(AKTUALIZOVANÉ) SOLANUM PSEUDOCAPSICUM - ĽUĽOK

PDF Tlačiť E-mail

Ak nebudeme počítať muškáty a všeobecne letničky, po populárnych Hortenziách, Levanduliach, či rôznych koreninách, Sundavillach (správnejší názov je však Dipladenia), v týchto dňoch určite zaujme rastlina pod názvom Solanum pseudocapsicum (niektoré zdroje uvádzajú aj názov S. capsicastrum). Ide o Ľuľok paprikovitý, ľudovo "Jeruzalemská čerešňa". Dekoratívny je lesklými plodmi oranžovej farby, ktoré neskôr sčervenajú.


POZOR, PLODY SÚ JEDOVATÉ! Držte ľuľok mimo dosah malých detí!

Väčšinou je ľuľok dostupný a patrí do artiklu ponúkaného v čase Halloweenu. Kúpiť si ju môžete aj v tomto období a to vo viacerých veľkostiach, prevedeniach a vo 2 druhoch. Od malých rastliniek v črepníku s priemerom 6 cm, až po väčšie rastliny v črepníku s priemerom 17 cm. Okrem tradičných kríčkových trh ponúka aj stromčekové rastliny, či rastliny so zapletaným kmienkom, a raritou nie sú ani ľuľky s panašovanými listami.

Rôzne veľkosti a kultivary

Pestovanie tohto druhu nie je náročné. Rastlina je vhodná aj pre začiatočníka. Najlepšie je ho počas pestovania držať na mieste s teplotou okolo 15-18˚ Celzia a dostatkom svetla. Môžete ho vyložiť aj na balkón orientovaný prevažne na juhovýchodnú, či východnú svetovú stranu. Zálievku je potrebné prispôsobiť, ale zo zásady by koreňový bal nikdy nemal vyschnúť. Ak sa však stane, že lístky sa začnú viditeľne vinúť, scvrkávať sa, najlepšie je ponoriť kvetináč do nádoby s vodou a nechať korene rastliny poriadne napiť. Keďže väčšinou trh ponúka rastliny s už dozretými plodmi, hnojenie nie je potrebné.

Aj keď je ľuľok považovaný za "rastlinu na spotrebu" - rastlinu po vyschnutí plodov nakoniec vyhodíte, z botanického hľadiska je trvalka. Po opadnutí plodov zrežte rastlinu na polovicu (zrezať môžete aj celú rastlinu), premiestnite na chladnejšie miesto a počas zimného obdobia zalievajte len tak, aby rastlina alebo lepšie povedané jej zvyšok nevyschla. S príchodom prvých jarných dní začnite rastlinu postupne zalievať viac. Prihnojením rastliny tiež nič nepokazíte. Prvé kvety sa objavia v júni a z plodov sa budete môcť tešiť už od júla.

Nie je ťažké dopestovať si ľuľok aj do budúceho roku.

 

 

 

 

Copyright © 2013, HOYA, s.r.o. All rights reserved

 
Rady a tipy všetky články