ZEMINA |
Je tu nová sezóna. Asi každého, kto si túži skrášliť svoj domov, láka nákup rastlín do záhrad, či na balkóny - drevín, trvaliek, jarných kvetov, či muškátov, alebo si hodlá popresádzať svoje interiérové rastliny. Istotne ste si už začali obzerať ponuku rastlín v obchodoch a obchodných centrách. Zárukou úspešného pestovania a zdravého rastu vašich kvetov však nebude iba starostlivý výber rastlinného materiálu, zodpovedajúci v prvom rade podmienkam, aké viete rastlinám poskytnúť. Veľkú pozornosť by ste v týchto dňoch mali venovať aj zemine. Dávajte si pozor, kde nakupujete zeminu! Všímajte si najmä skladovacie priestory predajcu a vyhýbajte sa tým bez prístrešku. Prečo? Dnes už je taký výber zeminy, že je vskutku problém si vybrať. Každá skupina rastlín má rôzne nároky, dokonca aj zemina určená pre predpestovanie rastlín má iné zloženie ako zemina určená na bežné pestovanie. U niektorých skupín rastlín zloženie záleží aj od výrobcu. Napríklad balenie substrátu pre orchidey od istého výrobcu sa na vzhľad podobá bežnej zemine. Iný substrát určený pre orchidey pozostáva iba z kôry, a ďalší je obohatený aj perlitom.
Ďalším, oveľa dôležitejším dôvodom, ktorý je potrebné si všímať, je, ako je zemina skladovaná. Pritom na každom type zeminy je vypísaný odporúčaný spôsob: v SUCHÝCH PODMIENKACH, v pôvodných, neporušených obaloch, mimo priestorov s hnojivami, potravinami, krmivom, dezinfekčných prostriedkov a, samozrejme, mimo dosah detí. Ak ste si zeminu zakúpili v krytom priestore - v obchode, pre vašu informáciu si zistite, kde bola zemina dovtedy skladovaná. Pretože, ak bola skladovaná zle - tzn. pod holým nebom, je vysoká pravdepodobnosť, že sa v črepníkoch, do ktorých ste tú zeminu použili, sa objavia smútivky - čierne mušky. Tie sa zvyknú objaviť pár dní po vysadení.
Samotné mušky nie sú nebezpečné, aj keď sú dosť nepríjemné (občas sa stane, že vám vletia do úst alebo obľubujú nosy...). Nebezpečnejšie (pre rastliny) sú najmä ich larvy, ktoré sa v teplých podmienkach preberú k životu a postupne začnú obžierať korene vysadených rastlín. Tie časom, ak nezahájite potrebné opatrenia, spôsobia, že rastliny bez zjavnej príčiny odumrú. Boj so smútivkou je náročný a dlhý. Dezinfikovanie hypermangánom je nedostatočné. Navyše, ničenie lariev a mušiek musí byť systematické - zamerané na obe štádiá. Veľmi dobre sa osvedčil Cyper 0,5 EM, insekticídny prípravok na ničenie lezúceho a lietajúceho hmyzu. Na odchyt dospelých mušiek je dobré použiť žlté lapače - lepkavé prúžky (podobné sa používajú aj proti molici - bielym muškám, ktoré sa hromadia nie v zemine, ale na rube listov, obyčajne u gerber), ktoré môžte napichať do substrátu, alebo zavesiť nad povrch zeminy a podľa potreby meniť. Pri enormnom výskyte smútivky je lepšie rastlinu nanovo zasadiť (aj keď je tam už riziko, že larvy sa dostali do koreňového systému) do sterilnej zeminy.
Ak ste si už zadovážili zeminu, kým začnete s presádzaním, sadením, je lepšie vysadiť skúšobne len pár menších rastlín. Ak sa po týždni neobjavia mušky, môžete s pokojným pocitom presadiť aj ostatné kvety. Ak ste si však ešte nezakúpili zeminu, venujte pozornosť jej výberu. Smútivka sama vyhynie, ak necháte substrát celkom vyschnúť. Netreba asi dodávať, že v takom prípade vyschne aj vaša rastlina...
Copyright © 2013, HOYA, s.r.o. All rights reserved
|