ASPLENIUM - Liek na slezinu? |
Asplenium, Slezinník, alebo „vtáčie hniezdo“, ako sa ľudovo volá táto zaujímavá imteriérová rastlina, si opäť nachádza miesto v moderných priestoroch domácností, ako aj v pracovnom prostredí. Jeho vzrastajúca obľúbenosť tkvie v jednoduchosti pestovania. Hoci v ponuke obchodných sietí nájdete iba štandardnú veľkosť a kultivar, trh ponúka oveľa širšie zastúpenie. A síce od malých rastliniek s priemerom črepníka 6cm, či rastliny v závesných kvetináčoch, až po väčšie exempláre s výškou rastliny do 1 metra. Taktiež, bežne obchodmi ponúkaným a predávaným kultivarom je Asplenium nidus, ale dostupné sú aj iné kultivary.
Rôzne druhy slezinníka Ako sme v úvode spomenuli, ide o rastlinu, ktorá sa udržuje jednoducho. Pre túto skutočnosť je vhodná pre začiatočníka. Dokonca rastie pomerne rýchlo. Najlepšie sa slezinníku darí na svetlom, nie príliš slnečnom mieste s teplotami okolo 15 až 18˚C. V zimnom období by teplota nikdy nemala klesnúť pod 15˚C. Počas vegetačného obdobia slezinník zalievajte hojne a zvyšujte vzdušnú vlhkosť postrekovaním rastlín vodou, alebo postavte rastlinu na misku s vlhkými okrúhliakmi. Prihnojujte bežným hnojivom pre interiérové rastliny ozdobné listom. V zime radšej zalievajte mierne, rastliny neroste, ani nehnojte. Radšej občas utrite listy mokrou handričkou. Vyhnite sa však mladým lístkom, v strede rastliny, ktoré sú krehkejšie, a mohli by sa ľahko polámať. Takisto sa vyhnite použitiu lesku na listy.
Tu môžete jasne vidieť, prečo Slezinník dostal ľudový názov "vtáčie hniezdo". Určite ste zvedaví, kedy je najvhodnejšie slezinník presádzať. Na túto činnosť je vhodná jar, kedy nie je ešte tak teplo, ale zimné obdobie už skončilo. Taktiež rastlina má do jesene dostatok času na prekorenenie, ktoré je najdôležitejšie pri zakoreňovaní rastliny. Na povrchu zeminy sa okolo rastliny vytvára taká zvláštna špongiová hmota. Pokiaľ táto vyplní celý priestor na povrchu zeminy, je to prvý signál pre Vás rastlinu presadiť. Na presádzanie použite zeminu pre paprade.
Asplenium takmer vo svojom domácom prostredí, v Botanickej záhrade v Bratislave a Brne i na výstave Flora Olomouc 2009. Vedeli ste, že slovenské pomenovanie „slezinník“ má pôvod v gréčtine? Kedysi sa totiž časti rastliny používali ako liek, na slezinu.
Copyright © 2013, HOYA, s.r.o. All rights reserved
|