ZALIEVANIE RASTLÍN. Ako kontrolovať stav zeminy pomocou vlhkomera.

PDF Tlačiť E-mail

Na to, aby rastlina, ktorú si kúpite, prosperovala a ďalej rástla, je potrebné zabezpečiť určité podmienky pre jej pestovanie. Jednak musíte mať na mysli svetelné podmienky. Nie každý druh totiž znesie plné slnko, a nie každý znesie zase zatienenie. Väčšina rastlín rastie pri bežnej izbovej teplote. Aj tu je ale lepšie riadiť sa druhom rastliny a aj ročným obdobím. Je to vskutku také jednoduché?


Rôzne rastliny s rôznymi nárokmi na vlahu (vlhkomer ukazuje stav vlhkosti v zemine). Aloe (vľavo) a Asplenium .

Ďalšou, nemenej dôležitou podmienkou pre zdravý rast, ktorej sa budeme teraz venovať, je zalievanie. Nevyhnutnou podmienkou pre zdravý rast rastliny je to, aby bola posadená v črepníku (akéhokoľvek materiálu) s odtokovým otvorom. V žiadnom prípade by nemala voda v črepníku stáť! Pokiaľ si kupujete rastlinu, okrem jej stavu, skontrolujte hneď v obchode aj odtok z črepníka!

Zalievanie býva najčastejším faktorom, ktorý spôsobuje problémy v pestovaní. Nesprávne zalievanie hádam najviac poškodzuje rastlinu, ako akákoľvek iná príčina. Najhoršia je však kombinácia viacerých nepriaznivých vplyvov spolu s nevyhovujúcou zálievkou. Akonáhle totiž nemá rastlina ostatné podmienky na dostatočnej úrovni, obmedzuje sa aj zálievka. Inak povedané, ak je aspoň jedna - akákoľvek podmienka (svetlo, teplo, závlaha) nedostatočná pre zdravý vývoj rastliny, upravujú sa aj ostatné. Na to je potrebné pamätať najmä v zimných mesiacoch. U rastlín, ktoré potrebujú v tomto období zníženú teplotu, sa automaticky aj zálievka redukuje. Taktiež majte na pamäti, že počas zimy nedosahuje intenzita denného svetla optimálne podmienky. Preto zalievajte tú ktorú rastlinu podľa jej nárokov a ročného obdobia.

Preliatie, ktoré môže spôsobiť hnitie koreňov a je rovnako škodlivé pre vaše rastliny, ako nedostatočné zalievanie (aj keď menšie „zanedbanie“ rastline ublíži menej, ako prílišná starostlivosť v podobe presne nameranej dávky vody a zalievania podľa intervalov - VŽDY zalievajte rastlinu podľa jej skutočnej potreby). Kým preliatie spôsobí, že v zemine nie je dostatok kyslíka pre korene, a teda rastlina začne hniť, naopak, nedostatok vlahy môže narušiť koreňovú sústavu - zvraštenie a postupné usychanie koreňov, neskôr listov a potom aj celej rastliny. Už aj najmenšie nepriaznivé zmeny na koreňovom systéme môžu vyvolať stagnáciu rastu rastlín.

Aj keď by sa tak mohlo zdať, postup pri zalievaní nemusí byť vždy rovnaký.

Aj keď väčšina rastlín preferuje zálievku ku koreňom, môžete ich zalievať zvrchu, alebo naliať vodu do misky. Aj tu sa riaďte druhom rastliny. Napríklad taká senpólia (Saintpaulia) doslova neznáša zalievanie zvrchu, do črepníka. Keďže jej listy sú na líci chĺpkaté, pri zalievaní zvrchu sa môže nedopatrením dostať voda na ne, prípadne do stredu rastliny, medzi stopky listy a tak spôsobiť hnilobu, alebo prílišným žiarením listy spáliť. Dokonca aj v prípade, keď je rastlina umiestnená v miestnosti s dostatočnou teplotou, teda má relatívne optimálne podmienky. Ak sa pozabudnete a zalejete takúto "háklivú" rastlinu zvrchu, mala by do večera stihnúť preschnúť, alebo ak sa dá, odstráňte vodu z častí rastliny hneď. Výnimku tvoria niektoré druhy bromélií, Neoregélie alebo Guzmánie, ktoré, naopak, uprednostňujú vodu medzi listami. (Tie sú na to aj prispôsobené, vzájomné prepojenie ich listov vytvára akýsi kalich - zberňu, nádrž vody). U nich stačí vodu len vymieňať.

