(AKTUALIZOVANÉ) CHRYZANTÉMY - Aké si vyberať, aby ste si priniesli domov zdravé rastliny? |
Aj keď sú septembrové dni ešte slnečné a teplé a na niektorých balkónoch vidno dokvitajúce muškáty, je čas porozmýšľať o dekorácii na jeseň.
Chryzantémy si nachádzajú uplatnenie aj v jesenných výsadbách. Na výber sú rôzne farby kvetov a veľkosti rastlín. Pomaly sa do ponuky kvetinárstiev či obchodných sietí začínajú dostávať chryzantémy. Na výber budú rôzne veľkosti a farby. Na to, aby ste si mohli naplno vychutnať krásu ich kvetov, mali by ste venovať pozornosť pri ich výbere. Veľa ľudí sa totiž orientuje iba podľa farby a stavby kvetu. Málo si však všíma iné znaky, tak potrebné pre to, aby ste si nielen odniesli domov peknú, zdravú rastlinu, ale aby vám aj dlho skrášľovala váš príbytok. (1.) (2.) (3.) Rôzne veľkosti a formy rastliny: črepník s priemerom 12cm, 15cm a chryzantéma pestovaná na kmieniku.
Takže, ako si vyberať? V prvom rade je potrebné povedať, že chryzantéma (Chrysanthemum indicum, býva však označovaná aj ako Dendranthema) je trváca rastlina, trvalka. Pokiaľ máte možnosť ju natrvalo zasadiť do pôdy, či do črepníka, porastie vám aj ďalšie roky. Ak si ju však na balkóne vystavíte v pôvodnom črepníku, nemusí vám bez ochrany cez zimu prezimovať. Rovnako, ak plánujete kúpiť chryzantémy len ako dekoráciu na hrob vášho zosnulého, nenechávajte črepníky s poväčšine už odkvitnutými rastlinami na hroboch. Jednak sú na vzhľad škaredé, jednak si ich môžete dopestovať, prípadne potom namnožiť do ďalšieho roka. Teraz venujme pozornosť výberu. Zopár nedostatkov na rastlinách, ktorým by ste sa mali vyhýbať: (1.) (2.) (3.) (4.) (5.) (6.) (7.) (8.) (9.) (10.) (1.) zvädnuté rastliny (2.) listy s voškami (3.) polámané výhonky (4.) rastliny s výhonmi natlačenými v igelite (5.) prekvitnuté rastliny (6.) poškodené kvety (7.) nedostatočne nakvitnuté kvety (8.) žlté listy (9.) uschnuté listy, najmä v strede rastliny (10.) uschnuté kvety Keď si kupujete chryzantému, vyberajte si kompaktnú rastlinu s peknými zelenými listami, bez viditeľných prázdnych miest, či s polámanými výhonkami. Rastlina by nemala byť ani zvädnutá, ale ani s premočenou zeminou v črepníku. Na rastline by nemali byť žlté listy. Výhonky (najmä od zeminy) by nemali byť vyholené (je to znak, že žlté listy na spodku boli odstránené), najmä ak je rastlina na vzhľad riedka. Na listoch by nemali byť znaky prítomnosti chorôb či škodcov. Nevyberajte si rastliny, na ktorých listoch sú sivé škvrny. (Ide o strapky.) Na listoch sa občas môžu ukrývať aj vošky (zelený a čierny lezúci hmyz na rube listov) či molice (biely lietajúci hmyz zhromažďujúci sa na rube). Na rastlinách sa okrem tých zelených môžu objaviť aj žlto škvrnité listy s hnedou žilnatinou. Ide o vírusovú škvrnitosť. Ak nechcete, aby sa spomínaní škodcovia a choroby „udomácnili“ aj na vašich kvetoch, radšej chryzantémy nechajte v predajni. Rozkvitnuté kvety a púčiky by mali byť približne v rovnakom pomere. Nevyberajte si ani pukové, ale ani prekvitnuté kusy. Pukové sa vám už nemusia rozvinúť resp. púčiky najskôr vyschnú a z prekvitnutých rastlín nebudete mať dlho radosť. Kvety by, samozrejme, nemali byť poškodené, sčernené, prípadne by nemali byť na rastline stopy po ich odstránení. Ešte jeden „kameň úrazu“. Hovorí sa, že obal predáva. Je pekné, keď je aj rastlina zabalené vo vkusnom igelitovom obale. Avšak takýto „komfort“ v sebe skrýva aj nevýhody. V igelite zabalená chryzantéma totiž nemôže dýchať a listy môžu začať plesnivieť. (Predstavte si veľký dav ľudí oblečených v skafandroch, ktorí sú nútení žiť v bunkri. Istotne sa nebudú cítiť komfortne..) Takto podobne sa cítia rastliny predávané v obchodných sieťach, uložené husto na kárach, ktoré bývajú vnútri, v teplej miestnosti.
Dúfame, že si pri kúpe chryzantém dáte pozor a vami vybrané kusy vám budú spríjemňovať teplé jesenné dni.
Copyright © 2013, HOYA, s.r.o. All rights reserved
|