EPIPREMNUM - "Diabolský brečtan"

PDF Tlačiť E-mail

Ďalšou pomerne častou izbovou rastlinou, ktorá sa určite nájde v každej domácnosti, je Epipremnum aureum, potosovec, potos, alebo ľudovo „divý Jano“. Určite pre svoju životaschopnosť a rýchly rast. Po mnohé roky bol označovaný aj ako Scindapsus, tento názov je však trochu zavádzajúci. Pestovatelia ponúkajú tieto rastliny aj pod názvami Pothos či Rhapidophora.


Široké využitie potosovca doma aj v pracovnom prostredí.

Je to ťahavý, popínavý druh rastliny s kožovitými listami srdcovitého tvaru. Na povrchu majú peknú kresbu - žlto, krémovo alebo bielo (podľa variety) zelené škvrny. S vekom rastliny sa postupne listy zväčšujú a môžu dosiahnuť aj viac ako desaťnásobok mladých listov. Na stonke sa v pazuche oproti listu tvoria vzdušné korene.

Vzdušné korene, vrastené do machovej tyče. rastlina získava väčšiu stabilitu a prijíma viac živín.

Keďže v prirodzených podmienkach, v džungli, tvorí podrast, týmito vzdušnými koreňmi sa prichytáva o podperu, kmene stromov. Ich životaschopnosť je obdivuhodná, rastú rýchlo, takže keď si domov donesiete malú rastlinu, pri vhodných podmienkach a troche znalostí nielen podrastie, ale si ju budete môcť namnožiť.

Rôzne kultivary potosovca.

 

Aké jedince si vyberať?

V prvom rade by mali byť rastliny pekné, husté, bez hluchých miest bez listov. Listy ani výhonky by nemali byť mechanicky poškodené, s hnedými škvrnami, a už vôbec nie s viditeľnou pavučinkou. Všetky tieto príznaky hovoria o tom, že takéto rastlina je už dlhšie v obchode. Taktiež by potosovec nemal byť zvädnutý a vyhýbajte sa aj rastlinám s vlhkou - premočenou zeminou, najmä v zimnom období.

Nádherne sfarbené listy.

Nech už si kúpite rastlinu akejkoľvek veľkosti, majte na pamäti podmienky, ktoré pri pestovaní potrebuje. Voľte radšej svetlú miestnosť, ale bez priameho slnečného žiarenia. Potosovec znesie aj tienisté miesta, avšak musíte pamätať na to, že žltkasté sfarbenie, ktoré je na listoch také atraktívne, zbledne, alebo celkom zmizne. Ak máte v domácnosti potosy so zelenými listami, vedzte, že majú málo svetla. Naopak, na slnečnom mieste listy zblednú, sfarbenie už nie je také výrazné, dokonca listy pôsobia nezdravo.

Rôzne veľkosti Epipremna, ktoré ponúka aj Hoya, s.r.o. (vrchný  a spodný rad, zľava doprava:)

Rastliny v črepníku s priemerom 9cm, mini rastlinka v črepníku s priemerom 6cm, rastlina v závesnom kvetináči, potosovce pestované na machovej tyči s dĺžkou 40,75, 150 a 175cm.

Potos pre zdravý rast potrebuje bežné izbové teploty, od 18 do 21 až 24˚C. V zimnom období však neprekáža, keď teplota mierne klesne, na 15˚C. V tomto období potos zalievajte miernejšie, 1krát do týždňa. V lete, keď je výrazne teplo a aj svetla dostatok, rastlina vyžaduje viacej vody. Priemerne ju zalievajte 2-3krát do týždňa, resp. podľa. Vyhýbajte sa však zvýšenej pôdnej vlhkosti počas daždivého obdobia. Rastlina by nemala byť premokrená. Ak sa vám to niekedy „podarí“, nechajte zeminu v črepníku trochu preschnúť a radšej zalievajte miernejšie. Dobré je, keď aj listy orosujete vodou, 3krát do týždňa. Postrekujte však ráno, alebo v dopoludňajších hodinách, keďže je ešte žiarenie slabé. Drobné kvapky pôsobia na list ako „lupa“. Pri zvýšení žiarenia v miestnosti by sa mohli na povrchu listov objaviť spáleniny.

Okrem rosenia, ktoré však udržuje listy bez prachu, škodcov a tiež zvyšuje vzdušnú vlhkosť k starostlivosti patrí aj čistenie listov. Najlepšie je to robiť s namočenou handričkou, alebo špongiou a podľa potreby. Minimálne však jeden krát do roka.

Čo s potosovcom, keď veľmi vyrastie?

Na obrázku vľavo je potos s odrastenými, dlhými výhonkami. Vedľa odrezky, ktoré necháme zakoreniť vo vode. Je to jednoduchšie a takéto odrezky sa stávajú dekoráciou aj v kanceláriách. Bohužiaľ, dosť častou.

Keďže ide o rýchlo rastúci druh, čoskoro rastlina stratí svoj tvar (najmä ak je vedená na machovej tyči). V takom prípade ju zrežte. Môžete tak urobiť od jari do jesene. Pôvodná, materská, rastlina zhustne a odrezané výhonky vám poslúžia ako odrezky pre nové rastliny. Výhonky pre rýchle zakorenenie zrežte. Pod listom veďte šikmý rez, list odrežte. Odrezok by mal mať 2-3 listy. Časť navyše zrežte, kolmým rezom a opäť pokračujte, odrežte druhý odrezok. Najprv šikmý rez, odstráňte spodný list, narátajte 2-3 listy a nad posledným kolmo zrežte. Ďalej, pokiaľ chcete odrezky zapichnúť do pripraveného substrátu, šikmú reznú plochu ponorte do práškového stimulátora a jemne prebytok oklepte. Takto upravený odrezok postupne zapichávajte do pripraveného črepníka so substrátom. Pred vpichnutím odrezku však vyhĺbte malú dierku paličkou, aby stimulátor nezostal na povrchu zeminy. Odrezok zapichnite tak, aby spodný list bol nad úrovňou substrátu. Ten potom pri stonke jemne pritlačte. Ak ste postupne odrezkami zaplnili celý črepník (v jednom črepníku by minimálne mali byť aspoň 3 odrezky, počet odrezkov však voľte podľa veľkosti črepníka), ten zalejte výdatne vodou a umiestnite na teplé a dostatočne svetlé miesto. Je dobré priebežne sledovať vlhkosť zeminy, ako aj prípadné zožltnuté listy, či listy so začínajúcou hnilobou. Po troch týždňoch by už mali byť odrezky zakorenené a mali by byť aj vyvinuté nové výhonky. Vtedy ich už môžete vybrať a umiestniť do bežných izbových podmienok. Samozrejme, ako rastlina bude rásť, bude potrebné ju aj presadiť do väčšieho črepníka.


Potosovce ako podrast spolu s ďalšími druhmi rastlín v Kráľovskej botanickej záhrade na Srí Lanke:

 

 

 

Copyright © 2013, HOYA, s.r.o. All rights reserved

 
Rady a tipy všetky články