tropickej až subtropickej oblasti (juhovýchodná Brazília), preto jej treba dožičiť aj vyššiu vzdušnú vlhkosť (najmä v teplom období, v zime má, naopak, rada suchšie prostredie). Pri rosení by ste sa mali vyhnúť kvetom. Tie sa postupne rozvinú za niekoľko týždňov.

Postupne rozkvitajúce pravé rúrkovité kvety žltej farby, ktoré vydržia na rastline niekoľko týždňov.

Po dokvitnutí najlepšie urobíte, keď súkvetia odstránite a ďalej pestujete Afelandru ako bežnú izbovú rastlinu. V zimnom období znížime teplotu a podľa toho aj prispôsobíme ostatné podmienky, nezalievame hojne, nerosíme a nehnojíme. Ak sa nechcete vzdať afelandry ani po jej odkvitnutí, môžete vyskúšať jej ďalšie pestovanie. Na jar, keď na Afelandre začnú rašiť výhonky, rastlinu presadíme do väčšieho črepníka a zvýšime zálievku. Na rastline sa vyvinie niekoľko nových výhonkov. Pre ďalšie pestovanie je lepšie ponechať 3-4 a ostatné vyrezať. Tie môžete použiť na namnoženie si nových rastliniek. K bežnej starostlivosti patrí okrem zalievania, aj prihnojovanie, odstraňovanie suchých častí listov.

Ešte jeden tip na záver. Afelandry majú tak výrazne zafarbené listy a k nim kontrastné kvety, že si vystačia dekoračne aj samé. Naaranžujte ich do skupín, alebo, ešte lepšie, vysaďte spolu 3 a viac kusov rastlín do jednej nádoby. Keďže vysadíte rastliny jedného druhu, vlastne si ony sami navzájom vytvoria vhodné podmienky na rast. Pekne pôsobia v bielej nádobe, ale tí odvážnejší môžu použiť aj nádoby modrej či čiernej nádoby.

 

 

 

Copyright © 2013, HOYA, s.r.o. All rights reserved

 
Rady a tipy všetky články