Najlepšou na zalievanie je odstáta, dažďová, alebo "prinajhoršom" prevarená - mäkká voda. Pokiaľ použijete vodu tvrdú z vodovodu, časom sa vám na povrchu zeminy aj črepníka vytvorí nepekná vrstva usadenín minerálnych solí. Voda by mala mať izbovú teplotu. V žiadnom prípade nezalievajte ani vodou horúcou, ani studenou. Pokiaľ zalievate rastlinu zvrchu na zeminu, lejte toľko vody, aby sa navlhčil celý koreňový bal a voda vytiekla z črepníka von odtokom. Po Hodine je potrebné vyliať vodu aj z misky. Nikdy by nemali rastliny stáť v miske s vodou, najmä nie v zimnom období!

Okrem druhu rastliny, či ročného obdobia alebo ďalších faktorov, ďalším ukazovateľom kontroly vlhkosti a následnej poreby zálievky je kvalita zeminy. Je samozrejmé, že rastliny, akými sú napríklad kaktusy, nebudú dobre rásť v ťažkej pôde, ktorá navyše môže v sebe držať vlahu. Kaktusy sa pestujú v ľahších, piesčitých zeminách, alebo sa pre ne pripravujú špeciálne substráty, ktoré okrem základnej zeminy obsahujú aj ľahké prímesi, piesok, perlit a pod. Naopak, niektoré druhy paliem: prútovnica (Rhapis), datlovník (Phoenix), citrusy a iné druhy pestované v ťažkých zeminách by rýchlo preschýnali, nemali by dostatok živín, trpeli by, a v konečnom dôsledku by boli aj nestabilné v črepníku. Ak zalejete rovnakým množstvom vody rastliny pestované v rôznych substrátoch, zistíte, že kým u piesočnatej bude stačiť aj to málo vody, rastlina v ťažkej výživnej zemine bude trpieť jej nedostatkom. Preto je lepšie zvážiť možnosť presadiť rastlinu do iného typu zeminy, alebo zvýšiť zálievku (v závislosti od druhu rastliny a ostatných faktorov).

Ak sa vám zdalo zalievanie jednoduché, ešte ste sa určite doteraz nezamysleli nad skutočnosťou, kedy je vhodné rastlinu zaliať znovu. Prečo?

Keď zalievate už vyššie spomenuté senpólie zospodu, musíte počkať, kým sa voda vzlínaním dostane vyššie, do vyšších úrovní, až kým celá zemina bude vlhká. Keď zalievate zvrchu, a zalejete len trocha, nedostatočne, vlhká môže byť len vrchná vrstva zeminy, pritom zemina v okolí koreňov môže byť ešte suchá (preto je naozaj potrebné zaliať rastlinu dostatočným množstvom vody, aby tá kompletne prešla cez celý koreňový bal až na spodok črepníka a z neho vytiekla do misky). A naopak, keď aj vidíte zeminu na povrchu suchú, nie vždy je suchá aj pri koreňoch. Či už zalejete zospodu alebo zvrchu, zemina bude vyschýnať postupne zvrchu smerom na dno črepníka. Pre kontrolu je preto vhodné poryť prstom alebo paličkou v zemine a podľa jej kvality buď zaliať, alebo naopak počkať, kým trochu preschne. V takomto prípade sa veľmi osvedčuje použiť vlhkomer. (Dokonca existuje viac druhov vlhkomerov, v závislosti od princípu, na akom fungujú. Niektoré vyžadujú batérie. Aj orchidey majú svoj vlhkomer, keďže sa pestujú v špeciálnych substrátoch - sondy musia byť citlivejšie. Iné tiež môžu testovať pH pôdy a dokonca aj obsah živín. Niektoré majú jednu sondu, iné dve.).

(1.) (2.) (3.)

