COFFEA ARABICA - Vychutnajte si vlastnú kávu! |
Coffea arabica - kávovník arabský. Túto rastlinu hádam ani netreba podrobnejšie predstavovať. Každý, kto si rád vychutnáva dúšky horúceho nápoja, istotne dobre vie, že upražené a pomleté jadrá plodov pochádzajú z tejto exotickej rastliny. Už sa veľa popísalo o účinkoch dobrej, kvalitne pripravenej kávy. Viete, že si môžete aj doma vypestovať svoj vlastný kávovník? Coffea arabica v kávových šálkach Kedysi kávovník patril medzi vyhľadávané druhy rastlín. Svoje miesto si nachádzal v každej botanickej záhrade, či dokonca v súkromných zbierkach. Aj keď kávovník pochádza z tropických oblastí Afriky - Etiópie, Keni a Mozambiku, najviac sa v súčasnej dobe pestuje a produkuje káva v Strednej Amerike - Brazílii, Venezuele a Mexiku. Kto obľubuje juhoamerické telenovely, akiste si spomenie na titul „Keď budeš moja“, ktorého dej sa odohráva práve v Mexiku a opisuje tam pestovanie, ďalšie spracovávanie, a vôbec, celé prostredie okolo obchodovania s kávou. Bežná veľkosť kávovníka:
a malé rastliny v dekoratívnych šálkach:
Okrem spomínaného druhu Coffea arabica, existujú ešte dva druhy, Coffea liberica (kávovník libérijský) a Coffea robusta (kávovník konžský). Ako sme už vyššie spomenuli, kávovník si môžete pestovať aj v domácich podmienkach. Dokonca prvú úrodu môžete očakávať už po troj až štvorročnom pestovaní rastliny.
Výsledky svojich pestovateľských schopností ukázala aj účastníčka súťaže "Flower Show", o najkrajšiu interiérovú rastlinu. Aj keď si domov donesiete len malú rastlinku, počítajte s tým, že rokmi ešte narastie, a najmä, rozkonári sa. Preto jej vydeľte dostatočne priestranné stanovište s dostatkom rozptýleného svetla. Priame slnko vám môže spáliť listy a v príliš tmavom kúte, naopak, rastie pomaly. Pri pestovaní kávovník uprednostňuje bežnú izbovú teplotu, optimálna je však 25-30˚C. V zime rastlina oddychuje, a pokiaľ nechcete, aby sa na konárikoch či lístí usídlili aj červce, radšej znížte teplotu, na 15˚C. Dobrým spôsobom, ako „odstrašiť“ škodcov, je rosenie listov vodou. Listy však roste tak, aby stihli do večera vyschnúť. V opačnom prípade riskujete vznik hubových ochorení alebo stratu listov. Kávovník preferuje, keď ho zalievate pravidelne. Zalievajte ho však až keď zemina v črepníku trochu nepreschne. Vyvarujte sa prílišnej, ale aj primalej vlhkosti v črepníku. Ak sa na vašom kávovníku objavia žlté listy aj napriek vašej snahe zalievať kávovník optimálne, príčina bude zrejme v zložení a pôdnych vlastnostiach zeminy. Kávovník totiž najlepšie rastie v zemine s kyslou pôdnou reakciou (medzi 5,0 až 6,0 ph). Listy môžu žltnúť aj pri malom črepníku. Preto je potrebné, ak to podmienky dovoľujú, rastlinu presadiť do väčšieho črepníka. Aj tie najlepšie vlastnosti zeminy, či najoptimálnejšie podmienky pre pestovanie nepostačia pre dostatok živín, ktoré kávovník potrebuje na to, aby nielen rástol, ale aj vytváral kvety a potom plody. Pre hnojenie preto použite hnojivá určené na rododendrony. Počas zimných mesiacov však nehnojte! Okrem klasických veľkostí rastlín (do výšky cca 30cm), Hoya.sk ponúka aj vyššie, už rodiace rastliny. Pokiaľ však máte v úmysle niekoho obdarovať štýlovým darčekom, zvoľte mini kávovníky v ozdobných črepníkoch, alebo šálkach.
Copyright © 2013, HOYA, s.r.o. All rights reserved
|