Vlhkomer zapichnutý v črepníku so zeminou, v ktorom rastie Solanum.

Obrázok č. 2 ukazuje, že vlhkosť v zemine klesla a bude potrebné rastlinu zaliať.

Obrázok č. 3. vznikol po zaliatí Solana.

 

(1.) (2.)

Na obrázku je Dracaena surculosa.

Obrázok č 1. - nameraná vlhkosť v zemine tesne po zaliatí.

Obrázok č. 2. - vlhkosť sa ustálila po niekoľkých minútach na optimálne hodnoty.

 

Existuje ešte oveľa optimálnejší spôsob kontroly vlhkosti.


Z tohto pohľadu môžeme rozdeliť všetky rastliny do troch skupín:

- vlhkomilné rastliny,

- rastliny, ktoré uprednostňujú rovnomernú vlhkosť v zemine a

- rastliny vyžadujúce vyschnutie zeminy pred nasledovným zaliatím.

V prvej skupine vlhkomilných rastlín nájdete druhy, ktoré vyžadujú dobrú drenáž (voda by sa ani pri týchto druhoch rastlín nemala hromadiť na dne črepníka, prípadne črepník stáť v miske s vodou), časté zalievanie a vysokú úroveň vzdušnej vlhkosti. Sú to napríklad „vodná palma“ (Cyperus), Hortenzia (Hydrangea - už aj názov Hydra- obsahuje vodu) a bambusy.

V skupine rastlín s vyrovnanou vlhkosťou nájdete rastliny pestované v črepníkoch s dobrou drenážou, ktorých zemina medzi jednotlivými zálievkami môže trochu preschnúť, nikdy by ale nemali stáť v miske s vodou, ani v lete! V tejto skupine sa nachádza vlastne väčšina druhov rastlín. Aj tu sa ale môže vyskytnúť rozdielnosť v zálievke, ktorá spočíva v rozdielnosti druhu a tiež ročného obdobia. Napr. Tradeskancia, Fikusy, Zelenec (Chlorophytum), potosovec (Epipremnum) a iné.

Rastliny vyžadujúce vyschnutie zeminy pred následnou zálievkou, sú väčšu kaktusy a sukulenty. Aj tie potrebujú vlahu, ako akékoľvek iné rastliny. Po zálievke by však malo nastať "obdobie sucha", kým zemina nepreschne celá. Kaktusy aj sukulenty, čo sa týka zalievania, preferujú v zimných mesiacoch ešte suchšie podmienky. Rovnako by mali byť umiestnené aj na chladnejšom mieste. Napr. Opuncie, Tučnolist (Crassula), Sansevieria a pod.


(1.) (2.)

(3.) (4.) (5.)

- Na obrázkoch vidíte Spathiphyllum (lopatkovec).

Kým na obrázku č. 1. má rastlina dostatok vlahy, na obrázku č. 2 už je aj viditeľne povädnutá. Na obrázkoch 3 až 5 vidno detail stupnice a risku počas zálievky.

Na obrázku č. 3 optimálna vlaha - riska je ustálená v zelenom poli, na obrázku č. 4 riska klesla do červeného pola a na poslednom obrázku riska je blízko modrého pola.

Ako sme už vyššie spomenuli, zemina sa vysúša zvrchu nadol, takže aj keď sa zdá byť na povrchu suchá, o pár centimetrov hlbšie môže byť ešte vlhká. Vlhkomer je preto pri kontrole potreby vody najvhodnejší. Vďaka dlhej sonde dokážeme skontrolovať aj vrstvy zeminy pri koreňoch. Sonda by však nemala byť trvalo zapichnutá v zemine. Po každom použití je potrebné ju dobre utrieť a vysušiť.

 

 

 

Copyright © 2013, HOYA, s.r.o. All rights reserved

 
Rady a tipy všetky články
Netopieria rastlina V obchodoch s kvetmi, kde sa objavuje sporadicky, nájdete rastlinu s názvom Tacca chantrieri (Taka Chantrierova). Aj keď je v ponuke už niekoľko rokov, patrí medzi pomerne nové a neznáme druhy. Je výnimočná svojimi kvetmi. Vďaka nim aj dostala táto rastlina ľudový názov "netopieria rastlina", "čierna netopierka".       Rod Tacca zahŕňa necelých 20 druhov, ktoré pochádzajú z rôznych tropických oblastí sveta. Nájdete ich v Južnej Amerike, v rovníkových oblastiach Afriky, ale aj v severnej Austrálii či juhovýchodnej Ázii. Dokonca rastie aj na tropických ostrovoch v Tichom oceáne. Všetky druhy okrem netypických kvetov charakterizuje morfológia rastliny. Rastlinu tvorí prízemná ružica jednoduchých ale zato pomerne veľkých listov elipsovitého tvaru s dlhými stopkami sviežej zelenej farby, ktoré vekom stmavnú. Jednotlivé druhy sa od seba líšia jednak svojim pôvodom ale na prvý pohľad najmä farbou kvetov. Kvety sú pomerne veľké, takmer čierne (skôr však tmavohnedé), do okolíka usporiadané. "Kvety" tvoria tmavo hnedé listene, ktoré svojím tvarom pripomínajú letiaceho netopiera. Ich priečna dĺžka je až 12 centimetrov a pravé kvety, ktoré nájdete na "nitkách", ktoré môžu dosahovať až 28 centimetrov. Tie sú rozložené v priestore do okolíka. Svojím tvarom kvetenstvá tak-trochu pôsobia aj ako kvety orchideí. A musíme povedať, že s orchideami má taka spoločné ešte niečo... Najznámejšie sú zo všetkých druhov dva, ktoré sú aj ponúkané v obchodoch s kvetmi. Sú to Tacca chantrieri a Tacca integrifolia. T. integrifolia sa bežne nazýva aj "biela netopierka". Tento druh je totiž veľmi podobný tomu predošlému, len jeho listene sú zafarbené na bielo. T. integrifolia je tiež aj väčšia ako T. chantrieri, dosahuje až 1,5 metra (takmer dvojnásobok veľkosti T. chantrieri, ktorý dorastá len do 60 až 90 cm.) . Druh Tacca leontopetaloides napríklad pochádza zo severnej Austrálie, Novej Quiney, rozšírená je aj na tichomorských ostrovoch Polynézie a Mikronézie a jej kvety sú krémovej farby. Ďalší druh Tacca palmata je pôvodom z Malajzie a má zase lesklé listene jasno zelenej farby. Tacca chantrierei pochádza z tropických regiónov juhovýchodnej Ázie vrátane Thajska a južnej Číny, najmä z provincie Yunnan. Sú podrastové rastliny, takže viac preferujú tieň. Ide o pomerne náročný druh, ktorý vyžaduje vysokú teplotu a vzdušnú vlhkosť s dobrou cirkuláciou vzduchu a dobrú drenáž, keďže miluje a doslova potrebuje veľa vody. Zvyčajne taky dostať v obchodoch v čase vegetácie, kedy aj nádherne rozkvitajú a kvitnú až do jesene. Taka patrí medzi náročnejšie druhy, takže nie je vhodná čo sa pestovania týka pre úplného začiatočníka. Ak býva v ponuke kvetinárstiev, tak len ako dospelá, vzrastnejšia rastlina, keďže odrastenejšie rastliny majú čo do pestovania väčšiu mieru úspešnosti ako malé. Tacca je náročná rastlina nielen na starostlivosť ako takú, ale predovšetkým na podmienky pre jej rast. Aké podmienky jej teda vytvoriť? Tacca pochádza z trópov a tvorí podrast vysokých stromov. Preto jej doprajte priestor s dostatočne vysokou teplotou bez priameho svetla. Taktiež sa vyhnite prudkému prievanu. Vyhovujúca je len mierna cirkulácia vzduchu, aby mala rastlina zabezpečený dostatok vlhkosti, ale zároveň nestála v črepníku premočená. Aj keď sú listy dostatočne pevné, mohli by sa pri vyššom pohybe vzduchu poškodiť. Pre taky je nevyhnutná ľahká, priepustná pôda - čo je alfa a omega pestovania tejto kurióznej rastliny. Pre tento účel je veľmi vhodný substrát pre orchidey. Ph by sa malo pohybovať  medzi 6,1 do 7,5.  Ak máte väčšie skúsenosti s pestovaním rastlín, môžete si namiešať aj sami svoju zmesku. Ťažká, ílovitá pôda spolu so stojatou vodou, prípadne chladom - pod 17 °C, vedú k postupnému odhnitiu a rozkladu celej rastliny. Čo sa týka zalievania, substrát by mal byť udržiavaný vlhký, nie však mokrý. Aby ste predišli premokreniu, nezabudnite vysypať na dno črepníka, ktorý by mal mať odvodňovacie otvory, štrk či poukladať črepiny. Vzhľadom k tomu, že taka rastie rýchlo pamätajte, čím viac tepla rastline doprajete (ideálna je stála teplota 20 - 23 °C), tým častejšie ju bude potrebné aj zalievať, a rastlinu možno budete musieť zialiať častejšie - maximálne však 2x do týždňa. Ak rastlinu pestujete v priestore s nižšou vlhkosťou, listy len denne roste vodou. Vždy sa presvedčte a skontrolujte pôdu, aby ste sa ubezpečili, že zachovávate rovnováhu. Take rovnako doprajte aj výživu. Na prihnojenie, ktoré sa robí zjari raz za 2-3 týždne, použite hnojivo určené pre orchidey. Hoci sú taky trváce rastliny, v zimnom období rastú predsa len trochu pomalšie. Pestujte ju pri teplote okolo 17-18 °C a nechajte povrch zeminy medzi zálievkami trochu vyschnúť. V zimnom období rastlinu nehnojte! Rovnako neumiestňujte rastlinu k výhrevnému telesu. Ako vidíte, taka naozaj patrí do rúk už skúsených pestovateľov rastlín. Napriek svojim nárokom poskytuje jeden z najzaujímavejších "zjavov" v ríši flóry. Hoci je podobná vzhľadom známejšiemu lopatkovcu (Spathiphyllum), vďaka svojim unikátnym a až desivo pôsobiacim kvetenstvám omráčia snáď každého milovníka kvetov.   Chcete byť informovaní o nových príspevkoch ohľadom pestovania rastlín? Staňte sa našimi fanúšikmi na Facebooku. Je nás už vyše 30 tisíc!     Copyright © 2017, HOYA, s.r.o. All rights reserved
5.6.2017 viac »
KVET VYSTAVY FLORA BRATISLAVA 2017 Tak ako po iné minulé roky, aj tento rok už po 38. krát otvára svoje brány areál výstaviska Incheba Expo všetkým milovníkom flóry a záhradníčenia na medzinárodnej výstave kvetov a zahradníctva Flóra Bratislava 2017. Čo môžete na výstave obdivovať? Obrovské množstvo kvetov, interiérových či záhradných rastlín, aranžmány, expozície malých či veľkých bonsajov, kaktusov, semien... predstaví sa tu viac ako 150 vystavovateľov a predajcov zo Slovenska, Česka, Talianska, Holandska, Francúzska, Poľska a Maďarska. Svoje miesto si na ploche 11 000 metrov² však nájdu aj záhradkári - aby si prezreli záhradnú mechanizáciu, náradie, záhradný nábytok, ako aj ďalší tovar určený do záhrady, či spojený s kvetmi a záhradou. A veľa, veľa kvetov, ktoré si môžete aj priamo na výstave zakúpiť. Ak máte záujem o floristiku, tento rok je na programe výsostne kráľovská téma. Tohtoročná výstava sa totiž nesie v duchu osláv tristého výročia narodenia Márie Terézie. Keďže "Mária Terézia, cisárovná Svätej ríše rímskej nemeckého národa, Kráľovná Uhorska, Česka, Chorvátska a Slavónska, arcivojvodkyňa Rakúska, vojvodkyňa Parmy a Piacenzy a veľkovojvodkyňa Toskánska", ako znie celý jej titul, sa narodila 13. mája roku 1717, tohto roku si pripomíname už tristé výročie jej narodenia. Jej význam je nedozierny - Mária Terézia sa pričinila o ekonomické a školské reformy, okrem toho podporovala obchod a rozvoj poľnohospodárstva a zreorganizovala armádu. Stala sa kľúčovou postavou v politike 18. storočia v Európe a Habsburskej monarchii priniesla jednotnosť. Bola považovaná za jednu s najschopnejších panovníkov vtedajšej doby a dokonca aj v súčasnosti sa o nej hovorí ako o jednej z najschopnejších panovníkov Habsburského rodu. Svojmu manželovi, Františkovi I. Lotrinskému porodila až 16 detí, z ktorých najvýznamnejší boli Mária Antoinetta, francúzska kráľovná, Jozef II. Habsburský, rímskonemecký cisár a Leopold II. O jej vzdelanosti hovorí fakt, že hovorila plynulo taliansky, francúzsky, španielsky a latinsky. Expozícia vytvorená pri príležitosti 300. výročia narodenia Márie Terézie.   Akiste sa už neviete dočkať, aký je tohtoročný Kvet Flóry Bratislava 2017. Je ním stračonôžka - Delphinium, ako znie jej latinský odborný názov. Ide o trvalku kvitnúcu v letnom období. Pôvodné druhy pochádzajú z Európy a Ázie, ale rásť ich nájdete aj v severných oblastiach tropickej Afriky. Kvety, súkvetia sú pomerne dlhé, vzpriamené, usporiadané v strapcoch alebo metlinách. Samotné kvety sú súmerné, jednoduché ale aj pln, s ostrohou. Sú modrej, fialovej bielej a ružovej farby. V záhradách kvitnú od júna až júla po celé leto. Poznáme až 300 druhov (jeden z nich, Delphinium oxysepalum - Stračonôžka tatranská nájdete aj vo Vysokých Tatrách). Známe a cenené ako rezané kvety sú druhy D.x cultorum, D. 'Pacific' a D. x belladonna a množstvo ich farebných variet.   Autorom návrhu a celej realizácie expozície je atelíér Róbert Bartolen v Nitre. Na vytvorenie celej expozície bolo použitých 2500 kusov týchto prenádherných kvetov, ktoré sme mohli tiež obdivovať aj v kyticiach pri nedávnej voľbe MISS SLOVENSKO 2017.   Stračonôžky ako záhradné rastliny majú rady veľa svetla, nie však priamo úpal a výživnejšie vlhké pôdy. Kedže ide vzrastom o vysoký druh, je vhodné porasty priväzovať k opore. Inak veľmi ľahko políhajú, najmä vo veterných polohách. Veľmi ľahko sa pestujú a ak si budete chcieť rastliny namnožiť, môžete tak učiniť na jar delením, semenom alebo koreäovými odrezkami. Vysádzajte ich samostatne viacero farieb, ale pekne vyniknú aj spolu s inými trvalkami.       Chcete byť informovaní o nových príspevkoch ohľadom pestovania rastlín? Staňte sa našimi fanúšikmi na Facebooku. Je nás už vyše 30 tisíc!     Copyright © 2017, HOYA, s.r.o. All rights reserved
4.5.2017 viac »
Kedy sa rastliny presádzajú? Spôsob, ako presádzať rastliny do väčších kvetináčov, môže byť viacerým milovníkom flóry už zrejmý. Ako sa však spoznáte na prvý pohľad na rastline, že presadenie je nanajvýš potrebné? Izbové rastliny, pokiaľ majú dostatok tepla, svetla a dostatočnú zálievku, rastú pomerne rýchlo. Vo veľmi dobrých podmienkach môžu rásť dokonca tak intenzívne, že skôr či neskôr ich budete musieť presadiť do väčších kvetináčov. Rastliny (bez rozdielu druhu) však už samé dokážu naznačiť potrebu presadiť. Ak ich necháte nepresadené, čoskoro to bude na nich aj poznať. Vyzerajú nezdravo, nezriedka je badať na takých rastlinách aj výskyt škodcov a chorôb. Ak sa starostlivosť zanedbá, mnohokrát im už nepomôže ani akýkoľvek pokus o ich záchranu. Ako takýmto stavom predchádzať? Včasnému presadeniu rastlín. Ako teda spoznáte, že je už najvyšší čas? - V prvom rade to vidieť na rastline. Aj keď môže na prvý pohľad vyzerať pekne husto, v podstate prestáva rásť. (Vidno to najmä u priesad letničiek, muškátov či iných záhradných druhov, ktoré by sa mali po zakúpení čo najskôr presadiť do koncových (väčších) nádob, hrantov a podobne.) Jej nové prírastky sú akoby zakrpatené, pri pestrofarebných druhoch nevyfarbené a bledé. Je to znak, že korene už nemajú v zemi dostatok miesta a najmä nemajú zeminu, ktorá im poskytuje živiny. Teda, korene už vyplnili celý kvetináč a nie je v ňom dostatok zeminy pre zdravý vývoj rastliny. - Ak rastlina rýchlo vedne, neznamená to, že je potrebné častejšie zalievať. Je to príznak, (ako sme opísali vyššie), že korene vyplnili kvetináč, takže aj keď zalejete, voda v podstate len prejde črepníkom ako cez sito. Nepomôže, keď postavíte črepník do podmisky a necháte, nech si sama rastlina načerpá vodu. V tomto prípade ju len zbytočne vystavujete nebezpečenstvu vzniku preliatia a tým aj hniloby. - Ak si nie ste istí, či sa vašich rastlín týkajú prvé dva prípady, u tretieho si môžete byť celkom istí. Je to kontrola prekorenenia. Obyčajne už cez odtokové otvory vyrastajúce korene predznamenávajú ubúdajúce množstvo zeminy v črepníku. Ďalším príznakom bývajú zdeformované umelohmotné kvetináče. Aj pohľad zvrchu na zem v črepníku napovedá, že zemina je ťažká. Voda ňou len problematicky prechádza a ak aj prejde, tak rýchlo odtečie na dno či mimo kvetináča do podmisky. Ak však rastlinu z črepníka vyberiete a vidíte korene vinúce sa po obvode črepníka, ktoré navyše začínajú mať hnedastý odtieň, je to znak neodkladať vec na neskôr, konať rýchlo a rastlinu presadiť. Najbezpečnejšie stav však zistíte, keď koreňovú sústavu skontrolujete sami. Stačí rastlinu vybrať z črepníka a takto si prezrieť korene. Urobiť tak môžete 2 spôsobmi: a.) Jemným stlačením kvetináča po stranách, ktorým dostanete medzi steny kvetináča a korene vzduch. Ten vám pomôže pri vyberaní rastliny. Pomôcť vytlačeniu rastliny z črepníka si môžete aj stlačením kvetináča zospodu. Kvetináč však stláčajte jemne, aby ste nepoškodili či už korene alebo listy či vetvičky rastliny. b.) Ak sa vám nedá vybrať rastlinu z črepníka jemným spôsobom, je potrebné prejsť k tomu hrubšiemu. Zoberte si nôž s dlhou čepeľou. Zasuňte ho medzi stenu kvetináča a koreňový bal. postupne pomalým zarezávaním sa medzi kvetináč a korene prejdite celým obvodom kvetináča. Koreňový bal by mal byť už uvoľnený a rastlina aj sama vypadne z kvetináča. Ak by ani to nepomohlo, skontrolujte, či zospodu neprerastá cez odtokové dierky. Kvetináč stlačte zospodu, ako sme uviedli v prvom prípade. Vždy sa snaže vyberať rastlinu z kvetináča bez poškodenia koreňov. Niektoré druhy či skupiny rastlín porušenie koreňov nemusia znášať. Iným naopak pomôžete v prekoreňovaním novým substrátom. Avšak VŽDY aspoň 24 hodín pred tým, ako sa chystáte vybrať rastlinu, či už sa chystáte len skontrolovať korene, alebo idete rastlinu presadiť, kvetináč ponorte do väčšej nádoby s vodou, aby sa rastlina dostatočne napila. Tým sa aj korene samé uvolnia od črepníka a vy budete môcť bez problémov či následných dôsledkov rastlinu vybrať a presadiť.   Chcete byť informovaní o nových príspevkoch ohľadom pestovania rastlín? Staňte sa našimi fanúšikmi na Facebooku. Je nás už vyše 27 tisíc!     Copyright © 2017, HOYA, s.r.o. All rights reserved
19.4.2017 viac »